• Fashion News  • Ikonické džíny Levi’s® 501® slaví 150. výročí

Ikonické džíny Levi’s® 501® slaví 150. výročí

Nemusíte být zrovna znalec módy, abyste věděli, že jednou z věcí, kterou se nejvíc proslavila značka Levi’s®, jsou džíny. Nosí je lidé po celém světě. Ty nejznámější 501 slaví letos 150 let od svého vzniku. A takhle s nimi šel čas…

Na začátku 70. let 19. století navrhl Jacob Davis inovaci pro pracovní oblečení v podobě měděných nýtů na plátěné kalhoty. Okamžitě se staly senzací. S nabídkou spolupráce oslovil Davis obchodníka Levi Strausse. Oba pak společně vytvořili verzi kalhot, tzv. pasových overalů, z denimu a plátna zvaného duck canvas. To vedlo k patentu v roce 1873, který se postupem času proslavil jako 501® džíny.

Popularita těchto džínsů raketově rostla, ale až do roku 1918 nebyly výdělky Levi Strauss & Co extra závratné. Po smrti Levi Strausse převzali firmu jeho synovci, bratři Sternové. Spolu s novým vedoucím výroby Miltonem Grunbaumem se zaměřili na zvýšení odolnosti materiálu, ze kterého byly 501® vyráběny. K tomu přidali vychytávky, např. v podobě poutek na pásek, čímž reagovali na požadavky pánské módy a naslouchali tak potřebám zákazníků. Do roku 1925 si takto upgradované džíny vybudovaly natolik silné místo, že se to projevilo i na výdělcích firmy.

Ve 30. letech se „Levisky“ staly běžnou součástí pracovních šatníků v západním světě. Popularitu jim dodávaly i reklamy, ve kterých se využívalo romantického obrazu Západu (džíny byly totiž populární mezi kovboji a rodeo jezdci). Legendární časopis Vogue vydal článek, kde doporučoval ženám tyto džíny jako nejlepší oblečení na ranč v období prázdnin. Když si je roku 1939 oblékl John Wayne ve filmu Stagecoach, odstartovala se dlouhodobá spolupráce s Hollywoodem.

Veleúspěch 501® pak přišel po druhé světové válce. Džíny už nebyly jen kusem pracovního oděvu, ale s lehce zúženým střihem a s drobnými úpravami, se staly součástí každodenní módy. Umělci, hudebníci, teenageři, motorkáří…ti všichni je nosili. Jejich praktický styl a velká výdrž a životnost se zkrátka líbila. Mezikulturní ikonu z nich pak udělal Marlon Brando roku 1953 ve filmu The Wild One.

Do začátku 60. let 20. století našly 501® džíny místo ve všech subkulturách po celé Americe. Najdete je na legendárním Woodstocku mezi drtivou většinou hudebních fanoušků, na aktivistických demonstracích (za lidská práva, proti válce ve Vietnamu), ale i v Evropě na britských Mods and Rockers. Dostaly i na přebal alba Boba Dylana. A to nebylo všechno. Staly se synonymem mladické kontrakultury v takové míře a rozsahu, že byly často zakazovány nosit ve školách. Což jen způsobilo, že je teenageři milovali ještě víc, protože co je zakázané, to je to pravé.

V 70. a 80. letech se staly již globální ikonou. Ve skříni je měly punkové subkultury i lepší rodiny. Pro východní blok platily doslova za měnu, se kterou se podpultově obchodovalo. V Japonsku se s příchodem popularity vintage módy staly uctívaným předmětem. Některé hvězdy je nosily roztrhané. Hiphopeři je pak preferovali naškrobené a v tmavším denimu.  Nosili je zkrátka všichni v různých podobách.

Magazín Time je roku 1999 označil „módním kusem 20. století“ a takto vstoupily do 21. století, kde pokračují dál ve svém příběhu a životu globální šatníkové ikony. V reakci na současné trendy letošní rok 2023 představuje dva nové modely 501® ’54 pro muže a 501® ’81 pro ženy. Tím to ale nekončí  a v průběhu celého roku budou postupně odhalovat nové střihy inspirované Levi´s archivem. Budoucnost tak slibuje nejméně dalších 150 let s touto ikonou, s těmito džíny, které jsou právem nejvíc stylovým a nejprogresivnějším kusem kalhot, které kdy kdo navrhl.

Levi’s® 501® Family

 • 501® Original: Originální model s rovnou nohavicí a rovnoměrným střihem. Dostupné ve všech pánských i dámských velikostech. 
 • Women’s 501® Crop: Originální model s ikonickým rovným střihem a zkrácenou délkou. 
 • Women’s 501® Skinny: Nesmrtelné 501® džíny v zúžené a přiléhavé reinterpretaci. 
 • Women’s 501® ’90s: Inspirované 90. lety, tento vintage model má snížený pas a volnější střih nohavic. 
 • Men’s 501® ’93: Vintage model, který se vrací ke skatové kultuře 90. let. 
 • Men’s 501® Taper: S vintage nádechem a modernějším střihem jsou 501®T štíhlejším twistem původního originálu. 

Nové 501® pro Jaro/Léto 2023

 • Women’s 501® ’81: Inspirované prvními 501®, navrženými speciálně pro ženy, mají zvýšený pas a velmi zúženou nohavici. 
 • Men’s 501® ’54:  Inspirací pro tento model byly archivní záznamy a ztělesňují dědictví 501®. Mají štíhlejší nohavici a „drsnější“ úpravy materiálu, oslavují denimové řemeslo. 
 • Levi’s® Vintage Clothing Mainline & Limited-Edition
 • Spring/Summer 2023 Seasonal Collection 
 • Limited-edition 1937 “Japan” 501® Jeans
 • Limited-edition 1922 “White Oak” 501® Jeans
 • Limited-edition 1901 “White Oak” 501® Jeans
 • Limited-edition 1890 “White Oak” 501® Jeans
 • Limited-edition 1873 “XX Waist Overalls” (Levi’s® first blue jeans)

Pokud je ještě nemáte, tak je nejvyšší čas si je pořídit. Šťastné narozeniny Levi’s® 501® .

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7