• Lifestyle  • Líčí se, tančí a raduje se. I když nemá ruce

Líčí se, tančí a raduje se. I když nemá ruce

Narodila se bez rukou a už odmalička odmítala jakékoli protézy. Ne snad ze zdravotních důvodů, jen zkrátka neviděla důvod, proč by měla své tělo nějak upravovat. Nebylo, a dodnes není, nic, co by nezvládla. Naučila se v životě využít všechno, co měla, na maximum. Krůček po krůčku, kapku za kapkou. Ze Simony Atzori je dnes umělkyně, balerína. Často také vystupuje na nejrůznějších konferencích a motivuje ostatní.

“Nechápala jsem, proč bych se měla měnit proto, abych se vešla do představ jiných lidí. Abych vyhověla jejich požadavkům,”


vysvětluje Simona Atzori důvod, proč ji nikdy nenapadlo zjednodušit si život protézami. Prostě jí nepřipadal nějak zvlášť složitý.

Naučila se vlastně úplně všechno. Nejen základní lidské návyky, ale umí se krásně a do detailů nalíčit. Nohama zvládne vykouzlit i tenkou oční linku. Od svých čtyř let maluje a jejího talentu si brzy všiml umělec Mario Barzon, zcela ochrnutý umělec, který maluje ústy. Povzbuzoval ji a podporoval. I díky tomu v roce 1983 získala stipendium od Světové asociace malířů malujících ústy a nohama.

V šesti letech začala tančit. Navzdory počáteční nedůvěře ze strany učitelů jí vlastní odhodlání a velká podpora matky umožnily uspět. V roce 2006 Simona dokonce zatančila během slavnostního zahájení paralympijských her v Turíně. Dodnes se věnuje oběma svým vášním a své kresby vystavuje po celém světě, od Itálie přes Španělsko až po Kanadu nebo Mexiko.

“Nenechte se odradit, když nemáte všechno. Buďte vděční za to, co máte, a využijte to ve svém životě naplno,”


říká Simona v kampani Drop by Drop od Toyoty. Součástí je pět krátkých filmů režiséra Johnnyho Hardstaffa, které představují kromě Simony ještě další čtyři podobně silné příběhy. Toyota se snaží dokázat, že i zdánlivě nemožné věci se někdy stanou skutečností.

“Kampaň Drop by Drop ukazuje paralelu mezi prvním vodíkově poháněným vozem na světě, Toyotou Mirai, a každou kapkou potu, která se tvoří na tělech hlavních hrdinů, když překonávají překážky, které jim život nastavil. Když tvoří svoji budoucnost. A budoucnost, to je v japonštině mirai,”

popisuje Jitka Jechová z Toyota Česká republika.

“Když se něco zdá nemožné, většinou to stojí pot a slzy, abyste dokázali opak. Ta změna navíc nepřijde přes noc. Přichází postupně, kapku za kapkou. Přesně tak Toyota vyvíjela i vůz Mirai, který nezanechává žádné emise, jen kapku čisté vody,”

vysvětluje André Moreira, kreativní ředitel společnosti The&Partnership, která patří k tvůrcům kampaně.

Simona Atzori se narodila v Miláně v roce 1974. Od dětství byla živou dívkou s mnoha sny. Běh a tanec pro ni představovaly štěstí a svobodu. Díky podpoře své rodiny už od dětství malovala a tancovala.

Už od 4 let malovala jako samouk. V roce 1983 vstoupila do Svazu malířů, kteří malují ústy a nohama. V roce 2001 absolvovala “Vizuální umění” na “Univesity of Western Ontario” v Kanadě. Od roku 2008 jsou její obrazy na stálé výstavě v londýnském Ontariu v Kanadě. Účastní se kolektivních a osobních výstav po celém světě: Itálii, Číně, Kanadě, Portugalsku, Švýcarsku, Španělsku, Rakousku, Mexiku, Řecku.

Simona začala tančit ve věku 6 let. Chodila do kurzů klasického tance. V roce 2006 se zúčastnila se slavnostního zahájení paralympijských her. V roce 2010 vznikla společnost SimonArte Dance, která uvádí tři inscenace ve spolupráci s tanečníky Teatro alla Scala v Miláně. V roce 2012 zahájila Simona čtvrtý večer festivalu Sanremo. V roce 2014 Simona tančila v Sala Nervi ve Vatikánu pro papeže Františka.

V roce 2011 vyšla její první kniha: “Cosa ti manca per essere felice?”. V roce 2014 vydala svou druhou knihu “After you”. V roce 2018 vydala svou třetí knihu “La strada nuova”. Zdroj

Nová celoevropská kampaň Toyoty s názvem Drop By Drop (Kapka po kapce) ukazuje v emotivních spotech příběhy sportovců, kteří se nevzdali a překonali těžký úraz nebo postižení. Nyní tito lidé podávají vrcholové sportovní výkony. Natáčelo se v pěti různých evropských lokalitách. Projekt je evropským pokračováním celosvětové kampaně Start Your Impossible pro Olympijské a Paralympijské hry. Toyota je partnerem Olympijských, a i Paralympijských her a také pomáhá vyvíjet pomůcky pro handicapované. Hrdiny, kteří překonali své fyzické dispozice, podporuje Toyota také v Česku. Stala se partnerem letošního Mistrovství světa v para hokeji.