• Lifestyle  • Fenomén Murad Osmann – #followmeto

Fenomén Murad Osmann – #followmeto

Murad Osmann. Slyšeli jste už o něm? Ne? Ale určitě jste někde viděli fotku dívky (respektive jejích zad a krásných, dlouhých, měděných vlasů), kterou fotograf drží za ruku, ale přitom ho není vidět. Veden svou přítelkyní, žurnalistkou Nataly Zakharovou zaznamenává jejich cestu kolem světa a vzniká tak série fotografií nazvaných “Follow me to”. Vše začalo v Barceloně na podzim roku 2011, kdy Nataly měla plné zuby jeho neustálého zastavování se a cvakání spouště, a tak chytila Murada za ruku a snažila se ho potáhnout dopředu, ale on přitom cvakal dál. A tak vznikl tento nápad, který se stal fenoménem a vystřelil Murada a jeho profil na instagramu do povědomí lidí po celém světě. Společně cestují a poznávají různá místa a kultůry a tak na fotografiích můžete vidět asijské metropole, rýžová pole na Bali, olympijské Sochi, olympijský Londýn, dále Paříž, Miláno, Řím, Berlín, New York, pláž Copacabana v Brazílii, historické město Petra v Jordánsku, ale taky Disneyland, IKEA nebo svatbu v horách. Fotografie jsou opravdu působivé, Nataly se nikdy neotáčí, je jednoduše tou, která udává směr a vede je přes celou zeměkouli na ty nejexotičtější nebo nejikoničtější místa. Ona sama je ozdobou fotografií, většinou oblečena tak, aby ladila s tématikou fotografie (ve střešním bazénu na vrcholu mrakodrapu v Singapuru má záchranný kruh ve tvaru kachny; na rýžových polích na Bali zase tradiční klobouk; v zapadlé uličce v Benátkách pobíhá nahá pouze s tradiční karnevalovou maskou; bikiny na pláži; kožich v Miláně; zahalená v brazilské vlajce na Copacabaně atd.).

Tady vše začalo

Tady vše začalo

Fotky jsou hodně upravené, přesaturované, s velkou hloubkou ostrosti a mohou na některé působit až kýčovitě. Podle mne jde ale o skvělý nápad, jiný pohled na tradiční známá místa, přiblížení exotiky ostatním. Sám Murad na svém webu říká: “Pro mě je fotografování o příležitosti zachytit věci, které ostatní můžou třeba přehlédnout. Chci, aby se jednou ostatní podívali na mou práci a viděli jedno – imaginární svět, který jsem vytvořil.”

K dnešnímu dni jeho profil na instagramu má téměř 1.9 milionu followerů. Jeho fotografie byly a jsou inspirací pro další páry, které můžete na instagramu hledat právě pod hashtagem #followmeto .

Murad New York Murad Bali Murad Singapore Murad Wedding Murad IKEA Murad Venice Murad Petra Murad Copacabana Murad desert

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11