• Styling  • Chcete být neodolatelní? Otevřete skříň svého partnera

Chcete být neodolatelní? Otevřete skříň svého partnera

Debata o genderu, sexualitě a rovnoprávnosti je pro dnešní dobu typická. Není proto divu, že se tato témata výrazně odrážejí i v současné módě. Móda unisex se vrací.

Cítíte se také Gender-fluid?

Unisex móda, tedy móda nezávislá na pohlaví, není nic nového. Nápad obléct obě pohlaví do stejného oblečení tu je už od 80. let. Dnes se tento trend vrací zpět. Móda Genderless nebo také Gender-fluid (v překladu bez pohlavní) v sobě spojuje základní prvky mužského i ženského pohledu na módu, vybírá ty nejlepší a nejnositelnější kusy, zjednoduší je a následně nabízí oběma pohlavím.

Jde o módu, která je sice zjednodušená ve svých liniích, ale o to nápaditější v barvách, jejich kombinacích a doplňcích. V módě Genderless nejde o to, aby se ženy cítily méně sexy a muži zase směšně. Tento přístup přináší svobodu a otevřenost. Maže zajeté stereotypy, co je vhodné a hezké pro ženu a co pro muže. Proč by muž nemohl nosit růžovou barvu a ženy maskáče?

Unisex módu odstartovali módní ikony z osmdesátek

Kořeny Genderless módy sahají až do 80. let 20. století. Například kolekce od módní návrhářky Katharine Hamnett s tričky větších velikostí a kontroverzními nápisy ve své době vyvolala poprask.

Módní ikonou, která ve svých oblečeních nerozlišovala mezi pohlavími je Calvin Klein. Jeho návrhy mohou nosit muži i ženy. Reklamou z 80. let, ve které herečka Brooke Shields má na sobě jen džíny, šokoval svět.

Unisex se vrací

A jak je to s ryze mužskými druhy oblečení pro ženy, jako je oblek, nebo naopak s ryze ženskými druhy oblečení pro muže, jako je třeba sukně v roce 2019? Nosí je rádi a moc jim sluší, protože není nic víc sexy, než žena v obleku. Takové návrhy najdete například v kolekci německého návrháře Jila Sandera pro jaro 2019, nebo v letošní kolekci módního domu Dolce & Gabbana.

Modely značky Calvin Klein jsou i dnes většinou ve stylu unisex. Potvrzují to jejich návrhy pro kolekci jaro léto 2019. Ale Calvin Klein zdaleka není jediný. Například známý obchodní řetězec H&M se spojil s firmou Eytys a od ledna roku 2019 najdete v obchodech této švédské maloobchodní značky kolekci, která staví na nevyhraněnosti pohlaví.

Ne každému se móda unisex líbí, ale je jeden pohled na svět, který je pro tento styl typický. Je jím svoboda, a to je možná ten nejdůležitější postoj k módě, protože jak už říkal slavný britský módní návrhář Alexander McQueen:

„Móda by měla být formou osvobození, ne vězení.“

1 2 3 4 5 6 7 8 9