Jak se nechovat v restauraci či v jiném gastro podniku?
Každý z vás si občas rád zajde na oběd s kolegy, na večeři s partnerem nebo na kávu a dezert se známými. Využíváte při tom služeb gastro podniků, kde se vám jako zákazníkovi dostává péče. Očekáváte, že se k vám bude obsluha chovat mile, že výše ceny jídla a pití bude odpovídat kvalitě, že si to zkrátka užijete. Jak se tedy nechovat v restauraci? Přinášíme vám několik zásad.
Očekávání nemáte ale jen vy, ale rovněž vedení a zaměstnanci navštíveného podniku, kteří rovněž předpokládají slušné chování z vaší strany. Jsou zkrátka věci, které byste jako zákazníci měli dodržovat a kterým se vyvarovat. Jaké to jsou?
Pozdravte, když přijdete a když odcházíte
Zdá se vám to jako naprosto zbytečný bod. Věřte, není. Je až neuvěřitelné kolik lidí nepozdraví, když vstoupí do restaurace. Obsluha jsou taky lidé a tím, že je nepozdravíte jim, možná ne záměrně, dáváte najevo, jako by snad byli něco méně. Slušný pozdrav je základem slušného chování i v restauraci.
Nevyužijete rezervaci stolu! Zrušte ji
Možnost zarezervovat si stůl už dneska nabízí skoro každá restaurace nebo kavárna. Mít jistotu stolu a nemuset na stůl čekat je přece skvělé. Občas se ale stane, že se vám naplánovaná schůzka, akce zruší a tudíž danou rezervaci nevyužijete. V tomto případě rezervaci zrušte. Dáte tím šanci jiným zákazníkům, že se usadí a v klidu vychutnají nějakou dobrotu.
Nepokřikujte na obsluhu
Ve filmu se čas od času můžete setkat se scénou, kde zákazník luskne na vrchního nebo na něj křikne. Film je film, realita je realita. Pokud máte nějaké přání nebo chcete zaplatit a zdá se vám, že jste již dlouho nebyli obslouženi, zajděte za číšníkem, ale nepokřikujte na něj, je to nevhodné a nikdy nevíte, zda obsluha náhodou neřeší nějaký problém, kvůli němuž se vám třeba nemohla věnovat intenzivně.
Berte ohled na ostatní
Je logické, že při návštěvě gastro podniku se chcete nejen dobře najíst, napít, ale i pobavit s přáteli. Nezapomeňte však, že v restauraci nejste sami a ostatní hosté nemusí znát detaily vaši konverzace, protože by se rádi slyšeli mezi sebou.
Respektujte nabídku
Nikdo nejí úplně vše a ne vždy vám veškeré ingredience vámi vybraného pokrmu musí chutnat. Samozřejmě není problém požádat obsluhu např. o výměnu pečiva za bezlepkové, neposypání jídla koriandrem apod. Není však možné měnit a kombinovat jídla a ingredience dle libosti. Respektujete proto nabídku a koncept restaurace.
,, Nechtějte tedy, aby podnik veškeré masité ingredience vyměnil za vegan verzi – raději rovnou zamiřte do vyhlášené vegetariánské restaurace.“ říká Igor Třeslín ze Storyous.
Čtěte nabídku
Tohle úzce souvisí s předchozím bodem. Meníčko, které vám obsluha přinese nebo které již na stole leží, je pro vás od toho, abyste se do něj podívali a měli tak přehled o tom, co daný podnik nabízí. Kdyby měla servírka či číšník vyjmenovávat každému, jaké mají limonády, alkoholické nápoje případně druhy káv, nedělali by půlden nic jiného. Čtěte meníčka, ušetříte čas sobě i zaměstnancům restaurace.
Řešte problémy osobně
Zdálo se vám, že maso nebylo řádně propečeno, že nápoj nebyl natočen ve správné míře nebo že se obsluha netvářila zrovna přívětivě? Řekněte to přímo na místě, protože tak se dá vzniklá situace řešit. Recenze na internetu jsou sice taky možnost, ale už si jimi moc nepomůžete a nikdy nevíte, co za daným problémem stojí.
Nechte spropitné
Byli jste spokojeni servisem, kvalitou jídla i pití? Ano? Vyjádřete svůj vděk spropitným neboli dýškem. Adekvátní odměnou je minimálně deset procent z celkové útraty. Dáte tím najevo svoji spokojenost, svůj dík a motivujete obsluhu. Zapamatuje si vás jako sympatického hosta a příště může být servis ještě lepší.
Tak s chutí do restaurace a nezapomeňte na těchto pár pravidel.
Zdroj fotografií: Pexels