• Lifestyle  • Král Richard: Will Smith jako muž, který stál u zrodu tenisových šampiónek

Král Richard: Will Smith jako muž, který stál u zrodu tenisových šampiónek

Příběh proslulých tenistek Venus a Sereny Williamsových inspiruje celý svět. Životopisný snímek Král Richard: Zrození šampiónek přibližuje plán jejich otce a ukazuje sílu rodiny, víru a vytrvalost jako prostředek k dosažení nemožného.

Vytrénovat profi tenisovou hráčku je těžké. Dostat z ulic Comptonu na Wimbledon rovnou dvě – nemožné. Richard Williams si nejednou vyslechl, že je jeho plán šílený. Život a kariéru svých dcer Venus a Sereny nalajnoval ještě předtím, než se narodily. A spolu s jejich tvrdou dřinou, vírou a pokorou dokázal něco pozoruhodného – dopomohl ke zrodu nejlepších tenisových hráček v historii.

Inspirující a motivační sportovní příběhy diváci zbožňují. Příběh o cestě na tenisový vrchol sester Williamsových je určitě jedním z nich. Rapidně změnily svět tenisu – nejen, že se staly skvělými hráčkami, ale Venus byla první Afroameričankou, která se dostala na profesionální tenisovou scénu, a otevřela tak dveře nejen své sestře, ale i mnohým dalším hráčkám tmavé pleti. „Bez Venus by nebyla Serena. Byla a stále je mojí hrdinkou. Otevřela mi dveře,“ řekla Serena pro Entertainment Weekly.

I tací, kteří tenisu neholdují, slyšeli jména Venus a Serena. A nyní mají prostřednictvím snímku Král Richard možnost poznat, co je formovalo, a jakou roli v životě světových jedniček sehrál jejich otec, kterého ztvárnil Will Smith.

Film na základě skutečných událostí zrežíroval dosud neznámý Reinaldo Marcus Green, který předtím natočil pouze jedno nenápadné životopisné drama (Good Joe Bell). Jako producenti se na něm podíleli sám Richard Williams i Serena s Venus. Doporučuji ho zhlédnout každému fanouškovi tenisu, který si vzpomene na Capriatiovou nebo Sanchezovou. A nejen těm – osobně vím o tomto sportu velmi málo a neznala jsem snad ani jedno jméno, které ve snímku zaznělo, ale i přes to a stopáž 145 minut upoutal Král Richard mou pozornost. Venus (Saniyya Sidney) se Serenou (Demi Singleton) jsem fandila, jako bych se vrátila v čase a sledovala skutečné hráčky a ne herečky. Pokud měl snímek za cíl představit hollywoodský příběh, který chytne za srdce, splnil účel.

Venus bude nejlepší na světě, ale ty budeš nejlepší v historii,“ říká ve scéně na stadionu Will Smith Demi. Jak můžeme v průběhu let vidět, Richardova předpověď se vyplnila. Serena musela nějakou dobu vydržet ve Venusině stínu, na profesionální úrovni začala hrát dva roky po ní – Venus první zápas profesionálek (který je napínavým vyvrcholením snímku) odehrála ve 14 letech.

Hluboce dojemný příběh ukazuje sílu rodiny Williamsových, se kterou se pojí úspěchy, ale také kontroverze. Richard spolu se svou ženou Oracene (Aunjanue Ellis) chtěl pro svých pět dcer (nej)lepší budoucnost, než měli oni. Bývalí sportovci, kteří v době, co nepracovali, zastávali roli trenérů, které si nemohli dovolit zaplatit. Richardovy drsné tréninkové metody a netradiční postupy k nim domů přivedly i sociálku. Ale v kombinaci s pokorou a trpělivostí se vyplatily – dcery dostaly možnost opustit rejdiště pouličních gangů a časem si vydobyly úspěšnou kariéru – ve sportu, lékařství, či právu. Bylo zajímavé sledovat rodinnou dynamiku, vztahy mezi otcem a dcerami, ale také mezi Serenou a Venus, které se podporovaly, byly si sestrami i nejlepšími přítelkyněmi, ale přece jen i soupeřkami.

Herecké výkony hodnotím jako velmi solidní a autentické. Saniyya Sidney se kvůli roli dokonce naučila hrát tenis pravou rukou. V porovnání s archivními dokumentárními záběry v závěru filmu musím uznat, že herci byli skvěle vybraní, i co se podobnosti týče. Will Smith dokazuje, že dokáže zahrát vážnou a psychologicky propracovanou postavu. Z různých směrů zaznívá názor, že by mohl získat za roli hrdého, urputného, drsného a zároveň i milujícího otce Oscara, ale možná by to měl nejdříve naplánovat a doufat v „Richardovský efekt“. Podle mého názoru má za sebou ale i působivější herecké výkony.

Zdroj: Vertical Entertainment