• Fashion News  • 6 důležitých faktů, díky kterým zesnulý Alber Elbaz dokázal ovlivnit módní svět

6 důležitých faktů, díky kterým zesnulý Alber Elbaz dokázal ovlivnit módní svět

Návrhář, který obnovil slávu francouzského módního domu Lanvin. Muž podsadité postavy s výrazným hranatými brýlemi a motýlkem, který byl plachý a laskavý. V módním průmyslu, kde vládne štíhlost a arogance, byl světlou výjimkou. Alber Elbaz navrhoval elegantní a zároveň pohodlné šaty, které milovaly ženy po celém světě. Vzpomeňte na tohoto jedinečného návrháře spolu s námi a připomeňte si, jak tento vizionář dokázal ovlivnit módní svět.

Talent a vzdělání

Alber Elbaz se narodil v roce 1961 v Maroku. Když mu bylo 10, jeho rodina se přestěhovala do Izraele, kde po vojenské službě nastoupil na Shenkar College. Na popud matky se v roce 1985 přestěhoval do New Yorku, kde spolupracoval s Geoffreyem Beenem. V roce 1996 se stal kreativním ředitelem v Guy Laroche v Paříži. Po úspěšném působení v Laroche byl v roce 1998 vybrán Yvesem Saint Laurentem, aby navrhl dámskou kolekci. Po třech úspěšných sezónách ho nahradil Tom Ford. Alber se po celý život vzdělával, navštívil technologické společnosti v Silicon Valley, učil na módních školách a nebránil se nejrůznějším spolupracím.

Respekt k tradicím Lanvin

V roce 2001 se Elbaz domluvil s čínskou obchodnicí Shaw-Lan Wang, vlastnící Lanvin, na pozici kreativního ředitele této skomírající značky. Alber byl přesvědčen, že dokáže Lanvin navrátit zašlou slávu. Lanvin, založený v roce 1889, je jedním z nejstarších módních domů v Paříži. Elbaz měl velký respekt k zakladatelce Jeanne Lanvin, ta věřila na jednoduchost. Elbaz tuto myšlenku modernizoval, prosazoval eleganci a sofistikovanost. Pod jeho taktovkou se Lanvin stal jednou z nejžádanějších značek na světě. Řasení, mašle, drapérie, střih na jedno rameno, to vše se stalo symbolem nového Lanvinu.

Dostál požadavkům zákaznic

Móda by podle Elbaze měla přinášet radost a být nositelná, nechápal nepohodlí, nošení vysokých podpatků. Ženy pro něj byly velkou inspirací, nenavrhoval pánskou módu. Návrhář byl známý svojí laskavostí, v jeho kolekcích je jasně vidět osobní a vřelý kontakt s klientkami. Elbazova něha vycházela z jeho zranitelnosti. Nabídl ženám lichotivé a krásné oblečení, které vnímal jako ochranný štít. Oblékal ženy do elegantních a zároveň svůdných siluet. Jeho klasická, ale moderní estetika z něj udělala celebritu.

Měl vizionářské nápady

Elbaz znovu zavedl sofistikovanou přitažlivost s klasickými střihy, svěžími látkami a elegantním zdobením. V roce 2002 nastavil ženskou estetiku, kolekcím vévodily průsvitné šaty, doplňky s drahokamy a řasení. Alber miloval ženskost, používal volánky, stuhy a kamínky. Na podzim 2004 předvedl dámskou verzi svého oblečení, oblek s motýlkem, v roce 2007 šel futuristickým směrem, navrhl flitrové šaty s fototiskem, v roce 2010 použil kožešiny, v roce 2011 předvedl elegantní šaty na jedno rameno, v roce 2012 navrátil slávu peplum. V roce 2010 přinesl své návrhy širšímu publiku ve spolupráci s H&M, v roce 2013 navrhl šaty Lanvin na míru pro Minnie Mouse k 20. výročí Disneylandu v Paříži. Během působení ve společnosti Lanvin se společnost rozšířila o obuv a doplňky. Známý je náhrdelník „Happy“ z podzimu 2013.

Celebrity a novináři ho milovali

Elbaz své myšlenky dokázal vyjádřit vždy srozumitelně a empaticky, módní svět ho za tento přístup miloval. Designéři, celebrity a módní redaktoři ho chválili pro inspirující kolekce i laskavost. Jeho práci proslavila modelka Kate Moss. Slavné modely vynesly na červeném koberci Meryl Streep, když přebírala Oscara, a Tilda Swintonová, která ho předávala. Tvorbu Elbaze si oblíbily známé ženy po celém světě. Mezi jeho zákaznice patřila Julianne Moore a Emma Stone, Sofia Coppola, Chloé Sevigny, Natalie Portman, Helen Mirren, Charlize Theron a Nicole Kidman. Vytvořil i svatební šaty pro Demi Moore. Jeho šaty byly smyslné, elegantní a pohodlné.

Nikdy se nevzdal

Následkem dlouholetých sporů s majitelkou Lanvin Shaw-Lan Wang byl Elbaz ze svého postu kreativního ředitele nečekaně vyhozen. Několik let se s tím nemohl vyrovnat, pod svým jménem navrhl tenisky Converse, líčidla Lancôme, zavazadla i parfém. Začátkem tohoto roku odhalil vlastní projekt s názvem AZ Factory. Chtěl propojit módu a moderní technologie, upustit od sezónnosti a navrhovat pro zákaznice různých postav. Tento počin byl vnímán odbornou veřejností jako možná postpandemická módní budoucnost. Alber Elbaz podlehl komplikacím spojeným s onemocněním COVID-19 ve věku 59 let dne 24. dubna 2021.

Foto: Pinterest