• Lifestyle  • 8 nominovaných snímků na Českého lva, které stojí za to vidět

8 nominovaných snímků na Českého lva, které stojí za to vidět

Již za chvíli nás čeká vyhlášení vítězů cen České filmové a televizní akademie Český lev. O 19 statutárních cen soutěží celkem 27 filmů a dokumentů. O nestatutární cenu pak 5 filmů. Všechny snímky něčím oslovily hlasující akademiky, ikdyž jejich rozhodování jistě nebylo jednoduché. Víte, kterých 8 filmů/dokumentů byste si v žádném případě neměli nechat ujít?

Krajina ve stínu

Režie: Bohdan Sláma

Film Krajina ve stínu mapuje jednu malou pohraniční vesnici, a lidi v ní, která je vláčena 30., 40. a 50. roky minulého století. Hlavní hrdinové tak stojí tváří v tvář nacismu i komunismu a se vzniklou situací se musí nějak vyrovnat. Primárně je pak film zaměřen na osud jedné rodiny, kdy Marie je Češka, její muž Němec, oba se snaží žít dle toho, co je správné, ale doba je, jaká je a i jich se dotýká.  Kdo ze sousedů je přítel, kdo je nepřítel? Jak čelit strachu, zlobě, bezpráví, násilí?

To je Krajina ve stínu, nominována na 15 Českých lvů.

Havel

Režie: Slávek Horák

Václav Havel, jméno, které se neodmyslitelně zapsalo nejen do dějin České republiky. O jeho kariéře po Sametové revoluci víme, ale jaký byl jeho život mezi roky 1968-1989? Jak moc byl jeho bouřlivý život bouřlivý? Co jeho věznění, psaní, humor, ale hlavně jeho neobvyklý vztah s manželkou Olgou?

O tom všem je Havel, nominovaný na 14 Českých lvů.

Šarlatán

Režie: Agnieszka Holland

Jméno léčitele Mikoláška nebylo až do loňského roku tolik známé a nebýt snímku Šarlatán, bylo by tomu tak asi stále, což by byla velká škoda, protože tato osobnost je neobyčejné zajímavá. Jan Mikolášek uměl diagnostikovat nemoci z moči a léčit je pak za pomoci bylinek. Jeho schopnosti byly tak neuvěřitelné, že se k němu obraceli lidi z nejrůznějších koutů vlasti a z řad ,,obyčejných” lidí až po nejznámější lidi z politické i kulturní oblasti. Neméně zajímavý byl i jeho osobní život. A proč? Na to se podívejte.

Takový je Šarlatán, nominovaný na 14 Českých lvů.

Modelář

Režie: Petr Zelenka

Drony. Půjčovna dronů. Dva kamarádi, první majitel firmy s přezdívkou Plech a druhý chemik a letecký navigátor v jedné osobě. Oba mají své cíle, své sny a drony se pro ně stávají symbolem vstupu do mnoha oblastí lidského konání, kam se normálně nedostanete. Stávají se sprejery, nosí kabelky na přehlídce místo modelek atd. Mohou se zdát nápomocni mnoha oborech, ale situace se změní v momentě, kdy se jeden z kamarádů rozhodne dron využít k něčemu jinému.

To je Modelář nominovaný na 7 Českých lvů.

Herec

Režie: Peter Bebjak

50. léta 20. století, totalitní režim a vy jste v této době nadějným mladým hercem. Skrýváte v sobě však tajemství. Postavíte se totalitnímu režimu? Naučíte se v něm žít? Budete se na něm aktivně podílet? Co všechno byste byli ochotni obětovat pro roli nebo dokonce pro záchranu svého života? Je jednoduché někoho soudit, ale mnohem důležitější je pochopit.

To je minisérie Herec nominovaná na 7 Českých lvů.

Postiženi muzikou

Režie: Radovan Sibrt

Talentovaní a vtipní lidé, kteří žijí naplno, i když jim život připravil mnoho překážek ve formě různých postižení, to je kapela The Tap Tap. Dokument Postiženi muzikou mapuje jejich zkoušky, večírky, koncerty, jejich životy, rande, rozchody i svatbu. Budete se smát, ale možná i plakat. A uvědomíte si, jak moc jsou ti lidé silní a inspirativní.

Zaposlouchejte se do dokumentu Postiženi muzikou nominovaného na 1 Českého lva

V Síti

Režie: Barbora Chalupová, Vít Klusák

Snad žádný dokument nevyvolal takovou debatu jako právě dokument V Síti ukazující, jak nebezpečný je internet a sociální sítě, obzvlášť pro mladé dívky (a nejen ty). Jak je plný sexuálních predátorů, kteří se neštítí posílat dětem fotky svých intimních partií, odkazy na pornostránky, kteří si nechají posílat fotky a videa dětí pod různými záminkami. A není to fikce, je to realita.

Dokument V Síti nominovaný na 2 České lvy.

Jsme si o smrt blíž

Režie: Bára Anna Stejskalová

Smrt znamená pro mnoho lidí konec. Ale je tomu tak doopravdy? Co když pro někoho začíná život až po smrti? Příkladem může být malý parazit uvězněný ve své schránce  hledající lásku, přátelé. Je to hledání lásky mezi odpadky.

Animovaný film Jsme si o smrt blíž nominovaný na cenu Magnesia za nelepší studentský film.

My už netrpělivě čekáme na 6. března, kdy se o vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodne.  

Zdroj fotografií: archiv ČFTA