• Styling  • Dámský baret: Pokrývka hlavy, kterou si zamilujete

Dámský baret: Pokrývka hlavy, kterou si zamilujete

Barety sluší téměř každému tvaru obličeje. A mezi ženami již odjakživa byly velmi populární. Nosila je i hvězda Brigitte Bardot! Pojďme si ukázat, jak se tento šik trend nosí a proč by neměl chybět v žádném šatníku moderní ženy.

Kde se vůbec vzal? I když si většina z nás spojí baret s francouzským šarmem, jeho historie sahá mnohem dál. Historie umění ukazuje, že pokrývka hlavy, podobná baretu, se nosila už v době bronzové v Severní Evropě i slunné Itálii. V průběhu dějin si jej zamilovala i evropská šlechta. Baret v podobě, jak ho známe i dnes, nosili baskičtí pastevci v Pyrenejích, pohoří, které odděluje jižní Francii od severního Španělska. Komerční výroba baretů začala v 17. století v jižní Francii. Do roku 1920 byly barety spojeny s dělnickou třídou a nosily se zejména ve Francii a Španělsku, přelom 19. a 20. století je vnesl i do vojenských uniforem. Dnes se barety nosí po celém světě a nejsou rozhodně již jen doménou mužů.

 

Baret je praktický v chladnějším počasí, a pokud zvolíte výraznější barvičku, můžete tak oživit třeba jednoduchý kabát. Ovšem i v teplém podnebí ho klidně můžete vytáhnout a zvolit baret tak ve zdánlivě letní kombinaci. I v tomto provedení může baret fungovat.

Collage_Fotor baret 3

Baret můžete vzít v podstatě k čemukoliv. Vypadá dobře se šaty, lehkým podzimním sakem, volným pončem, trenčkotem, svetříkem i hřejivým zimním kabátkem. Pokud si chcete s outfitem vyhrát, slaďte baret s barevnými punčochami, kabelkou, avšak hlavně s celkovým lookem.

Barety seženete v mnoha formách, takže ho lehce sladíte s elegantním, ležérním, hravě dívčím, ale i sportovním stylem.

Collage_Fotor baret 2

 

Jak baret nenosit:

 1. Příliš načechraný baret vypadá jako čepička na muffinu nebo kuchtíkova čepice.
 2. Příliš dozadu posazený baret zase nápadně připomíná palačinku
 3. Baret přes celou půlku obličeje evokuje dojem, že jste ztratila náušnici a snažíte se to zamaskovat.
 4. Baret vytažený vzhůru z vás udělá Lebkouna.

Tipy, jak a k čemu nosit baretovou čepici:

 • Baret se má nosit volně na temeni. Není třeba jej roztahovat, aby pokrýval celou vaši hlavu.
 • Chcete-li vypadat vkusně a šik, noste baret zešikma. Dávejte si ale pozor, aby vám nespadl níže než máte ucho.
 • Dbejte na to, aby baret dodal vašemu vzhledu styl. Pokud k  vašemu outfitu neladí, odložte jej a příště jej zkuste k jiným šatům.
 • Barety budou nejlépe ladit s denním oblečením. Módní tričko a džíny budou vypadat úžasně, jestliže k nim přidáte šmrncovní baretovou čepici.
 • Nasaďte si  baret volně přes čelo a nechte trochu ofiny nebo několik pramínků vlasů, aby rámovaly vaši tvář.
 • Traduje se (zvláště v USA), že baret by se měl nosit zešikma, a ne rovně. Záleží ale na vás, jak si ho nasadíte. Spousta celebrit  nosí baret takto zpříma a vypadají báječně.
 • Baret se nosí neformálně a volně, může se proto stát, že vám bude sklouzávat. Pokud se tomu chcete vyhnout, připevněte si baret natěsno několika sponkami k vlasům. Ale ujistěte se, že sponky nejsou vidět.

Collage_Fotor baret 4

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11