• Lifestyle  • Jak podpořit imunitu? Tipy pro více energie!

Jak podpořit imunitu? Tipy pro více energie!

Nacházíme se v situaci, kdy je dobrá imunita základem. Možná si říkáte, že na tom nezáleží, když stejně nikam nechodíte. Chyba! Vaše tělo potřebuje pravidelné dávky vitamínů, pohybu a nakopávačů, díky kterým se budete držet v kondici a fit. Nemluvme o fyzickém vzhledu, ale psychickém zdraví a spokojenosti.

Přirozený pohyb

Ač se to zdá býti klišé, přirozený pohyb je to nejlepší, co můžete svému tělu dát. Pokud máte za domem les či pole, vyrazte! Nechte mobily doma a běžte si provětrat hlavu. Nepřemýšlejte nad povinnostmi, které vás čekají nebo nad tím, co budete vařit. Naučte se být sama se sebou.

Samozřejmě respektujte nařízení vlády a nedělejte si rodinné výlety po celé republice. Důležité je, vědět, co si můžete dovolit. Procházka na čerstvém vzduchu je skvělá cesta ke zlepšení imunity. Pokud máte domácího mazlíčka, jděte s ním ven. Máte chuť si jít zaběhat? Najděte nejbližší polničku a běžte. Nezajímejte se o čísla nebo uběhnuté kilometry. Na tom nezáleží. Pamatujte na to, že to děláte pro váš skvělý pocit a pro vaše tělo. Chcete být zdraví, plní energie. Honba za uběhnutými kilometry vás akorát vyčerpá natolik, že příští den se nebudete moct hnout. Hlavně vždy dodržujte nařízení a vezměte si šátek či roušku. Při běhu doporučujeme šátek pro lepší dýchání.

Pohyb nemusíte provádět jen venku. Skvělou alternativou procházky je například i jóga! My rádi děláme jógu či samotné protažení po ránu. Skvěle nás to nakopne a vaše tělo se vám odvděčí!

Čerstvý vzduch

Čerstvý vzduch napomáhá lidskému zdraví. Ne jen procházky, o kterých už jsme mluvili. Máte zahradu, dvorek nebo balkón? Uvařte si oblíbenou kávu, čaj nebo si udělejte něco dobrého, co máte rádi, vezměte si knihu, kterou tak dlouho odkládáte a běžte ven. Sluníčko už krásně hřeje, a tak můžete využít karantény alespoň k snědé kůži. Pokud doma balkón nemáte, nevadí! Stačí otevřít okno, dát si kávu na parapet a užívat si čerstvého vzduchu i z pohodlí domova.

Také se doporučuje hodně větrat pro změnu vzduchu v místnosti.

Vyvážená strava

Ano, tohle slovní spojení se na nás hrne ze všech sociálních sítí. Může se zdát, že se jedná o jakýsi trend poslední doby. Ono to však má něco do sebe. Vyvážené stravování pomáhá nastartovat metabolismus, dostat do těla potřebné vitamíny a živiny, které jsou pro silnou imunitu velmi podstatné!

Říkáte, že se nechcete omezovat ve stravování? Nemusíte. Zdravý životní styl a vyvážená strava nepatří k žádným dietám, díky kterým zhubnete a vrátíte se zpět k vašemu současnému režimu. Důležité je si říct, proč to děláme. Proto abychom byli zdraví, šťastní? To by měl být hlavní důvod. Nemusíte radikálně měnit své stravování a přestat jíst to, co vám chutná.

Pro začátek se snažte sníst ke každému jídlu zeleninu či ovoce. Jezte pravidelně, nejlépe po 2-3 hodinách. A hlavně poslouchejte své tělo! Neomezujte se, ale přizpůsobte si jídelníček k tomu, aby vám vyhovoval. Netrapte se jídlem, které vám nechutná a hledejte inspiraci kolem sebe.

Dbejte na dodržování toho, aby se v každém vašem jídle objevovali bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky a vláknina.

Bílkoviny najdete například v mléčných produktech, masu, ovesných vločkách.. Sacharidy se objevují ve většině příloh, jako jsou brambory, těstoviny, rýže, kuskus nebo třeba v pečivu. Mezi zdravé tuky řadíme ořechy, ořechová másla, oleje, margaríny. Vlákninu najdete v zelenině, ovoci, pečivu. Samozřejmě to není tak, že v každé surovině se objevují pouze bílkoviny nebo pouze tuky. Stačí vymýšlet jídla tak, aby v nich bylo od každého něco. Uvidíte, že vám tak jídlo bude více chutnat a vyhovovat.

Přinášíme vám několik tipů na videa, kde se můžete inspirovat.

Vitamíny

Vitamíny nalezneme, jak v obyčejných potravinách, jako je ovoce a zelenina, tak i v různých suplimentech.

Nebudeme vás navádět k braní určitých vitamínů. Je na každém, aby zjistil čeho má nedostatek, a co potřebuje. Naším tipem jsou vitamíny, kterých má většina lidí nedostatek a to je vitamín C a vitamín B. Tyto vitamíny napomáhají lepší imunitě, ale i k celkovému zdraví. Pokud hodně cvičíte, či vás trápí svaly, doporučujeme Magnesium.

Pokud si nejste jistí, jaký typ vitamínů brát, poraďte se se svým lékařem! Každé tělo je jiné a to, co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí vyhovovat i vám.

Zdroj fotografií: Pexels