• Beauty  • Jezte čistě!

Jezte čistě!

Jaro už pomalu klepe na dveře a s ním i čas na očistu těla. Zkuste na to jít pomalu s „čistou stravou“. Lámete si hlavu nad tím, co to vlastně znamená čistá strava? Čistá strava v sobě skrývá mnohem více a pokud žijete zdravě, tak jistě víte, co si pod tímto pojmem představit. Přečtěte si hlavní zásady, jak „jíst čistě“.

 

healthy food

1. Clean eating není dieta, ale životní styl – zapomeňte na slovo dieta. Dieta znamená zákazy a omezení a ty nikdo celoživotně respektovat nedokáže. Když si budete chtít jednou za čas dopřát „nezdravé“ jídlo, klidně si ho dejte. Užijte si ho a vraťte se opět k jídelníčku, který prospěje vašemu zdraví.

2. Dopřejte si čerstvé potraviny – snažte se konzumovat co největší množství čerstvých potravin, ať už se jedná o ovoce, zeleninu nebo maso. Pro organismus je nejlepší takové jídlo,které je minimálně upraveno.

3. Vyvažte svůj talíř – v každém jídle kombinujte libové proteiny, komplexní sacharidy, vlákninu a zdravé tuky. Vaše tělo potřebuje živiny, vitamíny a minerály a jedině pestrostí stravy je dodáte všechny.

4.  5 – 6 menších porcí denně – nezatěžujte své tělo velkými porcemi, ale jídlo si rozdělte do menších dávek v průběhu celého dne. Udržíte si tak stabilní hladinu krevního cukru, zamezíte návalům vlčího hladu, ale také organismus naučíte, že není potřeba schraňovat si tukové zásoby.

Healthy-School-Lunches_04

5. Vyhněte se přidanému cukru  téměř všechny potraviny obsahují nějaké sacharidy. Nebojte se přirozeně se vyskytujícího cukru, ale snažte se vyhýbat výrobkům, do kterých je cukr průmyslově přidávaný. Jedná se především o cukrovinky, limonády, ale také pekárenské a mléčné výrobky. 
6.  Nejezte průmyslově zpracované potraviny – to znamená takové, jejichž ingredience nedokážete skoro ani vyslovit. Umělá barviva, umělá sladidla, stabilizátory, konzervanty, emulgátory a další chemikálie do vašeho žaludku rozhodně nepatří.

7. Pijte víc vody – voda tvoří většinu těla, hydratuje kůži, vlasy i vnitřní orgány. Dokáže odvést z organismu odpadní látky, pročistit tělo a rozhýbat metabolismus. Pijte co nejvíc čisté vody a omezte množství alkoholu, kávy, limonád, džusů a silných čajů.

8. Dejte si zdravé tuky – zdravé tuky jsou nezbytné pro správnou funkci organismu. Nebojte se je přidat do každého jídla ve formě olivového oleje, ořechů a semen. Díky nenasyceným tukům můžete regulovat hladinu cholesterolu v krvi, ale také vyživíte vlasy, nehty a kůži.

big_thumb_18516f6299106a2d17cb90c26559ddef

 

Zdoje: 1, 2, 3, 4