• Lifestyle  • Čtení během letních dnů je cool. Jaké knižní novinky si vybrat?

Čtení během letních dnů je cool. Jaké knižní novinky si vybrat?

Plánujete jet na odpočinkovou dovolenou, kde budete mít hodně časů na čtení, nebo jen přemýšlíte, jakou další knihu si otevřít před spaním? Inspirujte se naším výběrem knižních novinek.

Pravda, nebo lež (Colleen Hoover)

Mladá spisovatelka Lowen Ashleighová se právě ocitla ve finanční tísni. Rozhodne se proto přijmout nabídku, které by se za normálních okolností vyhnula. Najme si ji manžel bestsellerové spisovatelky Verity Crawfordové, aby za jeho ženu dokončila veleúspěšnou knižní sérii. Ta se totiž po tragické nehodě nemůže práci věnovat a fanoušci už začínají být netrpěliví… Co děsivého Lowen při své práci přímo v rodinném sídle odhalí a jestli se jedná o pravdu, nebo lež, se dozvíte při přečtení této knihy.

Ačkoli Colleen Hoover změnila svůj obvyklý romantický žánr za thriller, styl psaní se nezměnil ani trochu. Pravda, nebo lež je napsaná stejně čtivě, jako všechny předchozí autorčiny knížky. Je to přesně ten styl psaní, který člověka vtáhne na první stránce do příběhu a nepustí ho, dokud nedojde k té poslední.

Vztahy a mýty (Honza Vojtko)

Kdo ještě nedostal zaručeně osvědčenou radu do vztahu, ať se přihlásí. A podrží ruku nahoře, pokud se jí nenechal zviklat. Přece musí existovat návod nebo vysvětlení, proč ten či onen vztah nevydržel nebo leckdy ani nezačal. Občas nám to připadá směšné, ale není snad nikdo, komu by na harmonických partnerských vztazích nezáleželo. V období singlovství i během vztahu snadno podléháme mýtům a pohádkám, které nám okolí podává jako obecný fakt. Jaké mýty jsou ty nejčastější a do jaké míry bychom jim měli naslouchat, objasňuje odborně, ale s nadhledem kniha, která zároveň dokáže čtenářům dodat klid. Je to terapeutův gauč v knižní podobě.

100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku (Jan Hocek)

Letos budou mnozí z nás trávit dovolenou v naší domovině. Nechte se proto inspirovat knihou plnou fotografií a vydejte se na stovku jednodenních výletů do nejkrásnějších oblastí České republiky a Slovenska. Kniha nabízí různé oblasti a různé styly cestování – pěší výstupy na vyhlídky, výlet na kole, sjíždění romantických řek na kajaku či kánoi. Najdete zde inspiraci i na méně obvyklé aktivity, jako je vyjížďka na koních, skialpinismus nebo výpravy do podzemí. Nechybí mapy, tipy na občerstvení a informace o náročnosti.

Svědectví (Margaret Atwood)

Margaret Atwood pokračuje v příběhu Gileádu více než patnáct let poté, co hlavní postava Příběhu služebnice June zmizela neznámo kde, a rozvíjí ho ve zdrcujících výpovědích tří ženských hrdinek, které mají s tímto režimem co do činění, byť každá v jiné roli. Ne náhodou získala věhlasná autorka za své čím dál aktuálnější dílo prestižní Bookerovu cenu.

Zahrádka ve městě (Silvia Appelová)

Pěstovat rostlinstvo jde i ve městě na malém prostoru, jako je dvorek, předzahrádka, střešní terasa, vnitroblok či balkón. Autorka radí, jak v závislosti na daných podmínkách zvolit nejvhodnější formu výsadby (ať už jde o tradiční, nebo netradiční nádoby, zvýšené záhony, vertikální konstrukce, plošnou výsadbu, zavěšené kontejnery ad.), typ půdy, způsob mulčování, techniku a frekvenci zálivky a přibližuje základy funkční kombinace druhů. Samostatná část knihy se věnuje ukázkám konkrétních aranžmá z okrasných i užitkových rostlin a profilům jednotlivých osvědčených druhů květin i zeleniny.

