• Styling  • Jak se obléknout na svatbu jako host

Jak se obléknout na svatbu jako host

Svatební sezóna začíná a pokud vás čeká během nadcházejících měsíců svatba, ve které se budete účastnit jako host, přečtěte si následujících několik pravidel, které vám pomůžou při výběru outfitu.

Pokud nevíte, jaký outfit zvolit a chcete se vyhnout případnému faux-pas, pak si přečtěte tyto základní pravidla, se kterými rozhodně nešlápnete vedle.

Bílá barva oděvu patří v tento den pouze nevěstě

Na bílou barvu oblečení v tento významný den zapomeňte. Jako host můžete zvolit pouze například bílé šaty s pruhovaným, květinovým nebo puntíkovým vzorem. Výjimka je v případě, že si nevěsta přeje kompletně bílou svatbu, a to včetně svých hostů.

Bílá se nehodí ani na žádnou jinou příležitost spojenou se svatebním dnem – na zásnuby, rozlučku se svobodou, předsvatební večeři atd.

V případě, že nevěsta bude mít na sobě šaty jiné barvy, i tam zůstává bílá barva tabu a navíc se na seznam zakázaných přidává barva nevěstiných šatů. Opět je výjimkou ta situace, kdy si nevěsta přeje mít všechny hosty v jedné barvě.

Na obřad do kostela si zakryjte stehna i ramena

Důležité je, respektovat místo konání svatby. Obřad v kostele si žádá zahalená ramena i paže, není vhodné se obléci do sexy oblečení. Dejte si také pozor na hloubku výstřihu a délky sukně, která by měla být v bezpečných číslech.

Jaké jsou typy svateb s předepsaným oblečením

CASUAL: Uvolněný styl svatby. Hodí se letní šaty jednoduchého střihu s potiskem nebo zavinovací šaty ve světlejší barvě s delšími rukávy, je-li obřad večer. Oblečení by mělo být pohodlné a ne příliš ozdobné. Plně stačí vzorovaná látka.

SEMIFORMAL: Záleží na hodině a místu svatby. Do 18:00 hodin může být kostýmek, po 18:00 hodině již koktejlové šaty. Do kostela zahalte ramena a částečně i paže. Ideální jsou univerzální šaty bez potisku a ozdob, které můžete doladit šperky a zajímavými doplňky v kontrastním odstínu. Na den volte světlejší barvy, na večer tmavé. Vhodná je dále jednoduchá dlouhá sukně a lehký top, letní šaty s potiskem.

FORMAL: Na klasické, formální svatbě (na radnici i v kostele) se od hostů očekává společenské oblečení. Záleží na celkovém stylu, honosnosti a hodině konání. Na den volte společenské šaty nebo kostýmek v délce ke kolenům a s rukávy a na večer dlouhé šaty.

BLACK TIE: Druhé nejformálnější předepsané oblečení, jedná se o velkou honosnou svatbu dle etikety. Jelikož si muži oblékají smoking (s motýlkem, ne kravatou), dáma musí mít společenské šaty. Na den se hodí koktejlové šaty a ryze společenský kostým z luxusních látek nebo dlouhá róba v zajímavé barvě či s potiskem. Pokud si nevíte rady s délkou sukně, poraďte se s nevěstou.

WHITE TIE: Nejformálnější společenská událost. Pro dámy platí pouze dlouhá večerní toaleta s honosnými šperky a ryze společenským účesem.

Na co rovnou zapomeňte

Džíny nebo trička s nápisem nechte doma. Také obepnuté minišaty s hlubokým výstřihem nejsou tím správným řešením. Celkově sexy oblečení se na svatbu nehodí. Místo kabelky s popruhem zvolte psaníčko.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8