• Lifestyle  • Doplňky stravy při cvičení

Doplňky stravy při cvičení

V případě, že váš denní režim zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu, ať už jde o cvičení, běh, bruslení či cokoliv jiného, neměli byste zapomínat na doplňky stravy. Tělo vystavené sportovnímu výkonu potřebuje spoustu vitamínů a minerálů pro regeneraci svalů i mozkových buněk. Užíváním správných doplňků potom  předejdete únavě a vyčerpání, špatné imunitě a zajistíte si tím také psychickou pohodu. Zde je několik doplňků, které patří k těm nejdůležitějším a neměly by vám chybět.

  1. Vitamin C zajišťuje dobrou regeneraci svalů, pomáhá ke snížění únavy a vyčerpání, zlepšuje psychickou kondici, imunitu a vstřebávání dalších vitamínů a působí jako antioxidant. Nejlepším zdrojem je samozřejmě příjem velkého množství ovoce a zeleniny, a to především citronu, pomerančů a papriky. To však někdy nemusí našemu tělu stačit, obzvlášť pokud ho vystavujeme silné fyzické aktivitě, proto bychom měli vitamin přijímat i ve formě tablet (především v době podzimu!).
  2. Vitamin B 6 obnovuje poškozené svaly, šlachy i vazy po fyzické aktivitě a zajišťuje správné vstřebávání aminokyselin.
  3. Omega 3 a 6 (mastné kyseliny) se nacházejí především v rybím tuku. EPA a DHA podporují správné fungování srdce a DHA příznivě ovlivňuje činnost mozku a očí. Mastné kyseliny jsou také známé pro redukci stresu, zlepšují imunitu a stav vlasů a kůže, pomáhají při hubnutí a v neposlední řadě působí pro zlepšení paměti a zvýšení koncentrace. Často jsou na posledním místě seznamu, přesto, že by měly být díky své důležitosti jedny z prvních. 
  4. Aminokyseliny jsou látky, které si naše tělo sice vytváří samo, avšak ne v takovém množství, v jakém je při zátěži potřebujeme. Jejich příjem je při cvičení velice důležitý, protože působí anabolicky a pomáhají správné a rychlé regeneraci svalové hmoty a jsou důležité při hubnutí tuků.
  5. Proteiny neboli bílkoviny jsou jedním ze stavebních kamenů svalové hmoty a jejich příjem je při fyzické aktivitě nezbytný. Regenerují svalstvo, pomáhají k budování síly, ale narozdíl od sacharidů působí dobře při hubnutí. Jejich příjem je zajištěný vyváženou stravou, avšak je dobré zakoupit si protein v prášku pro zvýšení množství.

Zdroje: 1, 2, 3