• Fashion News  • Adidas představuje legíny pro sport v době menstruace

Adidas představuje legíny pro sport v době menstruace

Značka adidas se rozhodla vyřešit jedno z největších tabu ve sportu, a to prostřednictvím inovativních legín, které nám umožní bez obav sportovat i během menstruace. Nové legíny TechFit zajišťují ochranu díky technologii Flow Shield, která pomáhá před průsakem krve a dává všem jistotu, že mohou sportovat i po celou dobu menstruace.

Značka tak přináší zbrusu novou inovaci pro sport v době menstruace. Jde o nové legíny TechFit Period Proof v dlouhé i krátké variantě, které zajišťují ochranu díky absorpční vrstvě. Ta pomáhá zabránit tomu, aby nám během sportování skrze tampon, kalíšek nebo vložku prosákla krev. Tyto legíny byly navrženy na základě výzkumu značky, který zjistil, že jedna čtvrtina (1.) dívek po celém světě přestala během dospívání sportovat, přičemž jedním z hlavních uváděných důvodů byl strach z úniku krve během menstruace. Další zjištěním je, že počet dospívajících dívek, které přestávají sportovat, zásadně roste, a to zejména z důvodu obav ze sportu při menstruaci. (2.)


(1.) Zdroj: Výzkum St. Mary’s University v Twickenhamu (2019) – analýza dat ze souboru více než 14 000 sportovkyň.

(2.) Zdroj: Výzkum společnosti adidas: 65 % menstruujících žen uvedlo, že se při sportu nejvíce obávají průsaku krve.

INOVATIVNÍ TECHNOLOGIE FLOW SHIELD

Díky nové technologii Flow Shield mají legíny několik absorpčních vrstev a membránu, které pomáhají chránit před průsakem a dodávají všem sportujícím dívkám a ženám jistotu. Násaková vrstva, absorpční vrstva a nepropustná vrstva se vzájemně doplňují tak, aby poskytly ochranu, zatímco pojící část drží všechny vrstvy pohromadě a zajišťuje, aby legíny zůstaly na svém místě.

„Tuto kolekci jsme začali navrhovat obráceně. Věděli jsme, že musí být pohodlná a prodyšná, ale co je nejdůležitější, musí sloužit svému účelu a chránit před průsakem. Naší snahou je ukázat, že dnes lze klidně sportovat i během menstruace díky oblečení, které nám během tréninku dodá větší pocit jistoty. Jsme velmi pyšní na to, čeho jsme dosáhli, a těšíme se na další inovace,“ říká o kolekci Kim Buergerová, hlavní produktová manažerka společnosti adidas, oddělení pro ženy.

Kolekce TechFit Period Proof je prvním krokem značky adidas při vytváření funkčního oblečení určeného pro náš cyklus. Kolekce bude celosvětově dostupná od 17. června 2021 na www.adidas.com/stayinplay, v obchodech a prostřednictvím aplikace adidas.

ADIDAS POMÁHÁ BOŘIT TABU

Skutečnost, že jedna čtvrtina (1.) dospívajících dívek skončí se sportem kvůli obavám z možných důsledků menstruace, poukázala nejen na potřebu funkčního oblečení, které lépe plní naše běžné požadavky, ale také na nedostatečnou osvětu a chybějící znalosti o této běžné součásti našeho života, a to jak mezi dospívajícími, tak dospělými.

Snahou společnosti adidas je prolomit toto tabu a dosáhnout toho, aby menstruace přestala být něčím, o čem se nemluví. Proto začala značka spolupracovat s přední vědeckou pracovnicí v oblasti sportovního výzkumu Dr. Georgií Bruinvelsovou[2] a učiteli tělesné výchovy – právě prostřednictvím vzdělávání totiž můžeme jim i rodičům a dospívajícím dívkám pomoci lépe porozumět tomu, jak projít celým cyklem bez problémů. Více najdete zde.

 „Těší mě, že se podmínky ve sportu neustále zlepšují. Je ale zřejmé, že menstruační cyklus je i přesto stále tématem, o kterém se moc nemluví a které je obvykle zanedbáváno či opomíjeno. Vzhledem k dopadu, který může menstruační cyklus mít na sport a celkovou kvalitu života, se to musí změnit. Zásadní jsou informace – díky nim můžeme ve větší míře tomuto základnímu fyziologickému procesu porozumět, což povede k dalším diskuzím a pomůže prolomit bariéry spojené s fyzickou aktivitou v době cyklu,“ dodává Dr. Georgie Bruinvelsová.

Aby dialog pokračoval a téma menstruace se dostalo i na globální sportovní scénu, dává společnost adidas v kampani STAY IN PLAY THROUGH YOUR PERIOD slovo svým sportovkyním, které se podělí o své zkušenosti s tréninkem a soutěžením během menstruace. Kromě sportovních týmů Velké Británie se k tomuto tématu vyjádří olympijská medailistka Jazmina Sawyersová či rozehrávačka týmu Minnesota Lynx Layshia Clarendonová.


(1.) Zdroj: Výzkum St. Mary’s University v Twickenhamu.

(2.) Dr. Georgie Bruinvelsová, ředitelka a vedoucí oddělení sportovní vědy a ženského sportu ve společnosti Orreco.

Zdroj fotografií: Adidas Česká republika

Marketing manager