• Lifestyle  • Eternals vstupují do kin. Mohou konkurovat Avengers?

Eternals vstupují do kin. Mohou konkurovat Avengers?

Marvelovský filmový vesmír představuje nové superhrdiny. Eternals po tisíciletí chrání Zemi proti Deviantům, ale nemohou vstupovat do lidských sporů či urychlovat pokrok lidstva. Přišel ale čas, kdy budou muset zvážit, jak moc je jim zdejší život drahý.

Nový marvelovský snímek Eternals vypráví epický příběh o skupině nesmrtelných hrdinů, kteří jsou nuceni vystoupit ze stínů, aby se opětovně spojili proti nejstaršímu nepříteli lidstva, monstrům zvaným Devianti. Opět se můžete těšit na záchranu planety, tentokrát ale v poklidnějším duchu, než jsme u filmů studia Marvel zvyklí. Akce se sice dočkáte, ale také intimního rodinného dramatu.

V první řadě je asi vhodné vás seznámit s týmem, který čítá deset postav. Moudrou duchovní vůdkyni Eternals Ajak ztvárňuje Salma Hayek. Ta je ve spojení s Arishemem, který je povolal na Zem. Sersi (Gemma Chan) umí proměnit vodu ve sklo, kámen ve vodu, autobus v okvětní lístky atd., je tou, která si ze skupiny asi nejvíce zamilovala lidský druh, a to hlavně Dana Whitmana, kterého hraje Kit Harington. Ikaris (Richard Madden) je z přítomných asi nejvíce nabombený a ostatní to nezapomínají zmiňovat. Létá a má doslova spalující pohled. V minulosti „zamrkal“ i na Sersi, se kterou měl hooodně dlouhý vztah. Všímáte si také té lehce úsměvné skutečnosti? Dva herci z Game of Thrones, kde ztvárnili nevlastní bratry, jsou teď v milostném trojúhelníku s ženou, jejíž jméno je až moc podobné Cersei.

Thena (Angelina Jolie) je divokou bojovnicí, která válčí i sama se sebou a svými traumaty a přitom ohrožuje své okolí. Jo, a je sestřenkou Thanose. Phastos (Brian Tyree Henry) je skvělý vynálezce. Gilgamesh (Don Lee) je extrémně fyzicky silný. Věčně mladá Sprite (Lia McHugh) vyvolává iluze. Kumail Nanjiani si zahrál kosmickou silou poháněného Kinga, který jakožto bollywoodský herec zastává humornou funkci v týmu. Jeho předobrazem jsou japonští samurajové. Neslyšící Makkari (Lauren Ridloff) disponuje superrychlostí a odměřený samotář Druig (Barry Keoghan) umí ovládat lidi. Kladně hodnotím to, že jsou hrdinové pojati jako postavy z mýtů a legend.

Režisérka snímku Chloé Zhao, autorka letošního oscarového vítěze, nezávislého dramatu Země nomádů, měla k dispozici hvězdný a velmi pestrý herecký tým. Na první dobrou je vidět, že se produkce snažila naplnit všechny kvóty na castingovou diverzitu. V příběhu nechybí ani partner stejného pohlaví.

Eternals měli potenciál divákům představit úplně nové a neznámé hrdiny stejně jako v minulosti Strážci galaxie. Problém je, že skoro žádná z postav není sama o sobě příliš zajímavá či originální. Ze superhrdinské tematiky holt nejde těžit věčně. První Avengers, kde Joss Whedon dokázal skvěle využít dynamiku mezi postavami a představit celou řadu nových, jsou příkladem, jak se to má dělat. Při sledování Eternals jsem téměř zamáčkla slzu stesku po Thorovi či Tonym Starkovi. Podle mého názoru není velká šance, že si k některé z postav vybudujete vztah a bude vám na ni záležet. Jak už je u Marvelu zvykem, objevují se zde i vtipné momenty, ale místy mi přišlo, že byl humor na sílu, jelikož snímek celkově plyne spíše ve vážném duchu.

Postavy buď vedou debaty (často prázdné a opakující se) o smyslu jejich dlouhých životů, nebo bojují s digitálními Devianty. Akce nepřekročí hranici průměru a nejedná se o extra zajímavou audiovizuální podívanou. Ve filmu, převážně v jeho první polovině, se střídají časová období i lokality. Zde bych chtěla pochválit to, že Chloé Zhao k natáčení využila reálná místa. Opuštěná pláž na Kanárských ostrovech či prales v Amazonii fungují lépe než zelené plátno a CGI prostředí. Režisérka se při tvorbě jednotlivých scén soustředila také právě na záběry prostředí, krásy přírody či „golden hour“.

Jedná se o ambiciózní počin, který za mě mohl být určitě lepší. Čeká ho pravděpodobně ještě hodně kritiky, ale znáte to – jako má každá kniha svého čtenáře, každý film má svého diváka. Je to rozpačitá podívaná o délce 157 minut, občas se docela vleče a postrádá dynamiku. Nejednomu divákovi bude určitě chybět i nějaký pořádný záporák. Ale jsem zvědavá (no, vlastně ani ne tolik), co přinese pokračování, protože… uvidíte na konci a v potitulkových scénách.

Zdroj: Falcon