• Lifestyle  • Holky z populárního podcastu Vyhonit ďábla se nebojí otevřít témata, která jsou veřejně tabu

Holky z populárního podcastu Vyhonit ďábla se nebojí otevřít témata, která jsou veřejně tabu

Otevřeně a s chutí o sexu a tabuizovaných tématech spojených s intimitou. O tom všem pojednává kontroverzní a v českém prostředí ojedinělý podcast o této problematice s názvem Vyhonit ďábla. Za pořadem stojí dvě studentky Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková, které podcast koncipují jako běžný „pokec“ dvou kamarádek, které chtějí otevírat důležité a přesto zamlčované aspekty sexuálního života. Hlavním posláním podcastu je lidem dodat odvahu a pomoci jim přijmout sám sebe. Co stojí za tímto fenoménem a už jste o Vyhonit ďábla slyšeli?

Zuzana Kašparová s Terézií Ferjančekovou se spontánně rozhodly nahrávat podcast s provokativním názvem Vyhonit ďábla v roce 2019 v době, kdy spolu bydlely ve sklepním bytě v Brně. Obě v té době studovaly na Masarykově univerzitě žurnalistiku, rády poslouchaly podcasty a jako blízké kamarádky se spolu otevřeně a bez ostychu bavily o sexu, intimitě a tělesnosti.

Samy autorky zpočátku nepočítaly s tím, že by podcast poslouchalo větší množství lidí. Hlavní cílovou skupinou měli být známí a kamarádi. Dnes Vyhonit ďábla poslouchají deseti tisíce lidí měsíčně a tím se podcast studentek Zuzany a Terézie řadí mezi ty nejpopulárnější u nás. V čem spočívá jeho úspěch?

Pryč s tabu!

Jak už jsme v úvodu zmínili, podcast otevírá kontroverzní témata, která jsou ve společnosti tabu. Autorky se nebojí používat slova jako je vulva, penis, nebo třeba orgasmus. Svým otevřeným povídáním se snaží lidem dodat odvahu, aby se nestyděli za věci, které jsou naprosto přirozené pro všechny z nás. Zároveň Terézie a Zuzana často předestírají, že se nesnáží zastoupit roli sexuálních terapeutek, ale jsou „jen“ dvě holky, co si neberou servítky a sdílí své zkušenosti a názory. Do své tvorby se snaží vnášet určitou přidanou hodnotu a své publikum edukovat a předat jim informace, které by se k nim třeba jinak vůbec nedostaly. Zároveň své poznatky pronášejí nenucenou a uvolněnou formou, která podcastu dodává přátelskou atmosféru.

Sebepřijetí je klíč

Přestože sex je v podcastu Vyhonit ďábla dominujícím tématem, tvorba Zuzany a Terézie má větší přesah, než se na první poslechnutí může zdát. „Když se do našeho podcastu lidé zaposlouchají, je zřetelné, že nejde tolik o sex, ale o sebepřijetí. Uvědomění si, že každé tělo je jiné, ale stejně dobré na sex i na cokoliv jiného,“ vysvětluje Terézia v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Vyhonit ďábla má mezi diváky svmi diváky velké ohlasy. Je mnoho posluchaček, které autorkám píší, že jim jejich podcast pomohl k tomu získat sebevědomí a přijmout své tělo takové, jaké je.

Mezi díly podcastu naleznete různorodá témata ať už od sledování porna, problematiky sexuality, zkušeností s prvním sexem až po neplodnost, znásilnění nebo plastiku pysků. K některým tématu Zuzana s Terézií zvou i různé odborníky či osoby, které mají k danému tématu co říct. V poslední epizodě poprvé otevírají téma sexismu a toho, co je na něm špatného.

Podcast Vyhonit ďábla můžete poslouchat na platformách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Autorky jsou aktivní i na Facebooku a Instagramu.

Zdroje: 1