• Lifestyle  • Film Bratři bude za Českou republiku bojovat o Oscara

Film Bratři bude za Českou republiku bojovat o Oscara

Udělení nejprestižnější filmové ceny Oscar se bude konat sice až na jaře příštího roku, ale našeho kandidáta už známe teď. Za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film nás bude reprezentovat film Tomáše Mašína Bratři.

Hlasování o tom, který český film se o tuto cenu utká probíhalo od 1. do 10. září, přičemž členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev, vybírali z 12 českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. Namátkou se jednalo o filmy Bod Obnovy, Němá tajemství, Úsvit…Akademici nakonec do boje o cenu americké Akademie filmového umění a věd vybrali právě snímek Bratři.

Toto drama moderní české historie vypráví jeden z největších příběhu z dob studené války, příběh bratrů Mašínových. Ti se se zbraní v ruce rozhodli počátkem 50.let postavit komunistickému Československu. Film mapuje roky jejich života a života jejich rodiny od skončení druhé světové války až po útěk. Pět mladíků s pistolemi je pronásledováno tisíci vojáky. V boji o život se dotknou hranic vlastního strachu i statečnosti. 30 dní trvající štvanice nezůstane bez ztrát, na obou stranách. Do Západního Berlína se nakonec dostanou jen oba bratři Mašínové a jejich kamarád Milan Paumer. Komunisté se ale pomstí na jejich rodinách.

Scénář k filmu napsal známý scénarista Marek Epstein. Hlavních rolí se ujali Oskar Hes, Jan Nedbal, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek a Tatiana Dyková Vilhelmová. Film vznikl pod režijní taktovkou Tomáše Mašína, kterého můžete znát díky počinům 3 sezóny v pekle, Wilsonov či šest epizod TV seriálu Profesor T. Spolu s Terezou Kopáčovou režíroval televizní seriál Ochránce, který byl oceněn Českým lvem. Na začátku záři vstoupil do kin jeho film Němá tajemství. Věnuje se i reklamní tvorbě.

Premiérově bude snímek v kinech uveden letos 26. října, 70 let od útěku bratrů Mašínů za Železnou oponu.

A vy fixujte data:

21. prosince 2023 bude odtajněn Oscarový shortlist 15 zahraničních filmů

23. ledna 2024 budou oznámeny nominace.

10. března 2024 se uskuteční slavnostního předávání 96. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd

Už se těšíte? My ano a budeme filmu Bratři držet všechny palce, které máme 😊.

Zdroje: 1, 2, 3