• Fashion News  • Ikonická značka Dr. Martens oslavuje neuvěřitelné 60. narozeniny

Ikonická značka Dr. Martens oslavuje neuvěřitelné 60. narozeniny

První páry bot s nepřehlédnutelným znaky v podobě žlutého prošívání, drážkované podrážky a očkem na patě nosili dělníci, pošťáci nebo policisté. Dnešní den je pro značku významný svým datem. Před šedesáti lety se narodila ikona, jejíž počátek je opředen mnoha mýty. Nehodou motorky. Zraněním na lyžích. Velkou dírou v podlaze továrny. Jedna věc je ale určitě pravdou. Původní dizajn vznikl kolizí dvou světů – vybroušeným přístupem německých inženýrů a dlouholetým britským ševcovským dědictvím. Tahle nečekaná fúze byla prvním krokem k nepředvídatelné historii značky.

Nikdo nemohl předpokládat subkulturní hnutí 60. let, které adoptovalo Docs jako součást své uniformy. Nikdo nemohl předpokládat, že si pár obuje Pete Townsends z Who na stage v roce 1967. V několika dekádách se tak boty Dr. Martens přesunuly z továren na pódia, stejně tak i na módní mola nebo festivaly.

Po šedesáti letech se změnilo jen velmi málo. Boty Dr. Martens se vyrábí stále stejně. Ze stejných materiálů, stejným procesem výroby a velmi často i ve stejné továrně. Jsou pořád stejně pohodlné, odolné a vytvořené tak, aby s věkem byly ještě lepší. Co ale nikdy nebude stejné jsou lidé, kteří je nosí. Inovátorové, rebelové a volnomyšlenkáři mohou za to, že se z britské boty stala globální alternativní značka.

Podívejte se, jak probíhal vývoj značky

Komunita nositelů Docs v roce 2020 je skupinou subkultur i individuí nejrůznějšího věku v nespočtu zemí. Základní detaily, které kdysi definovaly jednoduchou pracovní botu jsou po celém světě rozeznávány jako symbol nonkonformního přístupu. Lidí, kteří odporují. Bojují za změnu. A nikdy nepřijmou status quo. To oni zajistí, že duch Dr. Martens vydrží i dalších 60 let.

Zdroj fotografií: archiv značky Dr. Martens

Marketing manager