• Lifestyle  • Jarní restart těla, který aplikujete po chmurné zimě

Jarní restart těla, který aplikujete po chmurné zimě

Březen je první jarní měsíc a jaro je období, na které se většina z vás jistě těší, protože následuje po trochu ponurejší zimě. Všechno začíná pomalu kvést, je déle vidět, člověk má více energie a tak dále a tak dále. Navíc je to ideální doba dát si restart, kort v dnešní nepříznivé době. Jak se můžete restarovat?

Jděte do přírody

Příroda je mocná čarodějka a věděli to už i naši předkové. Nabíjí nás energií, pozitivitou, učí nás pozorovat, zastavit se. Běžte se projít, nadýchejte se čerstvého vzduchu, užívejte si zeleně, poslouchejte zpěv ptáku a chvíli nepřemýšlejte. Jen se zastavte a užijte se kouzlo přítomného okamžiku. Stejně jako na jaře příroda rozkvétá, pobyt v ní vám pomůže rozkvést i vám.

Začněte sportovat

Sport skvěle působí nejen na vaši fyzičku, ale také na psychiku. Pomáhá vašemu metabolismu, vaší kondici i koncentraci a je skvělý proti stresu. I když se vám bytostně nechce, zvedněte se z gauče, od počítače, od televize a jděte si zasportovat. Ta vlna endorfinů, která se vám vyplaví jen tak něco nenahradí, a navíc vám pak bude mnohem lépe chutnat nějaká ta dobrota. Je jedno, zda si zaběháte, zacvičíte jógu, vyjedete na kole, cokoliv je možné. Sportem ku zdraví, tak na to nezapomínejte.

Postarejte se o pleť

V zimě dostává vaše pleť pěkný záhul, je dehydratovaná a chybí jí potřebné živiny. Dopřejte ji tedy jarní restart. Investujte do kvalitního krému, do pleťové masky, peelingu. Pokud jste milovníci přírodní kosmetiky, dopřejte ji právě tu nebo si vyrobte masku sami doma. Na internetu naleznete spoustu tipů. Hodně pijte a zkuste obličejovou jógu, aby byl váš vzhled neodolatelný.

Dopřejte detox svým játrům

Játra jsou centrální orgán metabolismu a mají nezastupitelnou roli při detoxikaci organismu, proto byste měli občas dopřát detox i jim. Omezte alkohol nebo ho na nějakou dobu úplně vynechte. Pijte raději vodu. Játrům nedělá dobře kouření ani kouř z cigaret, myslete na to. Neládujte se zbytečně léky. Samozřejmě, pokud musíte pravidelně nějaké léky užívat, nevysazujte je. Zkuste vynechat smažená, příliš tučná a příliš solená jídla, stejně tak omezte cukry. Naopak dopřejte játrům to, co je podporuje a regeneruje. Geniální pro ně je ostropestřec mariánský, avokádo, cibule, česnek, špenát, mrkev, pampeliškové a kopřivové lístky, zelený čaj.

Nadopujte se vitamíny a minerály

Vitamíny hrají důležitou roli nejen v naší imunitě. Je potřeba je našemu tělu zajistit a co teprve po zimě. Dopřejte svému tělu vitamin D, který nemohlo dostat v dostatečné míře v zimě, kdy není tolik sluníčka. Najdete ho v rybím tuku, vaječném žloutku, mléce a játrech. Vitamin C pro naši imunitu nezbytný, pak najdete v rakytníku, šípku, citrusech, medvědím česneku nebo brokolici. Antioxidant vitamin A, ten taky doplňte například z jater, rybího tuku, dýni, žloutku či špenátu. Vitamín E, rovněž antioxidant najdete v oleji, mase, luštěninách nebo burácích. Z minerálu doplňte hořčík (ananas, banán, obilí, ořechy…), selen (para ořechy, obiloviny, fazole..), zinek (maso, mléko, mořské ryby). Všechny zmíněné vitamíny i minerály můžete pro své tělo získat pomocí daných potravin, jídel z nich nebo ve formě ovocných či zeleninových šťáv, smoothie, případně je do sebe dostat ve formě doplňků stravy.

Vyzdobte si domov

S přicházejícím jarem si zútulněte váš domov. Dopřejte mu svěží nádech. Kupte si narcisy, tulipány do vázy. Vyměňte záclony, kupte si dekoraci, provoňte si domov svěží vůní třeba ze svíčky. Dejte prostor veselým barvám jako je zelená, žlutá, oranžová, světle modrá, mentolová, fialová. Nechte váš domov rozkvést.

Udělejte (si) radost

Dělat si radost je nesmírně důležité a neznamená to, že si máte koupit něco velkého a drahého. Stačí maličkost. Třeba právě malá kytička, dobrá čokoláda, váš oblíbený jelení lůj i to se počítá. Rozmazlujte se. Dejte si koupel s pořádnou pěnou. Sedněte si na chvíli a přečtěte si pár stránek z knížky. Každému udělá radost něco jiného. Anebo udělejte radost někomu z okolí. Rozzáříte úsměv na tváři nejen sobě, ale tomu, koho máte rádi.

S ohledem na pandemickou situace, jsou některé kroky a tipy trochu omezené, ale všechno jednou skončí.

Zdroj fotografií: Pexels