• Lifestyle  • Fenomén Louis Vuitton
Louis Vuitton logo

Fenomén Louis Vuitton

Vše začíná v roce 1821, kdy se ve francouzské vesničce Anchay narodí místnímu tesaři Pierru Vuittonovi syn Louis Vuitton Malletier. Ten již od svých 14 let věděl, jakým směrem se chce v životě ubírat. Lákal ho svět módy. A tak se již v tomto mladém věku přestěhoval do Paříže, kde se vyučil brašnářem. Jeho první prací byla výroba cestovních zavazadel pro maželku Napoleona III. Ale protože byl Louis Vuitton velmi inovativní, začal brzy navrhovat a vyrábět své vlastní typy zavazadel. Již v roce 1854 tak založil svou firmu na Rue Neuve des Capucines v Paříži, která dodnes nese jeho jméno. Firma se zaměřovala především na výrobu luxusních kožených zavazadel a brašnářského zboží, o které byl ve Francii opravdu velký zájem. V roce 1880 převzal firmu jeho syn George, který dál vedl firmu velmi úspěšně. A tak v roce 1885 otevírá Louis Vuitton svou první pobočku v Londýně na Oxford Street. Po smrti Louise Vuittona v roce 1892, začíná George vystavovat výrobky této značky po celém světě a v roce 1914 si nechává patentovat monogram LV. Úspěšně se vypořádává i s padělateli této značky a dobývá postupně Ameriku, kde otevírá své další obchody.  S expanzí pokračuje také do Asie a Jižní Ameriky. V roce 1989 už vlastní firma Louis Vuitton 130 svých butiků po celém světě.

Značka Louis Vuitton dnes nabízí kromě cestovních zavazadel a kabelek také peněženky, šperky, boty, parfémy a v neposlední řadě oblečení, které vstoupilo na trh s nástupem kreativního ředitele firmy Louis Vuitton Marca Jacobse v roce 1998. Uvedl řadu dámského i pánského konfekčního oblečení a dopomohl tak firmě k ještě většímu úspěchu. Marc Jacobs se staral o značku celých 16 let. Nyní však tento návrhář značku opouští, což znamená sice konec jedné éry, ovšem jeho odchod byl opravdu velkolepý. Jeho přehlídka poslední kolekce se uskutečnila ve středu 2. října 2013 v prostorách Cour Carrée of the Louvre, které se při této příležitosti zahalily do temné černé. Hodiny jdoucí pozpátku, kolotoč, na kterém se proháněla Kate Moss, jezdící schody, výtahy s portýry či temná fontána. To vše nám připomíná uplynulé přehlídky Louise Vuittona. Poslední kolekce byla složená ze 41 černých modelů. V kolekci převažují šaty různých délek, saka zdobená peřím a korálky s výraznými rameny, kožené bundy s výraznými aplikacemi, džíny a nechyběly ani typická písmena značky Louis Vuitton, která se objevila na sukních i širokých kalhotách. To vše doplňovaly obrovské čelenky z pštrosích per, výrazné líčení a dramatická chůze modelek, které kráčely po černém koberci. Nutno podotknout tak trochu smutnou melodii, která doprovázela celou přehlídku. Marc Jacobs věnoval poslední kolekci všem ženám, které ho během jeho kariéry u Louise Vuittona inspirovaly a ovlivnily tak jeho tvorbu. Jednou z nich byla například Coco Chanel.

Na konci přehlídky při závěrečné procházce návrháře přehlušil smutnou melodii potlesk, který přerostl v ovaci. Marc Jacobs se s námi a se značkou Louis Vuitton rozloučil s grácií.

Jacobsův nástupce ještě nebyl jmenován, ale už nyní se spekuluje o jménu Nicolas Ghesquiére, tak nezbývá nic jiného než čekat, jak se bude značka Louis Vuitton vyvíjet dál.

Na samotnou přehlídku se můžete podívat zde:

[youtube width=”600″ height=”365″ video_id=”YQ-hm7W7pN4″]

Zdroj