Co si designéři připravili pro 18. ročník Designbloku?
Designblok představí hlavní hvězdy osmnáctého ročníku. Nadcházející ročník největší české přehlídky designu a módy se uskuteční 27. – 31. října 2016, v prostorách Výstaviště Praha Holešovice a jednotným tématem je pro tento rok Sport.
Osmnáctý vizuál Designbloku totiž letos nenavazuje na tradici ikonické grafiky a fotografií zvířat jako hlavního prvku, ale přináší dvaadvacet portrétů tuzemských designérů, kteří pravidelně na Designbloku představují nové produkty a stojí za koncepty řady instalací. Tématem, které protíná celou přehlídku, je sport.
„Když nemůžeš, tak přidej. Kolik designérů, i když třeba trénovaných sportovců, chtělo svůj boj o kariéru designéra vzdát. S dobrým týmem a podporou okolí se ale nakonec probojovali na přední místa. Design, stejně jako sport, je hra i tvrdá práce a bez spolupráce s výrobci, galeristy, obchodníky a bez dobrého zázemí sám designér nedokáže nic. A tak heslo Emila Zátopka zažil v praxi na vlastní kůži skoro každý úspěšný autor. Rok 2016 je navíc rokem olympiády, i proto jsme vybrali téma Sport, jako ústřední motiv osmnáctého ročníku,“ říká Jana Zielinski, ředitelka Designbloku. „Třeba se nám v budoucnu podaří, aby se design zařadil mezi olympijské disciplíny,“ dodává s nadsázkou.
Na koho se můžete těšít v letošním roce?
- Věhlasný japonský designér Arihiro Miyake, který dlouhodobě žije a tvoří v Helsinkách, vystaví impozantní lustr Coppélia, vytvořený pro značku Moooi. Funkční mechanika v kombinaci s elegantními svítidly po obvodu, připomínající ladné kroky baletky.
- Francouzský inovátor Francois Azambourg, jehož hlavními prvky jsou svítidla. Návštěvníci uvidí Sputnik, lampu inspirovanou vesmírem, iluzivní světla Petit Theatre navozující magickou divadelní atmosféru, nebo svítidlo Very nice, které je vlastně nejen objektem, ale i vynálezem. V Praze představí kromě svítidel i průřez svou další tvorbou – nábytek, doplňky i objekty.
- Španělský designér Tomás Alonso, představí své nové objekty s nezaměnitelným rukopisem. Na Designblok přijede prezentovat své nové kolekce také umělec Matthias Kaiser, propojující ve své tvorbě tradiční keramické řemeslné postupy a experimentální přístup. Matthias Kaiser byl jednou z hlavních hvězd letošního London Design Weeku. Kromě vlastních instalací se zúčastní také přednášek a diskuzí s návštěvníky.
Pro 18. ročník přehlídky si designéři připravili i netradiční produkty a interaktivní instalace, které zabaví dospělé i děti. Celkem se na Designbloku formou instalace či módní přehlídky představí tvůrci z 20 světových zemí.
Pozadu nezůstanou ani čeští designéři. Instalace na pomezí umění a designu tradičně nabídne Art House, umístěný v Lapidáriu.
V tichém prostoru se návštěvníkům otevřou instalace špičkových českých designérů několika generací v interakci s kamennými sochami a architektonickými fragmenty české historie.
- Maxim Velčovský představí křišťálový lustr vyrobený značkou Lasvit, pro který byla inspirací kostnice v Kutné Hoře a vévodí mu mohutná lebka, ověšená kostmi a obratly.
- První dáma českého šperku Eva Eisler vystaví instalaci objektů vytvořených speciální kombinovanou technikou.
- Lucie Koldová netradičně uvede kolekci koberců.
- Rony Plesl do své instalace objektů přenese část vlastní retrospektivní výstavy, která se koná v Královském letohrádku Pražského hradu.
- Lapidárium bude, kromě jiného, ukrývat také instalace Markéty Kratochvílové, Tadeáše Podrackého a značky Llev, která se kolekcí svítidel jako tenisových raket příhodně trefuje do tématu Sport. Zážitek z unikátního prostoru umocní světelné instalace a projekce.
Zažij to. Miluj to.