• Lifestyle  • Inspirativní lidské příběhy na stránkách knih – které si přečíst?

Inspirativní lidské příběhy na stránkách knih – které si přečíst?

Životní příběhy, inspirující, plné dobrodružství, laskavosti či rozličných chutí – s takovými se seznámíte na stránkách knih, které najdete v dalším ze seznamů našich tipů.

Laskavci (Dominika Trčková)

Staví školy pro chudé děti, pomáhají handicapovaným, seniorům nebo opuštěným psům. Mají na svědomí projekty jako jsou Ježíškova vnoučata, DobroKáva, útulek Voříškov nebo Adventní běhání. Kniha Dominiky Trčkové Laskavci – Příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět přináší sedm rozhovorů s inspirativními a odvážnými osobnostmi, jejichž laskavé projekty zlepšují život (nejen) jejich okolí. Obsahuje také předmluvu matematika Karla Janečka, který v rámci své nadace dlouhodobě podporuje laskavé aktivity, a autora bestselleru Hygge Meika Wikinga. Autorka vyzpovídala rovněž celou řadu odborníků, například lékaře Jana Vojáčka, farářku Martinu Viktorii Kopeckou nebo biohackerku Veroniku Allister.

Kniha je v prodeji na webu www.laskavost.cz, a to hlavně proto, že z každé knížky jde 252 Kč na laskavé projekty. Můžete si ji pořídit i v „laskavé“ edici, která mimo ni obsahuje ručně dělané notýsky od Papírníků z knihařské dílny na Břevnově, bylinkový čaj, elegantní porcelánový hrnek a pohlednice, které rozdávají radost. Dále ji seženete v obchodě Nila, Green Decor, bistro Etapa a BookTherapy.

Po povrchu (Tomáš Třeštík)

Nafoukanej arogantní floutek, co řeší jen tenisky a podobný kraviny. Syn slavný mámy a vtipnýho táty, co se ukazuje na Facebooku, brácha šikovný producentky a političky a v poslední době hlavně manžel úspěšný ženy. Sprostej hulvát, co posílá cizí lidi do prdele, prodejná děvka, co za peníze udělá cokoliv. Prodavač svého soukromí. Ten, co fotkama ničí svejm dětem dětství, život i budoucnost.

Známý fotograf Tomáš Třeštík ve své knižní prvotině líčí své dětství, kariéru a především všechny ty, kteří ho ovlivnili na jeho cestě provázené úspěchy i přešlapy. Skrze vyprávění nám dává nahlédnout do svého života plného mladistvého „kalení“, sesbíraných hodinek, tenisek a samozřejmě focení a kulturního života. Jedná se o velmi autentický a upřímný text o neobyčejném muži, který se nebojí přiznat, že úplně neví, co dělá, což je velmi sympatické. Při čtení máte pocit, jako byste spíše s autorem seděli u skleničky a poslouchali jeho historky. Musím vyzdvihnout obálku knihy – kdo se podívá pod přebal, pochopí.

Bílý Afričan – Bída a lesk svobody (Daniel Valchovník)

Kniha je prvotinou muže s bezednou touhou po cestování a majitele cestovní kanceláře Daniela Valchovníka. Jedná se o autobiografický cestovatelský román o situacích, které mu život přinesl, když to nejméně čekal. Ale i o snech, které se mohou změnit v realitu.

Po nesmělé první zahraniční cestě do Jugoslávie se jako 14letý kluk vydává spolu s kamarády na cyklistický výlet po zemích Beneluxu. V té době se více probouzí jeho cestovatelská vášeň. Zažívá také strádání a dřinu za velkou louží, kde i v zoufalství a se sebezapřením s vidinou jasného cíle vytrvá. Stejně tak se i v pozdějších letech do všech svých zážitků vrhá s nasazením a odhodláním překonat překážky – a jak to tak v životě bývá, někdy se mu daří, jindy ne.

Důležitou životní etapou je pro něj cesta do Mosambiku, kde se mu naskýtá příležitost pracovat pro humanitární organizaci. Později si zde zakládá kuřecí farmu. Rozhodně nevede stereotypní život, každý jeho den je jiný a plný mimořádných zážitků, ať už příjemných, tak bolestivých. Po třech letech práce a podnikání přichází další dramatická změna – kvůli politickému převratu nechává v Africe úplně všechno včetně snoubenky Emily a vrací se domů, kde ho ale také čeká spousta zajímavých a překvapivých životních okamžiků.

