5 tipů, jak na jaře regenerovat jako biohacker
Jaro je čas pro očistu, to všichni víme. Kromě úpravy jídelníčku existují ale i další způsoby, jak tělo po dlouhé zimě nastartovat. Jestli chcete vzít jarní regeneraci od podlahy a se vším všudy, máme pro vás tipy, na co se zaměřit kromě odlehčeného jídelníčku. S očistou vám pomůže i čerstvá zelenina a ovoce nebo otužování. Hlavu restartujete během meditace. Lymfu rozhýbe jóga a nesmíme zapomenout na nejlepší regenerační prostředek – spánek.
Meditace je restart pro mysl
Pomáhá snižovat stres a úzkosti. V dlouhodobém i krátkodobém horizontu. Už 20 minut meditace dokáže redukovat stres a podpořit relaxaci. I v případě, že jste nikdy dříve meditaci nezkoušeli. Může také pomoci s pozorností, kreativitou a soustředěním. Pokud máte problém s multitaskingem a roztěkaností, meditační trénink by mohl být cesta. S klidnou hlavou je klidnější i tělo. A tělo bez stresové zátěže se lépe vyrovnává s infekcí a jinými neduhy. Kromě přínosu pro mysl a celkový wellbeing meditace pozitivně ovlivňuje náš mozek. Při pravidelné praxi podle provedených studií udržuje mozek mladší v průměru o 7,5 let.
TIP: “Vyzkoušejte ranní meditace – stačí alespoň 5 min denně, ideálně hned ráno si sednout, dechem se zpřítomnit, následně se zaměřit na 2-3 věci, za které jsme v životě vděčný, a tím probudit pocit radosti ze svého života, pak je prostor pro vizualizaci – kde se vidím za 3 roky a na závěr vizualizace vašeho dne, představte si co váš čeká, a s jakou energií procházíte celým dnem a s jakou energií a lehkostí zvládáte všechny situace vašeho dne,” vysvětluje jogínka Silvia Ravasová.
Otužování nastartuje imunitu i trávení
Kromě psychické odolnosti a zmírnění stresu pravidelné otužování pomáhá i s imunitou. Chlad totiž ovlivňuje střevní mikrobiom a jeho složení. Chladem aktivovaný mikrobiom povzbudí organismus ke zvyšování počtu imunitních buněk. Otužování také pomáhá s hubnutím procesem nazvaným netřesová termogeneze. Tělo při krátkodobém vystavení chladu zrychlí metabolismus a vyplavený noradrenalin nastartuje proces štěpení tuků. Volné mastné kyseliny a další látky pak slouží jako palivo pro tvorbu tepla, díky hnědé tukové tkáni ve které celý tento proces probíhá.
TIP: Jak s otužováním začít? Dejte si klasickou teplou sprchu, kterou zakončíte studenou. Pro začátek stačí i patnáct vteřin. Nebude to příjemné, ale časem si tělo zvykne.
Pomůže vám jednoduchá technika tzv. Box breathing, kterou používají i vojáci Navy SEALs. Nadechněte se nosem se zavřenou pusou na 4 vteřiny. Dech na 4 vteřiny zadržte, pusou vydechujte 4 vteřiny a pak na 4 vteřiny zadržte dech.
Optimální spánek trvá osm hodin
Spánek je asi nejlepší regenerační prostředek pro tělo i mysl. V těle neexistuje proces, který by nebyl spánkem ovlivněn. Mnoho studií potvrzuje, že špatný a nedostatečný spánek negativně ovlivňuje psychiku. Podepíše se na náladě a emoční stabilitě. Je také spojen s poruchami duševního zdraví. Pro správnou regeneraci se doporučuje spánek v průměru 8 hodin. Je to proto, že jeden spánkový cyklus trvá přibližně 90 minut. V ideálním případě by se měl spánkový cyklus vystřídat 5x.
Co zkusit, pokud máte problém se spánkem?
Omezit kofein v odpoledních hodinách, vyhnout se alkoholu, protože zhoršuje kvalitu REM fáze, večer nasadit červené brýle na blokaci modrého světla, které ovlivňuje produkci melatoninu, chodit spát a vstávat ve stejný čas, zatemnit místnost nebo nasadit klapky na oči.
