• Lifestyle  • Buďte štědří a darujte skutečný dárek potřebným

Buďte štědří a darujte skutečný dárek potřebným

Už jen pár dní zbývá do nejkrásnějších svátků v roce – do Vánoc. Vánoce jsou oslavou narození Ježíše Krista. Říká se jim také svátky klidu a míru. Máme je spjaty se setkávání s rodinou, odpočinkem, stromečkem, salátem, kaprem, řízkem, cukrovím, vánočkou, vánočními zvyky a jsou spojeny také s nadějí. Zároveň je to období pomoci a obdarovávání se. Pojďte tedy udělat o Vánocích dobrý skutek a darujte skutečný dárek lidem, kteří to potřebují.

Ježíškova vnoučata

Jen málokdo by neznal projekt Ježíškova vnoučata, který se zaměřuje na pomoc seniorům. Málokdo ale ví, jak to začalo nebo i jak to funguje. Ježíškova vnoučata jsou projektem Českého rozhlasu a fungují od roku 2016. V tomto roce natáčela redaktorka jihlavského Českého rozhlasu Olga Štrejbarová v domově důchodců a na základě této návštěvy se rozhodla do těchto míst vnést více radosti do života. Spolu se svými kamarády, dobrovolníky a skupinou dárců splnila přes facebookovou skupinu asi 600 přání babičkám a dědečkům v několika domovech. Napsala do těchto zařízení, že by ráda splnila jejich klientům přání a poprosila je o seznam přání. Tento seznam zveřejnila na Facebooku, kde si jej lidé rozebrali. Postupně se tento projekt rozrostl a pomoci tak může kdokoliv. Buď si přímo na stránkách vyberete dárek, který si zarezervujete a ten splníte, a nebo můžete přispět libovolným finančním darem.

Skutečný dárek

Skutečný dárek je projekt Člověka v tísni. A díky jeho pořízením uděláte radost hned dvakrát. Koupí darovacího certifikátu nebo unikátních uměleckých Skutečných dárků uděláte radost člověku, kterému ho věnujete pod stromeček a zároveň pomůžete jeho koupí někomu, kdo to potřebuje. Můžete koupit dárky, které prezentují určitou formou pomoci lidem v Česku i zahraničí. Skutečné dárky jsou rozděleny do šesti kategorií dle oblasti konkrétní pomoci, tedy voda, zdraví, vzdělání, obživa, Česká republika a COVID-19.  Speciální kategorie je pak sekce umění, kdy při koupi z této sekce neobdržíte certifikát, ale konkrétní předmět. Koupí dárku můžete někomu pomoci k pitné vodě, ke koze nebo i k motyce a rýči.

Nocleženka

Umýt se, najíst se a zalézt do teplého pelíšku. Pro nás naprostý standard, ale pro lidi bez domova je to luxus a vy jim ho můžete dopřát ve formě Nocleženky. Jedna nocleženka stojí 100 Kč, a díky ní může jeden člověk přespat v teple v noclehárně Armády spásy. Bude mít k dispozici teplou polévku s pečivem a teplý nápoj, možnost se vykoupat, dostane se mu základního ošetření a zdravotní prohlídky, sejde se sociálním pracovníkem a může pokračovat v systému služeb Armády spásy.

Zdravotní klaun

Říká se, že smích léčí a to je svatá pravda. Ovšem lidem, kteří musí trávit svůj čas v nemocnici, do smíchu moc není a od toho tu je Zdravotní klaun – neziskový projekt, který se snaží dětem, dospělím i seniorům zpříjemnit čas, čas při jejich léčbě, jejich psychickou pohodu mimo domov. Zdravotní klauni jsou profesionální umělci, kteří umí pracovat s psychikou. Mají za sebou i semináře vedené lékařem či zdravotnickým personálem. Pravidelně se informuje o zdravotním stavů pacientů a návštěvy tak uzpůsobuje konkrétnímu jednotlivci. Umí zhodnotit momentální stav pacienta a udělat maximum pro jeho zlepšení. Mají i online kanál. Pomáhát jim můžete pravidelnými finančními dary nebo jednorázovou pomocí.

Dobrý anděl

Anděl je také jedním ze symbolů vánočních svátků a co teprve Dobrý anděl. Dobrý anděl je nadace, která pravidelnými měsíčními příspěvky pomáhá rodinám, které se kvůli vážnému onemocnění dostaly do velmi těžké a složité životní situace. Všechny vybrané peníze od dárců v daném měsíci se rozdělí do posledního haléře. Víte, komu pomáháte a pomáháte pravidelně, a to zahřeje u srdce.

Smysluplných projektů je ale více, např.: Krabice od bot, Babiččiny ponožky, Darujme.cz a mnoho dalších. Oželte tedy jednu snídani z restaurace, jedno tričko z obchodu a kupte dárek těm, pro které to není samozřejmost.

Zdroj: 1,2,3,4,5,6, Pexels