• Lifestyle  • Jirka Mádl o jeho nejnovějším počinu: Jak vznikala kniha Přitažlivost planety Krypton?

Jirka Mádl o jeho nejnovějším počinu: Jak vznikala kniha Přitažlivost planety Krypton?

Nikdy se nepotkáme, nemáš se čeho bát. Všechno je dovolený. O tom, že Jirka Mádl je nejenom skvělý herec, scénárista a režisér, není pochyb. Nyní ale debutuje i na poli literárním, a to svou knižní prvotinou nesoucí název Přitažlivost planety Krypton, virtuálního místa, kde se můžete vzájemně s někým potkat, aniž byste si pohlédli do tváře, aniž byste se dotkli, aniž byste tam vlastně museli být sami sebou, nebo naopak  mohli být sami sebou se vším všudy.

Popravdě, věděla jsem, že Jirka má smysl pro detail a umí skvěle vypointovat děj, ale šla jsem do knížky asi bez jakýchkoliv očekávání a dostala jsem neskutečně čtivé počtení. Knížku, která mě bavila od začátku do konce a kterou jsme četla každou volnou chvíli, abych věděla, jak to celé dopadne. Nechci dávat spoilery, takže nástin děje, který je rozložen do dvou částí nesoucí názvy Výbuch a Přitažlivost zestručním dle samotného přebalu.

Neobvyklý vztah Martina a Veroniky trvá s přestávkami několik let. Oba mladí lidé si dopisují ve virtuálním prostoru zvaném Planeta Krypton. Jejich příběh lemují témata jako hledání domova, budící se sexualita, láska a složité rodinné vztahy. Odvážné vysvlékání dětských šatů a cesta k dospělosti jsou vzrušující, ale náročné procesy a Martinovi i Veronice je komplikují jizvy z minulosti. Dali si slib, že naživo se nikdy nepotkají. Dodrží ho?

Jednotlivé kapitoly jsou akorát dlouhé, takže se knížka čte velmi rychle. Postavy, místa i situace jsou tak obrazotvorně popsané, že si je snadno představíte. Chvíli se smějete, chvíli pláčete, chvíli nevěřícně zíráte na stránky. Děláte si verze, jak to bude pokračovat a jak to celé nakonec skončí. Oba hlavní hrdinové mají svá tajemství, své názory, a ačkoliv jsou občas protichůdné, jeden pro druhého tu jsou.

Mě osobně knížka velmi bavila (některé pasáže bych klidně rozvinula) a když si uvědomím, že se jedná o debut, tak…tak takhle bych si taky přála jednou debutovat ;-).  Myslím, že každý v této knížce může vidět něco ze svého života, něco, co sám zažil a třeba si i uvědomil, jak funguje na sociálních sítích on sám. Přitažlivost planety Krypton je silná.

Jirku jsem poprosila o několik odpovědí na otázky a moc mu za ně děkuji.

1, Kde se vlastně vzala myšlenka na to napsat Přitažlivost planety Krypton?

Ta první myšlenka se zrodila z toho, že jsem si vzpomněl na moji zkušenost, kdy jsem studoval v Krensmünstru, na gymnáziu v Rakousku, a zažil jsem tam chvíli, kdy jsme chodili na internet. Tehdy ještě internet neměl každý, a pro mě to v těch sevřených pořádcích klášterního gymnázia bylo takový okno někam do svobody. Říkal jsem si, jaký by to bylo, kdybych takhle někoho potkal. Jako nezažil jsem ten příběh, co Martin v planetě Krypton, ale říkal jsem si, co kdyby. Tak z toho to vzniklo, že jsem si říkal, co kdyby, a začal jsem na tom stavět příběh.

2, Čerpal jsi při jejím psaní i z vlastního života?

No čerpal, ale zároveň nějak limitovaně. Většinou si beru hodně z místa, ve kterých jsem žil. Osobnosti, které jsem zažil. Ale pak už to míchám. Pak je to ta autorská práce, fabulace¨, a to je na tom asi to hezký. Že vlastně i ty věci, který mě napadají, právě to “co kdyby”, a nepustil jsem se do nich, nebo jsem na ně neměl odvahu, nebo se prostě věci tak neudály, tak si sám sebe testuju, jaký by to bylo, kdybych je skutečně prožíval.

3, Jak dlouho ti trvalo knížku napsat?

Trvalo mi to napsat 2 roky, s tím, že tam byly nějaký pauzy. Většinou jsem tak vždy 14 dní psal, týden dělal něco jiného, pak třeba měsíc psal a pak zase dělal něco jiného. Myslím, že to byla docela intenzivní práce.

4, Lákalo by tě ji zfilmovat?

Určitě lákalo, ale když jsme to psal, tak jsem na to vůbec nemyslel. Dokonce jsem si zakazoval na to myslet. A teď, když je to literárním dílem, a myslím si, že čistě literatura, protože jsem to doopravdy tím filmovým uvažováním, třeba o budgetu nebo tak, nelimitoval, tak teď už vlastně nad tím nějak tímhle způsobem přemýšlím…….a joo, rád bych to točil!

5, Máš v plánu i další knížky?

Mám v plánu další knížky. Počkám, až jak se tahle bude prodávat, jestli o ni bude zájem. A když by byl, tak bych chtěl hrozně rád psát dál, protože to je něco, co jsem chtěl vždy dělat a mám pocit, že psaní je moje hlavní forma vyjadřování se. Mám i téma, mám název a chtěl bych v nějaké chvíli začít psát další věc.

No, já osobně se na Jirkovu další knížku těším, takže Jirko, prosím, začni psát. A vy si knížku určitě přečtěte.

P.S.: Úvodní lechtivější pasáží se nenechte zmást, knížka není erotická 😉

Zdroje: 1, 2