• Lifestyle  • Nejočekávanější velkofilm roku Duna zamíří do českých kin už v říjnu

Nejočekávanější velkofilm roku Duna zamíří do českých kin už v říjnu

Dlouho očekávaný snímek Duna konečně míří do kin. Film natočený podle stejnojmenného románu Franka Herberta láká diváky na propracovanou vizuální stránku a hvězdné obsazení. To vše za zvuků velkolepé hudby Hanse Zimmera. Pokud jste od otevření kin ještě na žádném filmovém snímku nebyli, Duna je ta pravá příležitost.

Knižní série sci-fi románů Duna byla po padesát let oříškem pro mnohé režiséry. Tentokrát se nelehkého úkolu zhostil Denis Villeneuve, kanadský režisér, který má na svém kontě například kultovní snímek Blade Runner 2049. A podle recenzí kritiků to vypadá, že Villeneuve si Dunu bude moct zapsat jako další svůj režisérský úspěch.

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Ent.)

Obsazení filmu nadchne ne jednoho diváka. Hlavní roli si zahrál Timothée Chalamet a na obrazovce se tedy objeví jako válečník Paul Atreid. Dále se můžete těšit na hvězdy, jako je Rebecca Ferguson, Jason Mamoa, Zendaya nebo Stellan Skarsgård. Hudbu k filmu nesložil nikdo jiný než Hans Zimmer, a to znamená jediné – husí kůže zaručena.

Duna měla svou premiéru před měsícem na mezinárodním festivalu v Benátkách a se svým rozpočtem 165 milionů dolarů patřila k nejdražším snímkům na programu. Většina recenzí, které z premiéry tohoto velkofilmu vznikly, vyzněla kladně. Někteří kritikové dokonce předběžně spekulují i o oscarovém ocenění, zejména v technických kategoriích. Nepředbíhejme ale a nechme se překvapit.

Do českých kin Duna zavítá už 21. října.

Zdroj: 1