• Lifestyle  • 7 triků, jak dokonale pečovat o vaši obuv

7 triků, jak dokonale pečovat o vaši obuv

Pokud chcete, aby vaše obuv i po čase zářila novotou, je nutné o ni důkladně pečovat. V dnešní době se využívá velké množství materiálů, od textilních či syntetických až po kůži. Je tedy důležité vědět, jak správně ošetřit právě váš druh obuvi.

  1.  Začněme tím nejjednodušším, a to syntetickým materiálem. Obuv ze syntetického materiálu lze totiž udržovat poměrně snadno. Jedná se o materiál, jež svým vzhledem připomíná kůži, ale nedosahuje takových kvalit (menší prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost, atd.). V obchodech se dá zakoupit impregnace určená speciálně pro syntetické materiály. K odstranění nečistot však postačí vlhký hadr a obuv není nutné krémovat.
  2.  Dále je velmi oblíbená obuv z textilních materiálů. Boty jsou ale poměrně náchylné na mastnotu či pot, pokud v nich chodíme v létě na boso.  Existují spreje proti nečistotám, které předcházejí tvorbě bakterií a mykóz vznikajících právě vlivem potících se nohou. Sehnat můžete i sprej na bílé tenisky, které jsou na vnější vlivy nejcitlivější.
  3.  Nesmíme zapomenout na bezesporu nejkvalitnější materiál, kterým je kůže. Před prvním nošením se doporučuje obuv naimpregnovat ve třech tenkých vrstvách. Další ošetření impregnací pak závisí na intenzitě nošení či na počasí. Po nějakém čase by bylo dobré obuv vyživit krémem.
  4.  Po vyzutí se doporučuje obuv napnout na napínáky odpovídající velikosti. Díky nim vaše boty nikdy neztratí svou původní formu a tvar. Vyhnete se tak znečištění a nebo pokroucení bot z důvodu promočení a následně jejich nedostatečného vysušení.
  5.  Žádná z typů obuvi by neměla přijít do pračky nebo být čištěna saponátovými prostředky.
  6.  Aktuálně v zimním období má na boty špatný vliv posypový materiál k ochraně komunikace. Chemické látky narušují strukturu obuvi a na povrchu se vytvářejí typické bílé skvrny, se kterými jste se již určitě setkali. Obuv proto po každém použití důkladně otírejte, zamezíte tak negativnímu působení látek na vzhled vašich bot.
  7.  Obuv často střídejte. Nedoporučuje se každodenně nosit jeden pár bot. Obzvlášť pak v deštivém počasí, kdy boty nestačí dostatečně proschnout. Dobrá záminka pro to si pořídit jedny nové, ne?

Závěrem už stačí jen říct: Starejte se o svou obuv, prodloužíte tak její životnost a stačí k tomu opravdu málo.

Zdroj: Pexels