• Lifestyle  • Brazilská inspirace pro malé byty

Brazilská inspirace pro malé byty

Opravdu miluji design malých prostorů. Právě tam se ukáže dostatek kreativity a člověk může naplno využít spoustu nejrůznějších „chytrých“ nápadů jak ušetřit místo. Navíc, na rozdíl od superluxusních a velkoplošných rezidencí, malé byty vždy působí neobyčejně útulně. Třeba jako právě tento v brazilském Sao Paulo.

Skutečně miniaturní byt, rozkládající se na pouhých 45m2 s poetickým názvem Leopold Apartment, jehož design je dílem neobyčejně kreativního Mauricia Karama, jemuž se zde podařilo dosáhnout maximálního komfortu, pohodlí a stylu. Hlavní prostor ve tvaru písmene L, propojený v jediný celek, plní funkci kuchyně, jídelny, obývacího pokoje, pracovny a ložnice. Na první pohled nás dozajista zaujme jeho netradiční barevnost. Navzdory obecným konvencím o tom, že malým prostorám sluší jednoduchost, se designér nebál při realizaci tohoto bytu sáhnout také k tmavým a pastelovým barvám, které v konečném důsledku dodávají celému konceptu nevšední hloubku.

Bílá, či chcete-li, odstín slonové kosti byl použit pro výmalbu zdí a stropy ložnicové a kuchyňské části. V obývacím pokoji byla pak jedna ze stěn obložena dřevem a středová část, jež hostí jídelnu a pracovnu, byla pak vymalována tmavě šedou barvou. Toto členění nejenže prostor opticky zvětšuje, ale dodává mu také na dynamice. Šedá barva se navíc opakuje také na dvířkách kuchyňské linky a na posuvných dveřích, kryjících vestavné skříně a vstup do koupelny. Zajímavou designovou „vychytávkou“ jsou velkoplošná zrcadla v jídelně, která nejenže evokují dojem daleko většího prostoru a odráží denní světlo i do vstupní části bytu, ale zároveň dokonale korespondují se skleněným jídelním stolem a téměř étericky působícími židlemi ve stylu VITRA. Kousek opodál pak můžeme obdivovat hravý odkládací stolek Gnome v designu Philippa Starcka ve zlaté barvě. Obývací část je kromě apartního křesílka v tmavě modré, růžového odkládacího stolku či stoličky a nízké komody pod zavěšenou televizí, zcela prosta zbytečného nábytku a dekorací, takže na sebe téměř veškerou pozornost strhává pestrobarevný obraz ve stylu japonského pop art.

Kousek opodál pak nalezneme část vyhrazenou pro spaní. I zde byly potřebné úložné prostory vyřešeny formou závěsných skříněk nad postelí, jež respektují šedý lesk kuchyňské linky i ostatních posuvných dveří. Jako kontrastní prvek byly zvoleny tmavě modré závěsy. Byt je zcela prost závěsných svítidel, které by jen zbytečně prostor zmenšovaly a veškeré osvětlení je tak řešeno formou bodovek, světelných led pásků či stojacích lamp.

Poděkování a zdroj fotografií: MAURICIO KARAM