• Lifestyle  • Blahodárné účinky arganového oleje

Blahodárné účinky arganového oleje

Arganový olej je jedním z nejdražších a nejvzácnějších olejů na světě vzhledem k velmi omezené oblasti rozšíření argánie. Argánie trnitá je strom, z jehož plodů se lisuje arganový olej. Tyto stromy se nachází pouze v jediné oblasti na celém světě – v jihozápadní části Maroka, což je příčinou jeho vzácnosti a také ceny.

Je hojně používán jak v tradiční kuchyni jihozápadního Maroka, tak díky své bohatosti na tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny a vitamín A, E a F se využívá pro kosmetické účely.

  • Vitamín A podporuje oběhový cévní systém, což zlepšuje látkovou výměnu v pokožce a pomáhá při hojení a zároveň pokožku chrání.
  • Vitamín E se řadí mezi velmi důležité antioxidanty s protizánětlivými vlastnostmi, které chrání buňky před UV zářením, což výrazně zpomaluje stárnutí pleti a výrazně také snižuje jak tvorbu vrásek, tak i vyhlazuje již vzniklé vrásky.
  • Vitamin F pokožku hydratuje, vyživuje a zpomaluje proces stárnutí buněk pokožky.

3

Díky vysokému obsahu tokoferolů arganový olej chrání jak pokožku, tak i vlasy před volnými radikály jako je například smog, sluneční paprsky, všudypřítomný prach ba dokonce i klimatizace, to vše našemu tělu neprospívá a právě díky používání arganového oleje značně zvyšujeme ochranu našeho těla.

Používá se také při léčbě různých kožních onemocněních jako jsou ekzémy, akné ale také pozitivně působí na popáleniny, oděrky a drobné ranky. Zmírňuje svědění vlasové pokožky a snižuje její suchost a dodává vlasům ztracenou vitalitu, sílu, hebkost a lesk.  Při dlouhodobém používání dokáže dokonce ukončit problém s roztřepenými konečky, které trápí asi většinu žen. Slouží také velmi dobře jako každodenní odličovač a zklidňuje podrážděnou pokožku po holení.

arganeol.cz

Na trhu najdeme jak čistý arganový olej, tak spoustu kosmetických produktů, ve kterých je arganový olej obsažen či tvoří jejich značnou část, to ovlivňuje konečnou cenu samotného produktu. Čistý arganový olej je velmi drahý, litr vyjde zhruba na 4000 Kč, proto většina spotřebitelů volí produkty s obsahem tohoto oleje.

Důležité při výběru toho správného přípravku s obsahem arganového oleje je samozřejmě koncentrace. Proto je vhodné při výběru číst etikety a nebo se rovnou poradit s personálem, napomoci vám samozřejmě může také cena.

Sehnat arganový olej dnes můžete téměř v každé drogerii v podobě koncentrovaných kosmetických přípravků. Čistý arganový olej je dostupný na internetu, většinou ho můžete najít pod pojmem BIO arganový olej nebo 100% arganový olej.