• ppl talk  • Lenka Kerlická: Mám touhu tvořit něco, co zůstane svou kvalitou i stylem stálé

Lenka Kerlická: Mám touhu tvořit něco, co zůstane svou kvalitou i stylem stálé

Talentovaná šperkařka Lenka Kerlická má zlatnictví v krvi. Pod vlastním jménem a značkou 27JEWELRY tvoří minimalistické a nadčasové šperky, které zdobí prsty mnohých snoubenců. A nejen ty. 

Pochází z rodu zlatníků Kerlitzkých, který patřil k jednomu z nejvýznamnějších zlatnických rodů v Praze a jehož tradice sahá až do roku 1790. Tuto informaci však odhalila až v dospělosti, kdy se sama náhodně ke šperkařství dostala. Zjistila tak, že její cesta ke šperku možná nebyla náhoda, ale dar. Značku 27JEWELRY založila v roce 2012. Dvacetsedmička ji provází celý život. Lenčiny šperky v sobě nesou určitý příběh nebo období jejího života a vyrábí je také pod značkou Lenka Kerlická

Říkáte, že vaše šperky vznikají z potřeby tvořit něco jinak. Mohla byste tuto myšlenku přiblížit? Čím je vaše tvorba jedinečná?

Snažím se bořit hranici běžných, očekávaných tvarů u šperků a přitom zachovávat pohodlnost nošení.

Kde berete nápady a jak obvykle probíhá tvorba nových šperků či celé kolekce? Co inspirovalo vaši poslední kolekci Gold Cluster?

Každá kolekce vzniká trochu jinak. Někdy mě osloví určité téma, jindy tvar nebo životní situace. Je to různé. Postupně pak rozpracovávám tento tvar nebo téma do různých druhů šperků, které na sebe navazují a společně dávají smysl.

Gold Cluster se soustředí na tvary. Je inspirována perlami, kapkami, shluky drobných valounků. 

Tipuji, že ve velké míře vás oslovují zasnoubené páry nebo pánové, kteří chtějí požádat svou přítelkyni o ruku. Je tomu tak? Jak byste popsala svou klientelu?

Ano, snubní a zásnubní prsteny jsou velké procento šperků, které vyrábíme. Další velká skupina jsou šperky pro různé události v životě. Narozeniny, výročí, narození dítěte, promoce atd. Jsem moc ráda, že se zvedá i procento mých oblíbených zakázek – sama sobě pro radost 🙂 

Má klientela si potrpí na originální zpracování a na tvorbu na míru, na skvělý lidský servis a lokální výrobu. Jsem opravdu vděčná za tak skvělé klienty. Moc si jich vážím.

V dřívějším rozhovoru jste řekla, že z 90 % cílíte na české zákazníky. Stále to platí, nebo vaše šperky aktuálně nosí čím dál více zahraničních zákazníků? Zaznamenala jsem např. spolupráci s Moda Operandi a The Conservatory v USA…

Ano, stále je převážná většina našich klientů Čechů. Hodně z nich jsou Češi žijící v zahraničí a s tím přicházejí i noví klienti zahraniční. S otevřením značky Lenka Kerlická se situace změnila ještě trochu víc, kdy zaznamenáváme velký zájem hlavně z ciziny.

Můžete prozradit, zda chystáte nějakou novou kolekci či spolupráci s jiným tvůrcem?

Chystám novou kolekci i spolupráce s tvůrci, ale zatím si detaily nechám pro sebe a až bude alespoň trochu co ukázat, určitě dám vědět 🙂

Jak probíhá výběr materiálu na výrobu šperků? Ovlivnila ho v posledních dvou letech covidová pandemie, např. co se dovozu týče?

Současná doba a s ní spojená opatření uzavřela cesty do ciziny a veletrhy, na které jsem jezdila shánět drahé kameny. Když si mohu kameny prohlédnout a osahat, je to samozřejmě ta nejlepší inspirace pro další tvorbu a nové nápady. To je teď bohužel přesunuto do světa onlinu a vše mnohem déle trvá.

Jak se značce v pandemii dařilo, co se poptávky týče? Snížil se zájem o šperky?

Pandemie nás samozřejmě zasáhla. Nemyslím, že by se snížil zájem o šperky, jen se hodně událostí posunulo na pozdější dobu. Díky bohu jsme to ale ustáli a pevně věřím, že letošní rok bude pro všechny veselejší.

