• Gastro  • Pojďme se bavit o vaření, část 2.

Pojďme se bavit o vaření, část 2.

Minule jsme se vypravili do ”Říše Divů” kuchyňského designu a dopřáli jsme trochu krásy našemu oku. Dnes vám chceme ukázat zákoutí a místa téměř neprobádaná a to sice svět kuchyňských spotřebičů, protože prostě ne všechno je o KitchenAidu, Electroluxu, Moulinexu a Philipsu, nedej bože Sencoru – jako prostě ne! A ano, já vím, že už čekáte nějaké ty recepty a něco pikantního, čím navnadíte svého samce doma a kámošky budou zelené závistí (a ono to přijde, slibuju), ale nejdřív je třeba naučit se létat, než se vrhneme ze skály, že? No prostě, nejdřív si vybavíme kuchyň a naučíme se ji používat. Tak pojďte, pojďte! 

1.Kuchyňský robot Gratussino, Eta

Tenhle krasavec od české značky Eta jistě potěší každého, kdo by si rád uvařil i nějakou tu specialitu, ale nechce se mu ručně hnětat nebo si chce prostě umlít vlastní kus masa a ne ty ala “Tesco” mleté hnusy. Pokud teda nejste masochisti, což v české gastronomii poslední dekádu není vážně žádný problém. Ale k věci, tenhle celokovový brouček vám umele maso, udělá těstoviny, ušlehá bílky, uhněte těsto a ještě navíc můžete dělat domácí klobásky. Nebudu Vám plést hlavu údaji, podle mě úplně stačí říci, že je to Rambo, který hravě přetlačí i Kenwood, natož Kitchen Aid. K dostání je na stránkach Eta.cz za 5.999 Kč ve třech různých barvách.

2. Tyčový mixér Cabero 4 v 1, Eta

Tyčový mixér nám usnadňuje život už nějaký ten pátek, jednak mixováním pyré, polévek, oříšků, ale například i bylinek. A teď si představte, že Váš tyčový mixér bude umět i strouhat nebo drtit. Ano, přesně to je Cabero. Po pravdě mi prošla rukama spousta tyčových mixéru, přes Moulinex a Zepter až po Bosch a Kenwoood, ale posledních pár let mi dělá největší radost právě Cabero. Cenově se pohybuje okolo 2.700 Kč.

cabero

3. Kávovar ES 9010, Catler

Raní káva, to je životabudič snad pro každého, čest výjimkám samozřejmě. Ale ne vždy se stane, že máte možnost dát si dobrou kávu po ránu a tak to řešíme instantními a ruznými hračkami, abychom si dobrou kávu aspoň přiblížili. Já jsem dlouhá léta existovala na mleté a byla šťastná, když jsem šla kolem kavárny a mohla si vychutnat chuť pořádné kávy. Až tedy dva roky zpátky jsem dostala kávovar. Nebudu lhát, naučit se dělat si doma dobrou kávu jak z kavárny, mě stálo úsilí, ale výsledek? Tenhle poklad už v mojí kuchyni vládne, hlavně po ránu. Není nic lepšího, než vstát, udělat si vlastní cappuccino nebo jen espresso a užít si tu vůni, která se line po bytě. Já sázím na tuhle malou pákovku od Catlera, protože nejeden “barista kamarád” prohlásil, že je to vážně dobrý stroj. A jasně, cena je vyšší, ale ve výsledku, tohohle macka si nekupujete na rok na dva, ale třeba na 20. Cena je okolo 34.000

catler

 

4. Domácí sous vide (čtěte ”su-ví”) Joule, Chefsteps

Sous-vide je absolutně nepostradatelný kamarád do kuchyně, pokud chcete mít šťavnaté, ale zárověň dokonale křehké jídlo. Většina sous-vide jsou drahé, obrovské a těžké bedny, na které se prostě v kuchyni nenachází místo. Ale Joule? To je mistr všech sous vide. Byl vytvořen, aby dokázal ohřívat vodu na potřebnou teplotu (princip sous vide) v jakémkoliv hrnci či pánvy a třešničkou na dortu je jeho ovládání, které probíhá přes aplikaci ve Vašem smartphonu. Jeho futuristicky jednoduchý design a lehkost mu předvídají zářivou budoucnost a za mě? Bez Joula ani ránu při přípravě masa nebo créme brulee. Cena je krásných 200 dolarů, plus mínus.

joule

5. Odšťavňovač Fresher 0032, ETA

Já vím, že už tu mám od firmy Eta několikátý výrobek a tak bych se chtěla obhájit. Nejde o PR článek, to ne, alee jednoduše za svou dlouholetou kuchařskou dráhu, už člověk hledá kvalitu v poměru k ceně, ne k designu a slavnému jménu a značka Eta, které se před pár lety vrátil druhý dech, ví jak na to a dodává výrobky kvalitní a za rozumné peníze. Navíc Eta je prostě takový ten evergreen z kuchyně naší maminy nebo babičky a to, co firma na trh dodává s klidem konkuruje nejzvučnějším světovým špičkám. Přitom jde o českého výrobce. A Fresher je můj kamarád už nějaký ten pátek, ať už jde o dopolední ovocné šťávy nebo odpolední vitamínové bomby na jógu. Celokovový robustní s velmi intuitivním ovládáním přijde na zhruba 3.300 Kč.

fresher

To by bylo pro dnešek ode mne vše a příště už se vrhneme na trochu toho podzimního vaření a prošmejdíme Prahu.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5