• Lifestyle  • Jak si udržet psychické zdraví i v době lockdownu?

Jak si udržet psychické zdraví i v době lockdownu?

Psychické zdraví. Něco, co se v poslední době zmiňuje v hojném počtu. Je důležité se o něj starat a vědět, že máme opravdu jen jedno. Dovolujeme si vám přinést pár užitečných tipů, jak z toho všeho nezešílet.

Naplánujte si den

Spousta lidí se stresuje hlavně kvůli tomu, že nestíhá udělat vše, co musí. Věřte nám, že jakmile si den zorganizujete, vše půjde lépe! Udělejte si na každý den svůj „to do“ list a vypište si na něj vše, co musíte za daný den stihnout. Nezapomínejte i na čas pro sebe!

Pokud se zahltíte jen prací, budete demotivovaní k jejímu konání. Nechte si mezi povinnostmi i věci, které vám den zpříjemní. Ať už je to procházka nebo zhlédnutí videa od vaší oblíbené youtuberky. To do listy pomáhají nejen k lepší organizaci dne, ale budete díky nim i více produktivní. Nehledě na ten krásný pocit, když si ze seznamu odškrtnete poslední položku!

Choďte do přírody

Příroda je přirozený nabíječ energie. O to více na jaře, když začínají vylézat sluneční paprsky. Udělejte si čas a vyrazte na vše oblíbené místo. Pokud máte pejska, vezměte ho s sebou. Pokud při procházce rádi posloucháte písničky ve sluchátkách, vytvořte si svůj oblíbený playlist a vyvětrejte ho společně s vámi. Pokud rádi posloucháte přírodu a relaxujete díky tomu, nechte mobil doma a užívejte si přítomný okamžik.

Zkuste trasy, co nejvíce střídat a nechodit stále na jedno místo. Může se stát, že vás to brzy omrzí a procházky si tím zprotivíte.

Hýbejte se!

Pohyb je zdravý a jak se říká – ve zdravém těle, zdravý duch! Ať už budete chodit právě na procházky, nebo se rozhodnete běhat, dělat jógu či cvičit v domácím prostředí, nikdy neuděláte chybu. Ne jen, že se ve vás díky cvičení vyplaví hormony štěstí, ale vaše tělo vám rozhodně poděkuje.

Svému tělu dodávejte i pořádnou dávku protažení. Pusťte si k tomu vaší oblíbenou hudbu a relaxujte.

Buďte sami se sebou

Zdá se to jako klišé, radit vám, abyste byli sami se sebou, když je lockdown a nemůžeme nikam chodit. Tento bod je však velmi důležitý v boji proti psychické nepohodě. Je důležité si vymezit chvíli, kdy budete pouze sami se sebou a oprostíte se od okolního světa. Uvařte si něco dobrého, meditujte, dejte si horkou vanu a přemýšlejte nad tím, kdo jste, jaké jsou vaše cíle, čeho byste chtěli dosáhnout. Představujte si sebe v té nejšťastnější chvíli a běžte naproti dobré náladě!

Vzdělávejte se

Kdy jindy se samo vzdělávat než teď? Samo vzdělávání je velmi důležitým prvkem v našem životě. Je jen na vás, zda budete čerpat z knih, filmů nebo online kurzů. Je skvělý čas na to se zdokonalovat v tom, co vás baví nebo se dozvědět něco o tématu, které vás zajímá už dlouho.

Je jen na každém z nás, jak k této době přistoupíme. Tohle je však skvělá možnost se posunout dál.

Dobré jídlo

Jídlo může být skvělým pomocníkem k dobré náladě. Uvařte si něco zdravého, upečte váš oblíbený dezert. Snažte se dodržovat stravovací pravidlo 80/20, kdy z osmdesáti procent jíte zdravě a z těch dvaceti si dopřáváte, co chcete. Díky tomu se budete cítit plní energie a nebudete muset mít výčitky z toho, že nedodržujete vámi stanovenou dietu. Pokud máte chuť na něco, co vás udělá šťastnými, uvařte si to. Pokud nemáte náladu vařit, objednejte si něco a podpořte tím podniky!

Udržujte kontakt s blízkými

Stejně jako čas pro sebe samé je důležitý i čas pro vaše blízké. Zavolejte babičce, mamince, sourozenci.. Užijte si společné chvíle alespoň online způsobem. V této době už je plno možností, jak zůstat v kontaktu! Pokud jste měli se svými přáteli pravidelné sedánky, které teď nejdou organizovat, domluvte se a volejte si přes sociální sítě. Uvařte si společně kávu nebo nalijte skleničku vína a proberte nejnovější drby! Tento rituál dodržuje i naše redakce, která má za sebou už několik společných „callů“.

A nejdůležitější rada na závěr. Dávejte na sebe pozor! Společně tuhle dobu zvládneme, věříme, že už se blýská na lepší časy.

Zdroj fotografií: Pexels