Úzkosti a jejich lidé (Fredrik Backman)

Fredrik Backman, autor románu Muž jménem Ove, je zpět a s ním jeho zatím snad nejvtipnější kniha. Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?

Schovej mě v dešti (Jojo Moyes)

Knihy od Jojo Moyes jsou na čtení v letních dnech ideální. Schovej mě v dešti je lehkým odpočinkovým příběhem, který vypráví o třech generacích žen. Kate, která jako mladá utekla z domova a toužila začít nový život daleko od své matky, ke které necítila dostatečně silné pouto. Její dceři Sabine, kterou čím dál více zajímá Katina nejasná minulost, a proto se jednoho dne rozhodne navštívit svou babičku Joy na irském venkově. Splněný sen o shledání vnučky a babičky se však záhy změní v horlivé pátrání po tajemství minulých let, která doteď zůstávala pohřbena.

Meta (Pavel Bareš)

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina.

Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.

Nesvoboda (Lukáš a Michaela Vincourovi a další)

Možná jste četli náš rozhovor s Michaelou a Lukášem Vincourovými, kteří bojují za práva zvířat. Pokud se o tuto problematiku zajímáte, určitě vás zaujme jejich nová kniha Nesvoboda, ve které se dozvíte spoustu informací, které by měl (ne)vegan vědět, fakta o zvrácených praktikách při chovu zvířat a o problematice testování na zvířatech apod. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou zvířata chráněna zákonem, je tomu vlastně naopak. Zákon na jejich ochranu proti týrání se minul svým obsahem a povoluje jedince mrzačit, omezovat v pohybu, zohyzďovat chemickými látkami, pouštět jimi elektrický proud, namačkané v transportech smrti je odesílat na jatka nebo pořádat jejich veřejné popravy na zahradách. Co všechno musí tyto nesvobodné bytosti v roli služebníka lidské společnosti snášet?

Smrtholka (Lucie Faulerová)

Hlavní hrdinka druhého románu Lucie Faulerové se vyrovnává s několika tragickými rodinnými událostmi, které se mohou zdát nepochopitelné, a snaží se najít jejich příčinu. Cestu vpřed však nelze zvládnout bez ohlédnutí. V důsledně rytmizované próze vycizelované do mimořádné stylové čistoty nás mladá dívka, zasažená rodinnou tragédií i vlastním svědomím, uvádí do prostředí tří sourozenců, které nevysvětlitelně opustila matka, zasáhla nemoc, a přesto v uzavřené buňce rodiny zůstalo díky otci i sourozeneckému poutu prostředí nabízející východisko pro toho, kdo je ochoten je přijmout. Zdá se, že nejtěžší boj je třeba vybojovat ve vlastní hlavě, nabízenou lásku akceptovat, a spolu s ní i vyrovnání s vnitřními démony odmítání a viny. Přestože nastíněný děj nevzbuzuje příliš optimismu, i na takto dramaticky vykolíkovaném poli dala autorka vyrůst humoru, který charakterizuje postavy, jejich vztahy či nepřeberné množství sebepoznávacích metod a návodů na ideální život.

Robert Šlachta – Třicet let pod přísahou (Robert Šlachta, Josef Klíma)

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity, terý pomáhá nemocným a dlouhodobě znevýhodněným osobám.

Sedm rozchodů Amy a Craiga (Don Zolidis)

To nejhorší v Craigově životě je zároveň tím nejlepším: Amy. Amy a Craig jsou tím nejméně pravděpodobným párem, jaký si dokázali představit. Samotářský Craig se s kamarády stýká pouze při hraní Dračího doupěte, zatímco krásná a inteligentní Amy je všemi oblíbenou předsedkyní hned několika studentských útvarů. Přesto však tito dva skončí spolu. Dokud se ovšem Amy s Craigem nerozejde. Potom se k sobě vrátí a rozejdou se znovu. A tak stále dokola a dokola – dohromady sedmkrát… Kniha je hořkosladkým a tragikomickým vyprávěním, ve kterém autor s cynicky vtipným nadhledem barvitě líčí strasti i slasti zážitku první lásky a poutá jím čtenáře až do poslední strany.

Zdroj: Unsplash, Dorota Noon