Prostřednictvím autorova vyprávění se více seznámíte se životem v Africe a jeho pohledem na kontrastní poměry a převratné změny v některých tamních zemích, především v Mosambiku a v Zimbabwe.

To, co považujeme za naprosto běžné, v Mosambiku jednoduše není. Překročením hranice do Zimbabwe se člověk ocitne v úplně jiném světě. Čisté a hezké hotely, fungující infrastruktura… útulné kavárničky, supermarkety…

Na začátku své návštěvy popisuje Zimbabwe jako lepší místo pro život (v porovnání s Mosambikem), zmiňuje tamní kulturu i v souvislosti s tou českou – věděli jste např. to, že se zimbabwská produkce dočkala díla Václava Havla, Karla Čapka či Jaroslava Seiferta nebo jiných osobností z umělecké oblasti? Úspěch zde sklidily také třeba filmy Kolja, Postřižiny či Čas sluhů. V roce 2000 se situace ale rapidně mění – přichází vlna vyvlastňování a ekonomická krize.

Ve třiatřiceti letech se ocitám na začátku nové životní etapy. S novými cíli, plány a dalšími neuskutečněnými sny. Na Afriku pozvolna zapomínám a své cestovatelské cíle směřuji na jiné, pro mě zatím neobjevené části naší planety.

Několikrát do roka odjíždím soukromě i pracovně, sám nebo s přáteli do zajímavých koutů světa. Soustředím se na svoji profesní kariéru, která je i nadále s cestováním úzce spjatá.

Přesto mi ale kolegové ani kamarádi neřeknou jinak než Afričan. Copak jsem nějaký Afričan? Na tohle oslovení odpovídám se smíchem: „Když už, tak jsem bílý Afričan.“

Daniel je opravdu velkým cestovatelem a v letadle je jako doma. Navštívil 136 nezávislých států, zahrál si golf v 73 zemích a v letadle celkem strávil kolem 1600 hodin.

Čím vzdálenější země navštěvuji, tím výjimečnější zkušenosti získávám. Cestování pro mě znamená poznávání – a poznávání znamená přemýšlení. Cestování stmeluje lidi, o tom se přesvědčuji celou řadu let. Ze zážitků vždy čerpám ještě dlouho po návratu a často i po letech mi dodávají novou energii. Z některých budu čerpat do konce života a jsem díky nim určitě šťastnější.

Grafické zpracování obálky, stejně jako ilustrace uvnitř knihy má na svědomí ilustrátorka Barbora Žižková. S jejími ilustracemi jste se mohli setkat např. už u knihy Petry Jirglové Letuška z economy, která vyšla také u nakladatelství Pointa.

Mezi světy (Lucie Výborná)

Pravidelně ji slýcháte z rozhlasu, její hlas je s vámi už desítky let, v autě na cestách, v kanceláři nebo třeba i ráno v koupelně. Do toho si občas odskočí na moderování v televizi nebo natáčí svá extrémní interview. To je ale jen jeden svět Lucie Výborné. V tom druhém světě fouká ostrý vítr, zebe sníh a Lucie daleko za hranicemi všednosti a komfortní zóny zažívá opravdovou radost.

Kniha je výběrem z deníků, v nichž vás autorka zavede z rozhlasového studia do mrazivých oblastí Antarktidy, na vrcholky hor, mezi české vojáky do Afghánistánu nebo na dalekou Havaj. Je to kniha o štěstí 4 000 metrů nad zemí, o místech, která jí přirostla k srdci, o mrznoucích prstech, chvílích na hranici bytí a nebytí, osvobozujícím smíchu i momentech prozření. A taky vyznání lidem, kteří jí procházejí životem a nechávají v něm svou stopu. Text doplňují více než dvě stovky unikátních fotografií.

555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka

Herec, ale v posledních letech hlavně velký gurmán a tvůrce Gastromapy, Lukáš Hejlík přichází se svou druhou knihou. Zmapoval v ní 100 nádherných míst po celé České republice a samozřejmě okolní podniky, které stojí za to navštívit, ať už na oběd čí kávu nebo večerní drink. Vedle 555 gastrotipů na vás u každé kapitoly čekají fotografie od respektovaných českých fotografů a cestovatelů. Pomocí QR kódu si budete moct stáhnout celý výlet i Lukášovy tipy do navigace. Jako s předchozí knihou můžete vyrazit sbírat razítka ze svých návštěv do podniků, které vám po rozvolnění konečně opět velmi rádi otevřou dveře. Stejně jako její autor doufám, že knížka opět vyžene Čechy do všech regionů, stane se jejich dobrým průvodcem a podpoří gastroturistiku.

