• Lifestyle  • Designblok otevírá své brány. Letošní ročník oslavuje Štěstí

Designblok otevírá své brány. Letošní ročník oslavuje Štěstí

Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá. Kdo někdy viděl film Škola základ života, jistě si vybaví tuto větu. A co vlastně štěstí je? O tom by se dalo hodně polemizovat, ale rozhodně je to téma, které letos propojí jednotlivé části letošního Designbloku, který právě dnes startuje. Na co se můžete těšit?

Již 23. ročník této největší přehlídky designu ve střední Evropě se uskuteční se uskuteční od dnešního dne 6.10. a potrvá až do 10.10. Hlavními výstavními místy budou Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslové museum na Starém městě. Centrálním bodem Designbloku se pak stane Designérie právě v Gabriel Loci. Ta se letos promění ve velkou DIY oázu pod taktovkou dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal.

Celý prostor Designérie se promění ve velkou Do It Yourself oázu. Designérie je dynamické místo setkání, odpočinku a zážitku. Zůstává proto otevřeným centrálním prostorem bez bariér. V jeho srdci stojí kruhová oáza tvorby – laboratoř, kde si může každý vyrobit vlastní produkt. Prostor osvětluje velký dynamický lustr, který udává autentickou atmosféru svým nastavením. V Designérie si tak můžeme vychutnat kávu, klevetění i záhadu samotné tvorby. Takhle přesně popisuje koncept Eduard a Matěj, kteří za fenomén DIY získali hlavní cenu Czech Grand Design 2020.

V rámci workshopu si bude moc každý návštěvník vytvořit pod vedením právě této dvojice světlo Tension.  Designérii můžeme pouze projít nebo se zastavit na kávu a vybrat si nejpříjemnější místo. Místa k sezení lze však libovolně přemisťovat podle potřeby. Zastavit se však můžeme i v oáze a vyrobit si vlastní produkt nebo se jen s kávou dívat na ostatní, dodávají.

Letošní rok se můžou návštěvníci těšit na 152 instalací od designérů a školních ateliérů v Open studiu, výrobců a značek pak v Superstudiu a samozřejmě na již zmíněnou Designérii. Kromě těchto míst se letošní festival rozšíří i o výstavní budovu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, kde se ve dvou patrech mohou těšit na koncept RENESANCE 21, který představí hned několik kurátorských projektů. Budou zde designéři, kteří mistrovsky ovládají své řemeslo jako např.:.designér František Jungvirt, designér Jan Plecháč nebo Bro pracující s moderní výšivkou.  Dalším projektem v muzeu pak bude Rodinné stříbro, kde se ve spolupráci s Forbes představí firmy, které se starají o rodinný poklad a své know how. V této sekci se můžete těšit na PETROF, Tkalcovnu Kubák, Moser nebo Křehký. Na Rodinné stříbro pak naváže expozice Masters, tedy obrazárna českých, předních výrobců jakými jsou BOMMA, Phenomena či Preciosa.

Milovnící módy se nemusí bát, i letošní ročník Designbloku zde bude mít sekci zaměřenou právě na toto odvětví. Ta zde bude zastoupena desítkami designerů včetně legendy české scény paní Liběny Rochové. Její tvorba se letos dotkne dvou instalací s názvem DAR a DECH v Gabriel Loci.

Ani letos nebude chybět výstavní konceptuální prostor Art House pod názvem Překrásná kra. V rámci spolupráce Marka Cpina, Jana Zielinskeho a Jiřího Macka se v kostele Zvěstováni Panny Marie v Gabriel Loci představí na desítku českých designérů skla. Dominantou zde bude bude lustr Memento Mori, který byl vytvořen Maximem Velčovským pro LASVIT a který bude vytažen na původní kostelní kladku.

Na koho se dále můžete těšit?

Mimo jiné na Vasky (expozice bude k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu a bude takovým malým Zlínem, kde se lidé dozví něco o historii obuvnictví a řemeslu jako takovém, přečtou si o hodnotách, které Vasky vyznávají a prohlédnou si zejména limitované kolekce), LD Seating (ten představí novou židli TRIVI), Prasklo (značka umělkyně Petry Švejdarové, která tvoří originální vázy ze starých skleněných či křišťálových materiálů a hrubého betonu), šperky Telepatia (připomínající svébytnou skládačku, kdy jedno pasuje k druhému), šperky Dany Bezděkové či značku Nalejto.

S ohledem na současné protipandemické opatření proběhne festival v půldenních časových slotech, na které bude potřeba si rezervovat vstupenku. Bez vstupenky bude možné navštívit pouze Art House a Reflex Stage plnou přednášek. Hlídaná bude kapacita vnitřních prostor a samozřejmostí bude mít po celou dobu nasazený respirátor a potvrzení o očkování, platný antigenní či PCR test či potvrzení o prodělání nemoci COVID 19. Oproti loňskému roku se Designbloku účastní i více zahraničních hostů. Celkem jich i včetně českých účastníků bude přes 200. Ceny budou tradičně udělovány v kategoriích móda, šperk, nábytek, a zcela poprvé se bude předávat cena za udržitelný design. O vítězích se rozhodne v sobotu 9. října při slavnostním ceremoniálu Cen Designbloku a Diploma Selection.

Vstupenky jsou k zakoupení online na webu designblok.cz

Zdroj: Johanka Poštová, archiv Designblok