• Styling  • Krásné ženy milují krásné kabelky

Krásné ženy milují krásné kabelky

5 ikonických kabelek, které změnily svět módy

Málokterý módní doplněk je tak významný, že se z něj může stát ikona. Takovým doplňkem je kabelka. Malé zavazadlo, které nutně potřebuje každá žena. A čím významnější kabelka, tím významnější žena. Jaké ženy daly ikonickým kabelkám jméno a které ikony současnosti bez nich neudělají ani krok?

„Oblečení nezmění svět, ale ženy, které ho oblékají, ano.“

Anne Klein, americká módní návrhářka
Praktická kabelka, která stojí několik milionů

V roce 1984 potkal ředitel společnosti Hermès Jean-Louis Dumas v letadle britskou herečku a zpěvačku Jane Birkin. Ta si mu mezi řečí postěžovala, že ještě nenašla takovou tašku, do které by se vešlo všechno, co potřebuje na cesty s malým dítětem. Mladá maminka svoji kabelku nemohla ani zavřít.

A tak se zrodila legenda. O několik měsíců později spatřila světlo světa nová kabelka společnosti Hermés inspirovaná zmíněným rozhovorem. Birkinka také dostala jméno po své inspirátorce.

Od té doby je kabelka brána jako symbol luxusu. V přepočtu stojí od sto padesáti tisíc korun po několik miliónů, záleží na provedení. Na birkinky stojí pomyslnou frontu její budoucí majitelky i několik let.

Mezi současné významné ženy, které pro kabelku Birkin dýchají patří například Victoria Beckham.

Kabelka z rukou ikonické módní návrhářky dala ženám volnost

Kdo jiný, než božská Coco mohla stvořit kabelku, která zasáhla do historie módy. Kabelka Chanel 2.55 byla představena svojí tvůrkyní v roce 1955. Číslo v názvu tedy odkazuje na rok jejího vzniku. Prošívaný model měl dlouhý řetízkový popruh, což znamenalo pro tu dobu velkou revoluci v nošení kabelek. Před tím ženy nosily v rukou malá psaníčka, která bylo jednoduché ztratit. Chanel 2.55 se hodila do společnosti, ale umožňovala ženám volný pohyb rukou. Nenápadné zapínání pozměnil v osmdesátých letech kreativní ředitel Karl Lagerfeld a ozvláštnil jej výrazným logem CC.

Společně s klasickým sakem, parfémem No. 5 a malými černými šaty se kabelka zařadila mezi nejvýznamnější výrobky značky Chanel. Ačkoli je na trhu již několik desetiletí, její cena roste každým rokem. V současnosti se ceny nových kabelek pohybují kolem sto tisíc korun.

Slavnou ženou současnosti, která na Chanelku nedá dopustit je Eva Longoria.

Kabelka, které dala jméno princezna

V roce 1996 módní dům Dior uvedl svoji novou kabelku, které dal jméno Chouchou (miláček).

Kabelka okamžitě vyvolala velký poprask. Zásluhu na tom má, kdo jiný než Lady Di. Kabelku totiž ještě téhož roku dostala při návštěvě Paříže od bývalé francouzské první dámy Bernadette Chirac. Diana se do kabelky prostě zamilovala a v podstatě ji už nikdy nepustila z ruky. Toho si samozřejmě všimla veřejnost, která toužila nosit totéž, co princezna. V příštích dvou letech se Chouchou prodalo více než 200 000 kusů. Značka Dior se tedy rozhodla kabelku přejmenovat. Od té chvíle nese jméno Lady Dior, podle Lady Di, jak se princezně z Walesu říkalo.

Design kabelky Lady Dior má na svědomí Gianfranco Ferré, který byl kreativním ředitelem značky v letech 1989–1996.

V současnosti se vyrábí snad ve všech barvách a provedeních, její cena se pohybuje v rozmezí několika desítek tisíc korun.

Alma je most v Paříži, ale také ikonická kabelka

Mezi neprodávanější a zároveň nejkopírovanější modely značky Louis Vuitton patří bezpochyby Alma, která je pojmenovaná po mostu spojujícím dvě pařížské čtvrti. Ale v roce 1955 byste ji mohli obdivovat ještě pod názvem proslulé ulice – Champs-Élysées. Svým vzhledem připomíná zmenšeninu velkého zavazadla na cesty. Velmi rychle si našla své fanynky a její napodobeniny doslova kolují světem. Originál je však jen jeden.

Její cena se pohybuje v rozmezí od 30 do 55 000 českých korun.

Mezi dnešní ikony, které kabelku Alma, milují patří světoznámá zpěvačka Rihanna.

Hlava tygra a řecký bůh symbolizují neopakovatelnou kabelku Gucci

Ikonická kabelka značky Gucci má jméno právě po synu řeckého boha Dia Dionýsa. V řecké mytologii byl Dionýsos bohem vína a nespoutaného veselí. Podle pověsti mu přes řeku Tigris pomohl přejít tygr seslaný jeho otcem Diem.

Hlava tygra se stala jejím symbolem kabelky a je vyobrazená na sponě u zapínání.

Tento model se vyrábí v nejrůznějších kombinacích, barvách i potiscích. Proto se řadí vždy mezi nejoblíbenější kousky každé kolekce. A jelikož je typ Dionýsos pokaždé jiný, nespokojí se zákaznice jen s jediným vzorkem v šatníku.

Několik modelů této kabelky má také jedna z nejkrásnějších hereček současnosti Salma Hayek.

Kabelka poskládaná z odpadků patří mezi nejdražší na světě

Ikonické kabelky jsou drahé. Jaké jsou však ty nejdražší na světě?

  1. Mouawad 1001 Nights Diamond Purse (3,8 milionu dolarů)
  2. Hermes Birkin Blue Bag Ginza Tanaka (1,9 milionu dolarů)
  3. Lana Marks Cleopatra Bag (400 000 dolarů)
  4. Hermes Matte Crocodile Brikin Bag ($ 379,000)
  5. Kabelka Diamond Forever Chanel (261 000 USD)
  6. Louis Vuitton Urban Satchel Bag (150 000 USD)
  7. Judith Leiber Precious Rose Bag ($ 92,000)
  8. Pocta Patchwork Bag Louis Vuitton ($ 42,000)
  9. Hilde Palladino Gadino Bag ($ 38, 470)
  10. Kabelka krokodýl Marc Jacobs Carolyn (38 000 USD)

Zdroje: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12