U vás je známo, že při tvorbě šperků dbáte spíše na nadčasovost. Vede vás k tomu jednoduše praktičnost, nebo je v tom hlubší záměr? Sledujete i přesto trendy?

Myslím, že pokud něco děláte a chcete to dělat dobře, byla by strašná škoda, pokud by výsledek podléhal časovému omezení. Zkrátka mám touhu tvořit něco, co zůstane svou kvalitou i stylem stálé. To jediné mi dává smysl. I proto jsem si pro svou tvorbu vybrala zlato, které tyto hodnoty vyjadřuje samo o sobě. 

Dalo by se říci, že s designem šperků směřujete k udržitelnosti, na kterou se v dnešní době klade důraz. Také recyklujete staré šperky a materiál z nich se snažíte využít při výrobě nových. Jak dále jdete udržitelnosti naproti?

S současné době hledáme nové dodavatele, kteří se vyloženě specializují na certifikované i recyklované zlato a zlaté komponenty. Udržitelnost ale vidíme ve spotřebě. Nesnažíme se tvořit mraky produktů, ale šperky, které dávají lidem smysl a jsou nošené. Většinu produkce tvoříme na míru a víme, že daný šperk bude mít své využití. Pokud už šperk využití nemá, nabízíme našim klientům jeho předělání na šperk jiný s využitím původního materiálu.

V prosinci jste se spojila s organizací We Care a částkou (111 111 Kč), která se vybrala v aukci prstenu, jste podpořila dětí ze sirotčince Fonelisco. Co vás vedlo k podpoře tohoto konkrétního projektu a jak si vybíráte, komu (nejen) skrze svou tvorbu pomůžete?

Dlouhou dobu jsem se chtěla zapojit do nějaké dobročinné akce a podpořit tam, kde je to potřeba. Z časových důvodů jsem nenacházela ten správný projekt, který by mě chytil za srdce, až jsem se seznámila s Norou a Viktorem Jelínek, kteří se už několik let věnují vlastní neziskové organizaci We Care. Téma vzdělávání dětí mě hodně zajímá a navíc jsem si mohla být jistá, že peníze, které se podaří vybrat, půjdou stoprocentně tam, kam mají.

Na webu píšete, že 99 % šperků na trhu se již vyrábí technologií 3D tisku. Jak vnímáte šperkařství jako obor v dnešní době? Upadá podle vás jeho kvalita? Připlatí si lidé radši za ruční výrobu?

To, že je šperk vyroben 3D technologií, neznamená, že je nekvalitní. Má pouze jiný charakter a pro mě i duši než techniky, jakými pracuji já. Šperkařství je široký pojem. Raději budu mluvit o zlatnictví, kterému se věnuji já. Nemyslím, že by kvalita zlatnictví upadala, jen je čím dál tím méně lidí, kteří se tomuto řemeslu chtějí věnovat. Lidé si rádi připlatí za originalitu a kvalitu – myslím, že to platí v jakémkoliv odvětví.

Podstatnou součástí vašeho života je váš malý syn. Ten je částečně stále s vámi, jelikož nosíte náramek s otiskem jeho prstu. Tento typ šperků nabízíte i zákazníkům. Jaký je o ně zájem?

Šperky s otisky prstů jsou velmi žádané díky své originalitě a zachování okamžiku otisknutí ve stálém materiálu. Sílu tohoto prožitku jsem i já sama pochopila až s otisknutím vlastního syna, jak zmiňujete. Otisk se dá umístit víceméně do kteréhokoliv šperku z mého portfolia, tak nabízí i nesčetné možnosti pro výrobu na míru.

Syn je pro vás osobou, od které se nejvíce učíte. V čem konkrétně?

Každý den s dětmi přináší nové situace a výzvy. Učím se ale i z jeho spontaneity a bezprostřednosti, z jeho radosti ze světa a schopnosti užívat si každý okamžik teď a tady.

Z vašeho těhotenství se zrodil zároveň i další projekt – kniha V plenkách, která slouží k zaznamenání prvního roku života dítěte. Na Instagramu jsem zaznamenala dotaz na případný zájem o pokračování knihy, tak se nabízí otázka, zda už připravujete další knihu. Na co by byla zaměřená tentokrát?

Nápad navázat dalším dílem se mi v hlavě rodí již dlouho. Zatím jsem ale nedala dohromady kvalitní podklady. Pokud vznikne, bude se týkat dalších let života dítěte a co krásného si z nich můžeme navždy zaznamenat.

Zdroj: Lenka Kerlická archiv