• Fashion News  • Galavečer Meet Gala se letos vrací a bude ve dvou výstavách

Galavečer Meet Gala se letos vrací a bude ve dvou výstavách

Každoroční gala kostýmního institutu Metropolitního muzea bylo v loňském roce kvůli pandemii zrušeno. Jedna z nejpopulárnější módních událostí roku Met Gala, za normálních okolností probíhající vždy v první květnové pondělí, je pro tentokrát přesunuta na 13. září. Přečtěte si, na co se můžete těšit letos i v roce následujícím a ohlédněte se s námi za předchozími ročníky.  

Rozdělení na dvě výstavy

Newyorské Metropolitní muzeum charitativní galavečer odložilo na 13. září. Met Gala 2021 a 2022 bude poctou americké módě. Tradiční výstava bude rozdělena na dvě části. První část s podtitulem In America: A Lexicon of Fashion bude otevřena veřejnosti 18. září, uctí 75. výročí kostýmního institutu a prozkoumá moderní americkou módu. Druhá výstava In America: An Anthology of Fashion proběhne 5. května 2022 a představí vývoj americké módy. Obě výstavy budou trvat do 5. září 2022. Slavnostní Met Gala 2022 by pak mělo proběhnout opět v tradičním termínu, první květnové pondělí, tedy 2. května 2022.

„Za poslední rok jsme s našimi domovy propojeni více emocionálně, stejně tak s naším oblečením. Pro americkou módu to znamenalo větší zaměření na sentiment před praktičností. V rekci na tyto změny se zaměří první část výstavy na moderní slovník zaměřený na výrazové kvality oděvů stejně tak jako na hlubší módní otázky, jakými jsou diverzita, inkluze a začlenění. Druhá výstava bude nadále zkoumat stále se vyvíjející jazyk americké módy prostřednictvím spolupráce s mnohými americkými filmovými tvůrci, kteří budou vizualizovat jednotlivé nedokončené příběhy,“ uvedl kurátor Andrew Bolton v oficiálním prohlášení.   

Met Gala se tradičně účastní řada známých osobností, včetně slavných návrhářů. Letošní galavečer bude mít ve srovnání s minulými ročníky „intimnější“ atmosféru, díky pandemii a vládním nařízením. Událost přitahuje mladé tvůrce, slavné herečky i hvězdy pop music. Spolupředsedy Met Gala jsou Billie Eilish, Naomi Osaka, Timothée Chalamet a Amanda Gorman, všichni ztělesňují určující faktor amerického stylu. Tom Ford a Adam Mosseri budou čestnými spolupředsedy. Událost Met Gala 2021 se již vyprodala, oficiální počet hostů však není potvrzen.

„Výstava In America: A Lexicon of Fashion bude ilustrovat posunující se důraz v americké módě definovaný pocity strachu, rozkoše, pohodlí, úzkosti, pohody, osamělosti, štěstí, sounáležitosti, sebereflexe a sebeprezentace mimo jiné kvality,“ uvádí v prohlášení institut.

Druhá výstava In America: An Anthology of Fashion bude otevřena 5. května 2022 a bude kolem ní uspořádána slavnostní akce Met Gala 2022.

„Expozice bude obsahovat historické a současné oděvy žen a mužů z 18. století až po současnost instalovaných ve vybraných dobových místnostech,“ uvádí v prohlášení institut.

Nejkrásnější róby minulých ročníků

Met Gala má vždy své specifické téma, na kterém pak pracují ti nejslavnější návrháři spolu s celebritami. Na gala pak můžete se ztajeným dechem sledovat úžasné róby, které hvězdy předvedou na červeném koberci po boku jejich tvůrců. Z témat můžeme vzpomenout Camp: Notes on Fashion (2019) či Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination (2018). Prohlédněte si dnes již ikonické róby, ve kterých zářily hvězdy jako Lady Gaga, Blake Lively, Rihanna či Jennifer Lopez.

Foto: Pinterest (předešlé ročníky Met Gala)