• Lifestyle  • Dům ze skla od české firmy Lasvit, který jen tak nepřehlédnete

Dům ze skla od české firmy Lasvit, který jen tak nepřehlédnete

Nový Bor. Lasvit. Sklo. Tyto tři slova spojuje dvojsloví Skleněný dům, stavba, kterou jen tak nepřehlédnete. Stavba, kde dochází ke spojení dvou světů, a to v podobě prolnutí barokní dřevěné roubenky se sklářskou tradicí. Proč právě toto? Co to symbolizuje? Co je vlastně značka Lasvit?

Lasvit je česká designová a sklářská společnost, která má sídlo v České republice a Hongkongu. Byla založena roku 2007 libereckým rodákem Leonem Jakimičem. Název vznikl spojením slov Láska a Svit. Hlavním zaměřením firmy je navrhování a výroba světelných instalací na zakázku. Jejich výrobky můžete vidět v hotelech, rezidencích a institucí po celém světě. Vyrábí rovněž kolekce svítidel, užitné sklo, dekorativní sklo, umělecké předměty ze skla. Společnost získala řadu ocenění a od roku 2017 má vlastní sklárnu Lasvit Ajeto v Lindavě.

Samotný zakladatel Leon Jakimič ví, jak kvalitní, originální a inspirativní pracoviště působí na kreativitu zaměstnanců. Zároveň takové pracoviště působí na klienty a odlišuje se od konkurenčních firem. Z těchto důvodů vznikl Skleněný dům, spojení dvě stě let starých roubených domů doplněných o budovy nové. Za projektem stojí dvojice architektů Štěpán Valouch a Jiří Opočenský, který za takový projekt stali vítězi České ceny za architekturu 2020. Nenajdete ho jinde než v centru evropského sklářství, tedy v Novém Boru.

Areál sídla je tvořen čtyřmi propojenými budovami – dvěma historickými, původně dřevěnými památkově chráněnými roubenkami barokního slohu, které Lasvit s citem zrekonstruoval a dvěma novými, které jsou s těmi starými propojeny. Klienti se tak dostanou do kontaktu s tradiční, lidovou, českou barokní stavbou v kontrastu s moderním designem. Dominantou je dvoupodlažní budova ze skla, u které je fasáda i střecha tvořena jednotnou skleněnou taškou, texturově připomínající břidlicové tašky.

Komplex je přístupný pro veřejnost a jak říká Jan Filip, vedoucí stavby a manažer objektu: „Chtěli jsme, aby to bylo designové a aby to za něco stálo.“ 

Interiér představuje ojedinělý mix historie a moderny. Kromě skla je budova plná dřeva a betonu. Skleněný dům funguje jako pracovní prostředí s plně moderními technologiemi nezasahujícími do historie budov a zároveň tvoří moderní, minimalistický interiér.

V první budově najdete jednací místnost, kancelářskou kavárnu a knihovnu vzorků. Naproti  v Černé budově, potažené černou cementovou obkladovou taškou, je pak třípodlažní otevřený prostor, který je daný pro zkušební montáže a prezentace instalací pro klienty. Rovněž to bude i taková rozlučková místnost, kde se pak Lasvit se svými výrobky rozloučí, než poputují k novým majitelům.

Zdroje: 1,2,3,4, 5