• Lifestyle  • Last Christmas: Film, který ukazuje více než světýlka a vánoční dekorace

Last Christmas: Film, který ukazuje více než světýlka a vánoční dekorace

Vánoční Londýn, scénář od oscarové Emmy Thompson, hudba George Michaela a skvělá Emilia Clarke v hlavní roli – to je nová romantická komedie Last Christmas.

Kdyby Bridget Jonesová hledala ještě větší zoufalku, než je ona sama, v Kate (Emilia Clarke) by se určitě trefila do černého. Ta holka sice vypadá jako roztomilý diblík, ale ve skutečnosti je magnetem na špatná rozhodnutí všeho druhu – nerozumí si s vlastní rodinou, nevyzná se sama v sobě, neumí si najít normálního chlapa a navíc pracuje v obchodě s vánočními potřebami. To se pozná tak, že chodí v asexuálním skřítkovském kostýmku, neustále cinká rolničkou a v hlavě jí pořád jede vánoční hit George Michaela Last Christmas. Přitom přesně před rokem balancovala mezi životem a smrtí, když podstoupila velmi komplikovanou operaci. Jeden by řekl, že si té „druhé šance“ bude víc vážit, ale Kate je evidentně všechno fuk. Okázale kašle na všechno a na všechny a životem proplouvá cestou nejmenšího odporu. Pak ale potká Toma (Henry Golding), trochu záhadného mladíka, který se jí čím dál víc začne plést do cesty a do života. A i když je Kate odhodlaná pokračovat ve svém dosavadním stylu života, vlivem tohohle kluka, vánoční atmosféry a magického Londýna začne její předčasně okoralé srdce velmi rychle tát.

Kate je mladá talentovaná žena, která se kvůli svému zdravotnímu stavu ztratila sama sobě i své rodině. Brzy na začátku filmu se dozvídáme, že Kate podstoupila operaci, která jí zachránila život. „Od té doby se cítí neúplná a my ji potkáváme na její sebedestruktivní cestě,“ říká Feig. „Všichni se jí snaží pomoci a nasměrovat ji správným směrem, ale trpělivost jejích kamarádů a rodiny se ztrácí. Ale pak do jejího života vstupuje Tom, pohledný, chytrý podivín, který v ní nachází zalíbení.“

Postavu záhadného Toma si diváci (a hlavně divačky) jistě brzy oblíbí. Vidí věci, o které běžně přicházíme, když se nejsme schopni odtrhnout od svých mobilních telefonů a podívat se vzhůru. K tomu, aby na svět koukala jinak, nabádá i Kate. „Tom chápe Katinu bolest a její boje s rodinou a snaží se jí pomoci najít ve světě to dobré,“ říká Golding.

Emma Thompson oprášila nápad, který ji vnuknul její kamarád, předčasně zesnulý zpěvák George Michael, a napsala scénář podle jeho věčného vánočního hitu Last Christmas. Lze stvořit celovečerní film podle jedné písničky? V tomto případě uvidíte, že ano.

Původně jsem vánoční komedii točit nechtěl, ale tohle nešlo odmítnut. – Paul Feig

Nejedná se o plitkou vánoční komedii, která by přinášela jen blikající světýlka, stromky a dekorace. V Last Chistmas se nachází mnohem víc. Příběh se odehrává v prosinci 2017, kdy se začaly probouzet diskuze o Brexitu. Film se tak dotýká i hluboce lidského prvku těchto nepokojů a ceny, kterou za ni cizinci platí. Dále v něm najedeme témata jako smrt, trauma, homofobie či bezdomovectví.

Emma Thompson i George Michael strávili prací s bezdomovci hodně času. „Jeden z 50 lidí v Londýně je bez domova,“ říká Thompson.

Romantickou komedii doprovází hudební hity George Michaela a Wham!. Krom jiných uslyšíte např. Last Christmas, Too Funky, Fantasy, Praying for Time. Závěrečnou písní, kterou produkce ve filmu použila, je nikdy předtím nezveřejněná píseň This Is How (We Want You to Get High),která skvěle vyjadřuje to, co se od sebe Kate a Tom během své cesty naučili. Celoživotní fanynka Michaelovy hudby Emma Thompson popisuje význam, který dosud nezveřejněná hudba v jejich desetiletém milovaném projektu má: „Georgova nová píseň je úplně perfektní,“ říká Thompsonová. „Bylo až strašidelné, jak moc se nám do filmu hodila. This Is How (We Want You to Get High) nemohla podstatu filmu lépe vystihnout. A píseň Heal the Pain to víceméně říká všechno. Pokud neumíte milovat sami sebe, nemůžete milovat ani nikoho jiného.“

Režie: Paul Feig, Scénář: Emma Thompson, Bryony Kimmings, Producenti: David Livingstone, Emma Thompson, Paul Feig, Jessie Henderson, Kamera: John Schwartzman, Hudba: Theodore Shapiro. Filmový snímek můžete v českých kinech vidět od 28.11.2019

Zdroj: CinemArt