TIP: Kromě ověřených bylinek jako je kozlík, meduňka nebo heřmánek je tady ještě méně tradiční kyselina GABA. Podporuje klid, relaxaci a snižuje stres, L-Theanin má relaxační a antistresové vlastnosti, zvyšuje množství alfa vln v mozku. Bisglycinát hořečnatý spojuje hořčík s glycinem, který dobře prostupuje do mozku a uklidňuje nervovou soustavu.
Regeneraci a detoxikaci může nastartovat i pohyb
Pohyb a sport pomáhá z těla odstraňovat oxid uhličitý, rozhýbe lymfu a podpoří správný průtok krve. Výdej v podobě energie se nám vrátí jako nálož endorfinů. Takovou službu vám udělá jakýkoli pohyb, ať už běh, plavání nebo třeba jóga. Mezi nejpřínosnější jógové ásany pro podporu očištění organismu patří inverze, předklony a zkruty. Ale pozor po sportovním výkonu fyzioterapeut Mgr. Michael Tichov radí: “Protahování je fajn, ale myslete na to, že spíše než k protažení svalů dochází k protažení nervové soustavy. Pří delším trávení času dochází ke snížení vnímaného napětí na svalech skrze utlumení svalového vřeténka a dalších receptorů, avšak samotná regenerace nijak urychlená není. Dobrou formou regenerace pohybem je nepohyb. Zkuste si lehnout, pustit do uší nějakou příjemnou relaxační nahrávku a dýchejte pomalu. Dostanete tím tělo více do parasympatikového stavu a to už regeneraci urychlí.”
“Tak třeba rotace mají pro naše tělo skvělý detoxikační (čistící charakter), jak pro vnitřní orgány tak i pro náš lymfatický systém. Ideální je zařadit do své denní rutiny rotace, buď hned po ranní meditaci. Sukhasana twist , což je jednoduchá pozice rotace v sedě, nebo večer si odpočinout po celém dni v rotaci v leže – supta matsyendrasana (suspine spinal twist). Ideální zůstat v každé rotaci 5 nádechů,” vysvětluje jogínka Silvia Ravasová. Jóga má také pozitivní vliv na nervovou soustavu a psychiku. Pravidelným cvičením se zvyšuje schopnost uvolnit se a třeba i ke zlepšení kvality spánku.
TIP: Vyzkoušet můžete hot jógu. “Cvičení jógy ve vyšších teplotách napomáhá díky vyššímu pocení detoxikací těla a rychlejšímu zlepšení flexibility, ale zde nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, jinak může mít cvičení ve vysokých teplotách i kontraproduktivní účinky pro váš organismus,” objasňuje učitelka jógy Silvia Ravasová.
Jídlo jako pomocník očisty
Na jaře se rozšiřuje nabídka čerstvé zeleniny a ovoce. Zařadit je do svého jídelníčku je to nejlepší, co pro tělo můžete po zimě udělat. Jestli nevíte, jak zvýšit příjem vlákniny a vitamínů, můžete vyzkoušet zeleninové polévky, saláty nebo si jen přidat porci zeleniny a ovoce ke každému jídlu jako přílohu. Nezapomínejte ani na kvalitní bílkoviny ať už rostlinné nebo živočišné. Kromě masa, vajec a ryb je vhodné zařadit i luštěniny, ořechy a semena. Na detoxikaci těla se podílí především játra a ledviny, které nastartuje vedle pestré stravy i dostatek vody a bylinkových čajů.
TIP: “Pokud chcete tělu dopřát ještě něco navíc, vyzkoušejte fermentované potraviny. Vybírat můžete mezi mléčnými výrobky nebo zkuste kimchi – kvašenou zeleninu. Skvělá je i kombucha, což je vlastně kvašený nápoj plný probiotik. Fermentované potraviny podporují střevní mikrobiom. A spokojený mikrobiom zase působí příznivě na naši imunitu i náladu,” vysvětluje nutriční terapeutka Helena Vaclová.
Zdroj: Flow Nutrition