• Lifestyle  • 8 důvodu, proč by chůze měla být součástí našich životů

8 důvodu, proč by chůze měla být součástí našich životů

Lék pro tělo i duši. Chůze je pro člověka tím nejpřirozenějším pohybem, který má nespočet benefitů. Navíc je zdarma a vhodná úplně pro každého. Zde je osm důvodů, proč byste měli chůzi zařadit do vašeho denního režimu.

1) Denní příval energie

Každý z nás se někdy ráno vzbudí a z postele vykročí tou špatnou nohou. Zkrátka to tak někdy je. To ale nemusí nutně znamenat, že celý den bude stát za nic. Chůze je lék na lenost a poté, co se překonáte a vydáte se alespoň na desetiminutovou procházku, budete nabití energií po celý zbytek dne. Chůze nám rozproudí krev v těle a zvýší přínos kyslíku do buněk, díky čemuž se budete cítit svěží a čilí.

2) Srdce vám poděkuje

Tím, že pravidelně chodíte, snižujete riziko srdečních onemocnění. Trochu svižnější chůze je skvělé kardio, které posiluje srdce a snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) v těle. Naopak podporuje tvorbu toho dobrého cholesterolu (HDL).

3) Přirozenou cestou k hubnutí

Mnoho lidí podceňuje skutečnou sílu obyčejné chůze. Někteří chůzi nepovažují za tzv. aerobní cvičení, při kterém dochází ke stimulaci plic a srdce, kdy se do těla napumpuje velké množství kyslíku. Ač to tak na první pohled nemusí působit, k tomuto dochází i během chůze. Samozřejmě čím svižnější chůze, tím větší je zátěž a více spálených kalorií.

4) Pryč s nedostatkem vitaminu D

Víte kolik lidí trpí nedostatkem vitaminu D? Celosvětově se uvádí, že až miliarda lidí nemá dostatečný příjem vitaminu D. Ten je důležitý pro vstřebávání vápníku z potravy. Ovlivňuje naše svaly a svalovou koordinaci a snižuje riziko zlomenin kostí. Tak vyrazte ven pochytat čerstvé sluneční paprsky.

5) Zdravější spánek

Máte problémy se spánkem? I s tímto problémem vám může chůze pomoci. Proč? Intenzivnější chůze sníží čas potřebný na usnutí a zvýší délku spánku u lidí s nespavostí v den, kdy se byli projít oproti dnům bez fyzické aktivity. Tak už vyrážíte na procházku?

6) Prevence před onemocněními

Kromě zmíněných srdečních onemocnění chůze slouží jako prevence před řadou dalších onemocnění. Pravidelná chůze snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva, dělohy nebo prsu u žen. Když ale pomineme tyto závažná onemocnění, chůze uleví i od běžných nepříjemností, jako je bolení zad nebo bolest hlavy.

7) Silné a zdravé nohy

Mnoho lidí, zejména ve stáří, trpí nějakou poruchou žil dolních končetin, jako jsou například křečové žíly. Nejlepší prevencí před těmito nežádoucími onemocněními je právě chůze, která nohy udrží v přirozeném pohybu a podporuje tak krevní oběh v dolních končetinách. Procházka je to nejjednodušší, co můžete pro své nohy, které vás nosí celý život, udělat.

8) Kroky ke zdravé mysli

V neposlední řadě je chůze důležitá pro naše mentální zdraví. Zlepšuje náladu a obecně se budete cítit lépe. Pár desítek minut chůze odežene všechen stres a alespoň na chvíli zapomenete na všechny povinnosti. V těle se vyplaví endorfiny a budete se cítit uvolněně a dostaví se dobrý pocit. Pro lidské duševní zdraví je chůze klíčová!

Zdroj: Pexels