• Events  • Pražský hrad bude jako jedna z lokací hostit Designblok

Pražský hrad bude jako jedna z lokací hostit Designblok

Již 25. ročník Designbloku – největšího svátku designu a módy střední a východní Evropy, proběhne ve dnech 4.- 8. října v Praze. I letos se mohou návštěvníci těšit na mimořádná místa, kde se jim dostane toho nejlepšího ze současného evropského designu. Kromě Veletržního paláce Národní galerie Praha a Uměleckoprůmyslového musea v Praze se třetím výstavním místem stane pro letošek i Pražský hrad- konkrétně Královská zahrada a Míčovna Pražského hradu.

Míčovna Pražského hradu

Míčovna Pražského hradu bude hostit výstavu Made by Fire. Ta byla premiérově představena letos v dubnu na světovém design weeku v Miláně a sklidila velkou pozornost české a zahraniční odborné veřejnosti i médií. V Česku se projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku poprvé představí právě v takto významných kulisách.

V Královské zahradě na prostranství před Míčovnou pak vyroste Designblok Cosmos – největší putovní výstava za dobu trvání festivalu a současně jakási výkladní skříň toho nejlepšího ze současného českého designu.

Hlavní výstava jubilejního ročníku vznikla za podpory Nadace PPF.  Kromě primátora Bohuslava Svobody a ministra kultury Martina Baxy, bude letos držet záštitu nad touto akcí i prezident Petr Pavel. Obě výstavy v místech Pražského hradu budou otevřené i týden po oficiálním skončení Designbloku. Navštívit je tak můžete od 3. 10. do 15. 10. 2023.

Jaký bude letos festival?

Ústředním tématem letošního ročníku je CESTA, a to jak na Pražském hradě, ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, tak v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Právě zde se bude nacházet Superstudio- prostor pro rezentaci firem, výrobců a značek a Openstudio představující nezávislé tvůrce, produktový design, módu a šperk. Premiéru si odbyde i speciální výstava High Craft. Ta vznikla ve spolupráci s prestižním časopisem Vogue CS. Třetí pokračování pak nabídne výstavní projekt Rodinné stříbro vytvořený ve spolupráci s Forbes Česko.

Ineke Hans

„První Designblok se konal v roce 1999. Naše cesta začala uprostřed mírné divočiny, na jejím počátku stálo čtrnáct odvážných poutníků-vystavujících a motiv zajíce v logu. Pěšina se postupně rozšiřovala a zpevňovala, poutníci rostli v etablované firmy a renomované designéry. Z akce pro nadšence se stala jedna z hlavních kulturních událostí sezóny, kterou každoročně navštíví na 40 000 milovníků designu prahnoucích po inspiraci i obchodních příležitostech. Vystavujících je dnes ke třem stovkám a každoročně se připojují nové značky a tvůrci plní odvahy a nápadů. Za čtvrtstoletí existence Designbloku se ve výlohu špičkového designu proměnila celá řada míst po Praze – z nichž některá byla v té době běžně veřejnosti nepřístupná – od industriálních prostor Nákladového nádraží Žižkov, budovy Grandhotelu Evropa na Václavském náměstí, sídla základní školy, které se poté proměnilo v technologické centrum UMPRUM Mikulandská, Průmyslový palác na Výstavišti Praha Holešovice až po historické paláce v centru Prahy jako je Kafkův dům,  Colloredo-Mansfeldský palác, Šporkovský palác nebo Dům U Minuty, uvedla Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Hlavní zahraniční hvězdou bude letos osobnost současného nizozemského designu Ineke Hans. Nejen, že usedne jako prezidentka poroty Cen Designbloku, ale v expozici představí i vlastní značku Circuform a projekt REX – vůbec první nizozemskou zálohovanou židli.  „Mé první setkání s Designblokem bylo již v roce 2007, kdy jsem se zúčastnila jedné z prezentací a od té doby jsem fanouškem. Janě Zielinski, Jiřímu Mackovi a celému týmu se podařilo vytvořit silný a atraktivní festival pro mladé, začínající designéry i etablované autory a značky. Jsem velmi hrdá na to, že jsem byla oslovena, abych předsedala mezinárodní porotě Cen Designbloku a těším se, že přispěji k tomu, aby byl 25. jubilejní ročník extra slavnostní,“ uvedla designérka Ineke Hans.

Kromě Ineke zasedne do poroty i Joseph Grima-, architekt, editor, kurátor a zakladatel společností Alcova a Space Caviar a zároveň kreativní ředitel akademie designu v Eindhovenu, Birgitta Homburger- kreativní ředitelka, designérka a tvůrkyně strategie, Benedict Hobson – novinář a spoluředitel společnosti Dezeen a Simone Post- nizozemská multidisciplinární designérka.

Joseph Grima

Kromě vystavovaných českých značek bude hojné i zahraniční zastoupení. Namátkou instalace značek jako je Laufen, Hülsta, Magis, Brik nebo Vitra. Těšit se můžete i na vítězku ročníku 2018 Ramonu Salo- norskou módní designérku, která přijede reprezentovat svou nejnovější kolekci. Určitě byste si neměli nechat ujít sledování pokračování práce Marie Radke, která loni obsadila třetí místo nebo německého designéra Matthiase Gschwendtnera, který obsadil první místo.

Chybět nebude ani soutěž Diploma Selection zaměřená na tvorbu současných progresivních autorů napříč Evropou v rámci jejich diplomových prací. V porotě této soutěže zasednou věhlasní světoví galeristé, obchodníci s uměním, kurátoři a publicisté.

Designblok si nenechají ujít takové špičky znalců z této oblasti jako je ředitelka Muzea umění a řemesel v Hamburku Tulga Beyerle, galeristka Lina Kanafani, galeristka Rossana Orlandi, Giulio Cappellini – umělecký ředitel prestižní značky Cappellini. Českou republiku v porotě zastoupí Eva Slunéčková- publicistka, kurátorka a vedoucí české edice čtvrtletníku ELLE Decoration, Danica Kovářová -šéfredaktorka Vogue CS, Anna Nosková -vedoucí rubriky Forbes Life Anna Nosková, Jan Králíček- kreativní ředitel a stylista, publicistka Andrea Běhounková, Thea Kučerová – šéfredaktorka ELLE a další.

Nenechte si letošní ročník ujít ani vy. Více informací na www.designblok.cz.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

.