• Lifestyle  • Bílá v hlavní roli

Bílá v hlavní roli

Svěží design v minimalistickém pojetí skvěle předvedla polská architektonická kancelář Widawscy Studio Architektury při realizaci tohoto mezonetu v městečku Tarnowksych Górách, nedaleko Katowic. Již na první pohled je patrná jasná dominance bílé barvy, která dodává bytu dojem neomezeného prostoru. Pro oživení celkového dojmu pak designéři zvolili odstíny černé a živých pastelových barev zejména v podobě designových solitérů známých značek.

Apartmán sestává ze dvou úrovní a drží se již tradičního členění, kdy spodní úroveň zabírá společenská zóna s kuchyní, obývacím pokojem a jídelnou. Celý prostor je propojen v jeden funkční celek a pouze náznaky rozdělen na jednotlivé zóny. Již na první pohled nás upoutá světlý obklad z březové dýhy nad krbem, jež volně pokračuje také na stropě nad jídelním stolem a tvoří tak ideální platformu pro bodové i centrální osvětlení. Masivní stůl jednoduchých tvarů je taktéž z březového dřeva, doplněný ikonickými židlemi Vitra v bílé a jemně tyrkysové barvě. Stejná barva se opakuje také ve formě úložných nik kuchyňské linky. Kuchyně je realizována v bílém lesku a s výjimkou barevných nik je jejím jediným oživením černobílá dlažba na podlaze. Kousek opodál se nachází obývací část, jen symbolicky oddělena od zbytku prostoru hmotou krbové stěny. Zde je koncept oživen pestrobarevným kobercem a jasně žlutým železným stolkem. O osvětlení se pak stará bílá oblouková lampa v designu Marka Sadlera a hloubku tomuto prostoru dodává černá stěna v pozadí.

V prvním patře se nachází ložnice rodičů, dětský pokoj a koupelna. Ložnici rovněž dominuje bílá barva. Za zmínku dozajista stojí nevšední obklad za visutou postelí, dvojice gumových svítidel z dílny FromUsWithLove a žluté křeslo Egg Chair v designu Arne Jacobsena. O špičkový design nebyl ochuzen ani dětský pokoj, který je oproti jiným prostorům oživen pestrobarevnou tapetou za postelí s nebesy a působivou instalací barevných taftových koulí, zavěšených pod bodovými svítidly. O dostatek úložného prostoru se, kromě téměř neviditelné vestavné skříně, starají vestavné regály, které jsou ideální nejen pro ukládání knížek, ale také sbírky hraček dcery majitelů.

Poděkování a zdroj fotografií: Widawscy Studio Architektury