• Lifestyle  • Betta – nenáročná společnice

Betta – nenáročná společnice

Skoro každý si v dětství přál nějaké zvířátko. Některým se jejich přání splnilo, jiní byli o zvířecího kamaráda ochuzeni (nejčastěji vinou rodičů). Teď, když je člověk dospělý a nepotřebuje už jejich svolení, tak mu v tom nejčastěji brání nedostatek času! Pro ty, kteří přeci jen chtějí sdílet svůj domov s něčím živým (a tím nemyslím partnera), i když nemají času nazbyt, existuje řešení… a jmenuje se Betta splendens.

Betta splendens/Bojovnice pestrá je sladkovodní rybička, která je na „údržbu“ tak nenáročná, že i ti nejvytíženější workoholici mohou mít svého „mazlíčka“. Stačí, když si jednou denně udělají ve svém nabytém harmonogramu alespoň 5 minut čas a nakrmí ji, druhou (méně zábavnou) podmínkou je čištění akvária jednou týdně. K bojovnici se sice nepřitulíte a o mazlení a hlazení také nemůže být řeč, ale esteticky založeného člověka určitě potěší její výjimečné zbarvení. Vždyť citový vztah si můžete udělat i k rybě – to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Pakliže se rozhodnete, že si ji pořídíte, vystačíte si opravdu s málem. V obchodě si kromě samotné rybičky vyberete už jen akvárium, designově různě provedené pozadí, kamínky, květinu a krmení. S tímto málem odcházíte domů, kde přichystáte akvárium, napustíte ho vodou o teplotě 22 – 24 °C, vypustíte rybku a je hotovo… snadné a rychlé. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit dokoupit si i síťku na vyndávání ryby před čištěním a sítko na proplachování kamínků.

Pokud by vám pouze jedna nestačila, měli byste vědět, že se betty chovají samostatně, zejména v případě samců.
V úvahu nepřipadají ani dvě akvária vedle sebe (nebo alespoň s nějakou stěnou mezi nimi). Ne nadarmo se jmenují bojovnice – jsou totiž velice agresivní a bojovné.

O chovu bojovnic existuje celá řada internetovýcch stránek, kde se dozvíte mnoho užitečných informací, ať už se rozhodnete jen pro jeden exemplář, či více.

Zdroje: 1, 2, 3