• Lifestyle  • HBO přináší minisérii My děti ze stanice ZOO. Některé scény se natáčely v Praze!

HBO přináší minisérii My děti ze stanice ZOO. Některé scény se natáčely v Praze!

Nepochybujeme, že knihu My děti ze stanice ZOO, kterou vypráví čtrnáctiletá dívka Christiane F, znáte. Víte, že HBO přišla se stejnojmennou sérií?

Kniha podle skutečné události otřásla v 70. letech skoro celým světem. Velmi rychle se stala bestsellerem a nejvíce šokující knihou té doby. Odkryla téma, které bylo po dlouhou dobu naprostým tabu. Poukázala na drogově závislé děti od dvanácti do patnácti let. Příběh, který sepsali novináři Kai Hermann a Horst Rieck se odehrává na nádraží Berlin Zoologinscher Garten, které bylo v té době doupětem feťáků a lehkých dívek dětského věku. V knize s hlavní hrdinkou soucítíme a prožíváme s ní nepříjemné abstinenční příznaky a zhoršující se stav.

Nejedná se o první zfilmování této knihy. V roce 1981 ji zfilmoval Uli Edel, německý režisér. Roli Christiane zahrála mladá herečka Natja Brunckhorst, která hrála například i ve filmu Princezna a bojovník. Samotný seriál se krom tématu filmu skoro vůbec nepodobá. Seriál je barevný, moderní a plný zajímavých kamerových postupů, které mu přidávají na „líbivosti“. Zajímavostí je, že se některé části ze seriálu natáčeli v České republice, a tak například při scéně z baru, můžete sledovat český komparz. Režisérem seriálu je Philipp Kadelbach, který se převážně věnuje televizním filmům, scénáristkou je Annette Hess.

„Christiane, Stella, Babsi, Axel, Michi a Benno se setkávají ve vzrušujících klubech a na undergroundových večírcích v Berlíně. Jsou silní, odvážní a užívají si nevázaný život v tomto „ráji“ – který se zpočátku zdá plný barev, výzev a vzrušení. Středobodem skupiny je Christiane, jejíž život se po zdrcujícím rozvodu rodičů zcela zhroutí. Uteče z domova a brzy se ocitne ve spárech omamného podsvětí. Zatímco se přátelé navzájem sbližují a neustále vyhledávají další vzrušení, balancují mezi intenzivními pocity euforie a temnou, nebezpečnou depresí. A jak se jejich vztahy prohlubují a rozpadají, jejich individuální traumata je stahují ke dnu, z něhož se některým z nich už nikdy nepodaří odrazit.“ – HBO Europe

Seriál má osm dílů po padesáti minutách. Celou sérii provází hudba zpěváka Davida Bowieho. Seriál se nezaměřuje pouze na Christiane, jak je tomu v knize, ale dává do povědomí problémy i ostatních dětí ve stanici. Tvůrci se zaměřili na detaily, které byly v knize pouze naznačené a rozvinuli je.

Velkou zvláštností je barevné provedení seriálu. Postavy se oblékají do výrazných barev a světla v barech svítí pestrými barvami. Právě bary jsou místo, které nám představuje bouřlivé pocity hlavních postav. Odlišují tak smutnou realitu na nádraží od euforie, kterou zažívají při braní drog. Seriál doporučujeme jako pohled na to, co bylo a stále je běžnou realitou pro mnohé dospívající.

Zdroj fotografií: archiv HBO Česká republika