• Men's world  • Dokonalý uzel na kravatě

Dokonalý uzel na kravatě

Francouzský autor Davide Mosconi ve své knize zobrazil až 188 způsobů, jak si uvázat kravatu. Dnešním moderním mužům stačí znát zhruba 3 uzly. Abyste se ovšem odlišili od amatéra, musíte ji mít perfektně uvázanou, tedy s dolíčkem na uzlu. Že to není žádná věda se přesvědčte sami, připravili jsme pro vás přehled 18 nejčastějších vázání i s návodem. 

Malé a velké uzly

Není uzel jako uzel a i v tomto směru existuje dělení na malé a velké kravatové uzly, které mají celou řadu doporučení.

Menší kravatové uzly mají obvykle trubkovitý tvar. Preferují je spíše vysocí muži, neboť uzly nevyžadují dlouhou délku kravaty a ta, jak předepisuje etiketa, by měla dosahovat na sponu opasku.

Až si budete oblíkat košili se širokým límečkem, která se k tomuto typu vázání výborně hodí, zohledněte i složení materiálu, vzor na kravatě a délku krku. Ne každá kravata svým vzhledem splňuje požadavek na malý úzel. Ostatně, že něco není v pořádku poznáte ihned, jakmile se v ní uvidíte v zrcadle. Nejběžnější malé kravatové uzly:

  • Kravatový uzel Four in Hand
  • Kravatový uzel Kent
  • Kravatový uzel Windsor Half (poloviční)

Velké kravatové uzly vyniknout nejlépe na mužích s objemným krkem a na košilích s moderním italským límečkem. Počítejte s tím, že větší velikost se provádí druhým (či dokonce třetím) obalením uzlu. Je proto potřeba, aby byla kravata dostatečně dlouhá. Nejběžnější velké kravatové uzly:

  • Princ Albert uzel
  • Kravatový uzel Windsor Full (plný)

Třešnička, tedy spíše dolíček na uzlu

Spatřit ho můžete na politicích nebo moderátorech v televizi. Dodává celkovému vzhledu jiskru a vy díky němu vypadáte elegantně a profesionálně. Provádí se v posledním kroku vázání kravaty a postup je následující: Jednoduše vytvoříte důlek ve středu uzlu posunutím prstu na konečné smyčce, před utažením. Pak ve stejnou dobu pomalu utáhněte uzel a vysuňte prst. Ujistěte se, že vede napříč celým uzlem. V opačném případě by důlek nezůstal na svém místě.

A pokud by vás zajímalo nějaké netradiční, asymetrické či různě veliké vázání, podívejte se sem. Můžete jej využít jak k dennímu, tak i k příležitostnému nošení.

18 tipů

Zdroj: 1, 2, 3,