• Lifestyle  • DŮM U JEZERA

DŮM U JEZERA

Moderní architektura, design a panenská příroda se snoubí v dokonalé harmonii v projektu soukromé residence realizované švédským studiem WRB ARCHITECTS poblíž Stockholmu.

Opravdu velkoryse pojatá přízemní vila byla postavena s maximálním využitím přírodních materiálů a to především dřeva, tak typického pro tuto lokalitu. Jednoduchá betonová konstrukce byla oblečena do dřevěného pláště z neupravených březových fošen, díky čemuž připomíná severské sruby a nepůsobí tak nepřirozeným dojmem. Mezery mezi nimi pak na fasádě vytvářejí díky hře světla a stínu působivý rastr, který se během dne mění a dodává tak architektuře domu dojem života. Velmi zajímavým prvkem je rovněž netradiční zkosení střechy domu a to především z praktických důvodů, tedy hlavně kvůli sněhu, který by rovnou střešní konstrukci nepřiměřeně zatěžoval. Ze strany k jezeru se pak celý dům otevírá úchvatným výhledům velkými prosklenými plochami. Moderní technologie a izolační skla umožnily maximální transparentnost této fasády s minimálními tepelnými ztrátami.

Půdorys residence připomíná zploštělé písmeno H, které uprostřed svírá malé atrium s terasou a bazénkem, jež je chráněno před větrem i zraky kolemjdoucích a přitom skýtá úchvatný výhled na jezero za domem.  Interiéry byly realizovány v tradičním duchu severských obydlí, v zemitých barvách a tlumených, teplých odstínech s akcenty eklektismu a bez zbytečných dekorací. Většina podlah je z pohledového betonu, ale nalezneme zde také masivní dubové parkety, které vnášejí do poměrně stroze zařízených prostor pocit tepla a bezpečí. Nepostradatelný je také krb, jež zabírá celou jednu stěnu obývacího pokoje a tvoří tak pomyslný středobod domácnosti a místo pro příjemné posezení v rodinném kruhu či s přáteli. Kuchyňská linka v podobě litého bloku bílých lakovaných skříněk působí téměř neviditelně v kontrastu s kuchyňským ostrůvkem v rastru zebrana. Zbytek domu je zařízen pouze nejnutnějším nábytkem a jednotlivé funkční zóny jsou od sebe odděleny příčkami s posuvnými dveřmi, které v sobě ukrývají veškeré úložné prostory.

Poděkování a zdroj fotografií: WRB ARCHITECTS