Matla (Roman Staša)

U gastronomie, ale i toho cestování ještě chvilku zůstaneme. V Kuchařce plné příběhů vám Roman Staša povypráví nejen o své cestě kuchařskou soutěží MasterChef, ale zabředne i do oblasti hokeje, běhání… Ke každému období, o kterém píše, přidává několik receptů a kuchařských tipů. Jedná se o velmi energický počin, do kterého se doporučujeme (symbolicky) zakousnout.

Pokračování příště… (Taťána Gregor Brzobohatá)

Pokud Taťánu G. Brzobohatou sledujete na sociálních sítích, určitě vám informace o vydání její knihy neunikla. Modelka a zakladatelka nadace Krása pomoci se v lockdownu zaměstnala právě psaním, a to v takový symbolický čas, kdy oslavila 15leté výročí od Miss World i svá „Kristova léta“, tudíž má jistě skrze psaní co rekapitulovat. Jak sama autorka říká, „není to biografie a nejsou to vyloženě ani memoáry. Pohádka pro dospělé, detektivka či jakákoliv jiná beletrie to taky není. Osobně bych to nazvala takovou vážně nevážnou knihou o všehochuti života, která by mohla snad i někoho inspirovat.“ Určitě by mohla být inspirací pro mladé dívky, motivací k tomu, aby zkoušely různé věci a více si věřily.

Z Izrastiny s láskou (Jakub Szántó)

Dovolím si tvrdit, že kvůli nedávnému hodně medializovanému vyostřenému konfliktu mezi Izraelem a Palestinou se o tuto oblast začalo přirozeně zajímat více lidí. O to širší publikum by mohla zaujmout kniha Z Izrastiny s láskou. Ve své druhé knize se ostřílený reportér a laureát ceny Magnesia Litera vyznává z hluboké náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. S pomocí výrazných příběhů, barvitého popisu čtvrtstoletí orientálních zkušeností i líčení historického kontextu usiluje o nabourání leckdy schematického vnímání neklidného regionu. Ukazuje, že zblízka jsou Izrael a obě Palestiny mnohem barvitější a vzájemně propletenější, než se zdá z pohledu zvenčí. Jakub v knize odhaluje vlastní hluboké pouto k Blízkému východu a odhaluje své city k exotické, a přece blízké oblasti, jejím lidem, historii, kultuře nebo přírodě. Nechybí jeho osobitý sarkastický a sebeironizující tón ani bohatá příloha snímků, které za léta života a práce v Orientu nashromáždil.

Tři měsíce v Barceloně (Adam Gebrian)

Turista vidí, co přijel vidět. Cestovatel vidí to, co vidí.

Architekt Adam Gebrian vyrazil se svou ženou Markétou a synem Filipem v roce 2018 na tři měsíce do Barcelony. Filipovi tehdy byly přesně 2 roky a 3 měsíce. To, co tam spolu zažili, je předmětem této knihy. Rozhodně nejde o průvodce historií či architekturou Barcelony. Není to ani mnohovrstevnatý portrét města. Na jejích stránkách nenajdete ani soupis všech míst stojících za návštěvu. Jedná se o záznam společného soužití především otce a syna v tomto městě a stručný popis míst, na kterých spolu pobývali. Autor píše o tom, jaké to je cestovat s malým dítětem – je to prý fantastické, jen musíte mít spoustu času a být připraveni na to, že skončíte někde úplně jinde, než jste si na začátku představovali. Při čtení knihy (či některé z výše jmenovaných) budete mít jistě nutkání někam vyrazit a prozkoumávat nová místa a neznámá zákoutí.

Dominika na cestě Japonskem (Dominika Gawliczková)

Další cestovatelská kniha Dominiky Gawliczkové, opět z motorkářského sedla. Tentokrát Dominika putuje Japonskem. Z Tokia na venkov, od formalit k přátelství a z klidu samoty do zájmu médií. Ať už se octne opilá s mikrofonem v ruce nebo zamčená v hodinovém hotelu, o legraci není nouze. Koupe se spolu s babičkami, ujíždí před tajfuny, jí syrové chobotnice a neustále se klaní. Ze svobodného sedla motorky se rozhlíží po světě plném pravidel a tradic a přemýšlí. Kým by byla, kdyby se narodila v Japonsku?

Zdroj: Dorota Noon, 1, 2, 3, 4, 5, 6