• Beauty  • Jarní detox: Očistěte své tělo i duši

Jarní detox: Očistěte své tělo i duši

Cítíte se bez života, jste stále unavení a nic vás nebaví? Pak potřebujete reset v podobě detoxikační kůry. Jaro klepe na dveře a my ho přivítáme v plné síle.

Jarní úklid celého těla i mysli…

Začneme hezky od začátku. Je potřeba si uvědomit, co detox je a co obnáší. Detox je proces odstranění nebo zneškodnění toxických látek, jiným slovem očista. Na takovou očistu těla musíte jít pomalu a vše si pořádně nastudovat. Výsledkem špatného detoxu je bolest hlavy, slabost a v neposlední chvíli únava, které se chceme ba naopak zbavit!

Jak na správný detox?

Základem detoxu je, abyste netrápili své tělo hladem. Hlad je jednou z příčin stresu, však si vzpomeňte na reklamu s tyčinkou Snickers. Přeci nechcete být primadona, ale vyrovnaný člověk. Naším cílem správného detoxu tedy je cítit se příjemně.

Zanesení organismu způsobuje nadměrná konzumace bílkovin, lepku, nevyvážená strava a špatný životní rytmus. Proto se vyvarujte při detoxu bílkovinám, které jsou obsaženy hlavně v masu a mléčných výrobcích. Nadměrné množství bílkovin vytváří na stěnách střev povlak, který zpomaluje metabolismus a člověk se pak cítí unavený. To samé platí pro lepek, snažte se mu vyvarovat, respektive podílu bílé mouky.

Svou pozornost ba naopak věnujte vláknině, která nám často chybí. Vláknina podporuje zdraví chod trávení. Získáme ji v ovoci, zelenině, celozrnném pečivu, suchých plodech a luštěninách.

Při detoxikačních dnech je tedy vhodné si připravovat smoothie z ovoce a zeleniny, tím dostaneme do těla nejen potřebné antioxidanty, ale také důležitou vlákninu. Zeleninu si můžete dopřát i v podobě polévek nebo tepelně upravenou v kombinaci s rýží nebo luštěninami, vynechte umělá dochucovadla s glutamáty, ty chceme z těla ven. Pokud vás dostihne mlsná, tak si naservírujte ovoce. Ráno ho můžete spojit s vločkovou kaší a zdravá super snídaně je na světě! Zapomeňte na živočišné mléko, dejte přednost rostlinným, jako je např.: mandlové, sójové, atd…

Nezapomeňte na pitný režim!

Nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Smoothie a zeleninové polévky jsou potřeba ředit čistou vodou. Pijte vodu s citrónem, oživit ji můžete i mátou. Denně je potřeba, alespoň 1,5-2 litry čisté vody. Všeho s mírou, nadměrný příjem tekutin může ublížit ledvinám. Při detoxu nepijte alkohol, mléko, černý čaj, nápoje s obsahem kofeinu, sycené limonády.

Ve zdravém těle zdravý duch

Očistu organismu jsme si nastavili a teď to nejdůležitější – očista mysli!  Naučte se relaxovat, více čtěte! Třeba konečně otevřete knihu, kterou máte doma od Vánoc a stále na ní nezbyl čas. Věnujte své osobě více pozornosti, začněte se věnovat věcem, které vám dlouho leží v mysli. Choďte na procházku do přírody, cvičte, běhejte. Ranní běh má vřelé účinky krevní oběh a kardio. Hlavně co nejvíc omezte hluk a vyrušování. V takových vašich malých chvílích vypněte telefon a užívejte si ten klid!

Zdroje: Pexels