• Lifestyle  • HRAVÝ PENTHOUSE KTERÝ BERE DECH…

HRAVÝ PENTHOUSE KTERÝ BERE DECH…

Revitalizace bývalých továrních objektů se čím dál častěji stává velice efektivním prostředkem, jak získat nové bytové či komerční prostory v chráněných městských zónách. A pokud prostory nestačí, snadno se tyto budovy dají „nafouknout“ střešními nástavbami.

Velmi stylově to vyřešil italský architektonický ateliér UFFICIO DI ARCHITETTURA, známý také jako UdA. Na střeše jedné z bývalých továren, jen co by kamenem dohodil od rušného centra Turína, vyrostl pod jejich taktovkou stylový penthouse, jehož koncept sami tvůrci nazvali „Emotions versus Reasons,“ což by se dalo volně přeložit jako „ Emoce v kontrastu s Nutností“. A při procházce tímto superluxusním bytem zajisté pochopíte výstižnost tohoto rčení.

Apartmán koncipovaný v duchu openspace působí díky velkým plochám oken velmi vzdušně a nic tak nebrání výhledům na panorama města. Celý prostor je jen volně rozčleněn na dvě patra, přičemž hlavní obývací prostor, jehož stropy dosahují šestimetrové výšky, prostupuje celou nástavbou. Zbytek bytu je pak rozčleněn jen velmi volně pomocí částečných příček či skleněných stěn na jednotlivé „pokoje.“ Strohé a pravoúhlé linie stavby pak ostře kontrastují s  romatizujícím zařízením bytu s jasně akcentovanými vintage prvky. Celý koncept tak působí opravdu neotřele. Moderní kuchyňská linka skvěle koresponduje se zaobleným jídelním stolem a židlemi ve stylu 70. let, navíc ještě doplněných pletencem kovových závěsných lamp z dílny studia SELETTI, které při troše fantazie evokují staré kancelářské prostory. Ihned při vstupu do bytu pak stylové retro křesílko se zeleným sedákem a stojan na deštníky s vyřezávanou sochou medvěda, pocházející od někudy z alpské oblasti. Velmi zajímavým designovým kontrapunktem je netradiční knihovna a věšák, vyrobený ze starých dřevěných lyží. Velkým plusem je také stylové osvětlení, řešené ve většině prostor formou barevně nastavitelných led diod, rafinovaně schovaných mezi obklady či ve stropních podhledech, jež umožňují navodit tu správnou atmosféru.

Za zmínku rozhodně stojí také terasa, která je opravdovou oázou klidu uprostřed pulzujícího velkoměsta. Také zde se nezapřela všudypřítomná hravost designérů, kteří zde mimo designových židlí a efektně působící zelené stěny osázené skalničkami, rozmístili také několik sádrových trpaslíků.

Poděkování a zdroj fotografií: UdA Arcitects