Superpotraviny vol. 2 – co je na Šalvěji hispánské zázračného ?
Ptáte se, co to Šalvěj hispánská vlastně je? Latinsky Salvia hispanica – bylina z čeledi hluchavkovitých pocházející ze Střední Ameriky. Ani jedna z těchto informací nenaznačuje nic o tom, že by se mělo jednat o výjimečnou rostlinu. A přeci to tak je… Proč? Protože je pěstována za jediným účelem – CHIA semínka!
Chia patří mezi tzv. superfoods, kterým jsem se již věnovala v jiném článku, proto není nutné se touto tematikou zabývat znovu a raději se pojďme věnovat této plnohodnotné komplexní potravině.
Tato rostlina byla velice důležitou potravinou již pro starověké jihoamerické civilizace Mayů, Aztéků i Inků. Proto bývají její semena mimo jiné označována jako jídlo aztéckých běžců a válečníků. Ti si ji cenili pro schopnost dodávat tělu velké množství trvale udržitelné energie. Proto jsou i dnes využívány jako zdroj energie při fyzické zátěži – odtud pochází jejich další označení runner foood, protože jsou schopny dopomoci k prodloužení výdrže a vitality při dlouhých běžeckých výkonech.
Pro Maye bylo slovo „chia“ označením síly, odtud tedy pochází jejich pojmenování. Mayové se dokonce domnívali, že jim tato olejnatá semena poskytují téměř nadlidskou sílu a moc. V nehostinných horských podmínkách v kombinaci s poměrně teplým podnebím pro ně byla ochranou před dehydratací – mají totiž vysoce hydrofilní vlastnosti, tzn. schopnost vázat na sebe vodu (svůj objem dokáží zvětšit až 12krát). Při kontaktu s tekutinou se kolem nich začne vytvářet jemná gelová vrstva. Čím déle jsou v tekutině, tím více se spojuje gelová vrstva a vzniká kompaktní a lehký gel. Díky této vlastnosti dodávají tělu tekutiny průběžně. Svými mimořádnými schopnostmi jsou také vhodnou potravinou pro diabetiky, protože gel vytvořený v žaludku po jejich požití snižuje hladinu cukru v krvi tím, že zpomaluje přeměnu sacharidů na glukózu.
V těchto drobných zrníčkách nalezneme velké množství člověku prospěšných látek:
- nenasycené mastné kyseliny Omega-3
- bílkoviny
- vlákninu – 2x více než obilné vločky
- antioxidanty – 3x více než borůvky
- fosfor, hořčík, železo, draslík
- vápník – 5x více než mléko
- vitamíny A, B1,B2, B3, B9, B12, C
- proteiny aj.
Využít se dají takřka úplně do čehokoliv, do smoothie, koktejlů, jogurtu, slaných i sladkých jídel, při pečení atd.
Chia semínka jsou vhodná pro každého bez výjimky – děti, těhotné a kojící ženy, vegetariány, vegany, celiaky (neobsahují lepek), diabetiky, sportovce a v neposlední řadě také pro ty, kteří se snaží zhubnout. Vláknina obsažená v semínkách snědených před jídlem omezuje chutě svými sytícími vlastnostmi, zamezuje tedy přejídání. Proteiny jsou zase stavební látkou pro tvorbu a udržení svalové hmoty.
Na závěr jedna food inspiration s využitím chia semínek – kokosový chia pudink podle receptu známé food bloggerky Kitchenette.