• Lifestyle  • Jak na pořádný úklid

Jak na pořádný úklid

Neustále si říkáte, že nemáte co na sebe, i když vám ve skutečnosti skříň praská ve švech? Nevíte, kde co máte? Hromadíte „co kdyby náhodou“ kousky? Přemíra věcí akorát způsobuje nepořádek a ten dále stres a pocit tísně. Tak co si konečně pořádně uklidit?!

Věříme, že jednou za čas uklízíte, ale ruku na srdce – máte opravdu uklizeno? Nepřemisťujete jen věci z jednoho místa na druhé, nezastrkáváte je někam, kde nejsou vidět (a následně je objevujete úplnou náhodou třeba o rok později ) a neuklízíte jen „povrchově“? A to je právě asi to nejdůležitější – uklidit si opravdu pořádně. Vyhraďte si na to více času, nejlépe minimálně jeden celý den. Ale buďte trpěliví, důkladná debordelizace nějaký čas zabere. A začněte právě u oblečení, protože to je asi nejsnazší a nejefektivnější vytřídit.

KonMari metoda

Možná už jste slyšeli o japonské expertce na úklid Marii Kondo nebo vám něco říká knížka Zázračný úklid, která se stala bestsellerem. Na Netflixu je dokonce ke zhlédnutí i její reality show. Technika KonMari by vám měla pomoct „odkrámovat“ nejen šatník, ale komplet celý byt.

A jak začít? V první řadě si úklid zpříjemněte – pusťte si k němu hudbu, pozvěte si kamarádku, která rovnou i zhodnotí, jestli vám ten zářivě růžový svetr sluší, nebo v něm vypadáte jako cukrová vata. A třeba si ještě nějaký ten vyřazený kousek odnese. Ale s nějakou tou společností opatrně, můžete totiž zjistit, že toho oblečení máte tolik, že ji ani nebudete mít kam posadit.

Vytahejte ze skříní všechno od spodního prádla, triček, kalhot, až po šály, kabáty a kabelky. Bude to možná trochu šok, až tu hromadu uvidíte, ale při tom se aspoň opět zamyslíte, jestli to všechno musíte mít. Hned si dovolíme odpovědět, že nemusíte.

Vytvořte si kategorie

Začněte třídit. Využijte „four-box“ metodu. Nemusíte vyloženě shánět nějaké krabice, ale jednoduše jednotlivé kousky třiďte do kategorií – na to, co si necháte, co uložíte (souvisí se sezónním oblečením), darujete/prodáte a vyhodíte.

Rozlučte se

Co musí jít pryč? Oblečení, které nosíte jednou za uherský rok (výjimkou jsou věci na lyžování apod.), škrábe vás nebo je jinak nepohodlné, dopnete ho jen za pomoci vyšší moci (jistě, člověk si opakuje, že za pár měsíců bude mít o pár kil míň, ale…), dostali jste ho, ale necháváte si ho jen z lásky k danému jedinci, ale ne proto, že se vám líbí a je vám k užitku – kašlete na nějaké špatné svědomí, pryč s tím. Asi nejhorší je se vypořádat s takovou mezní kategorií „ještě nevím“ – dost často se z ní stane kategorie „oblečení na doma“ nebo jen další oblečení, které další roky nevyužijete. A co teprve sentimentální kousky, to občas i slza ukápne, když je dáváte pryč.

Asi nemusíme dlouze říkat, že byste měli oblečení zpátky do skříně skládat druhově pospolu (všechna trička k sobě atd.). Během třídění hlavně kontrolujte, jestli něco nepotřebuje vyčistit, zašít či jinak opravit. A když už je to hodně „jetý“ a nejde to nějakým způsobem využít (např. k DIY), tak se s tím hned rozlučte a hoďte to na hromádku, která poputuje do koše. Marie Kondo tvrdí, že bychom správně měli všem kouskům oblečení (nahlas) poděkovat za to, jak nám posloužily. No, něco na tom bude, ale to je asi na každém z nás, jak moc to loučení bude prožívat.

Zbavte se 500 věcí během 30 dnů

Zní to celkem šíleně, viďte? Ale v praxi to není až tak strašné – však vy ještě zjistíte, že máte nadmíru věcí, kterým byste měli říct sbohem. A o čem přesně mluvíme? O tzv. „Minimalism Game“, uklízecí metodě, kterou vymysleli Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus (The Minimalists). Každý den se rozloučíte s nějakou věcí – první den s jednou, druhý se dvěma a takto každý den během měsíce počet předmětů navyšujete, až se zbavíte 500 věcí, které vám v životě překážely. Že by výzva na další měsíc?

Jde to i bez komínků?

Koučka Marie Kondo je odpůrcem komínků, které se většina z nás kromě věšení oblečení na ramínka vytváří. Jak často sáhnete po kousku, který leží vespod takového komínku? A když už, tak dost často ono tričko vyprostíte zmuchlané (v horším případě rozbijete celý komínek). Využívá trochu jiný styl skládání, s nímž poté lépe uvidíte, co máte a jednotlivé kousky budou i lépe přístupné. Ale funguje to jen, když máte šuplíky.  

Vše na své místo

Při uklízení najděte každé věci vlastní místo, na které ji budete vždy ukládat. Budete tak mít lepší přehled o tom, kde co máte. K uskladnění využívejte různé boxy a košíky na menší věci (např. ponožky), na sezónní oblečení, které aktuálně nevyužijete, jsou super vakuové pytle, které vám slisováním ušetří spoustu místa. Nezapomeňte na úklid bot. Co se týče kabelek, tak ty můžete vycpat zmuchlaným papírem, aby neztratily tvar. Pro větší přehled si na kabelky pořiďte organizéry (přihrádky z pevné textilie, které kabelku nijak nezdeformují a hlavně ji ochrání před usedajícím prachem) nebo je můžete zavěsit na dveře skříně.

Tak jak to vidíte? Máte volný víkend a skříň plnou? Tak třeba se do té debordelizace konečně pustíte. Držíme vám palce a třeba se někdy potkáme při příležitosti nějakého bazaru či swipu. O tom, kam s vyřazeným oblečením, se brzy dočtete v dalším z našich článků.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5