Losers Cirque Company – nový cirkus, který vás nadchne, chytne a nepustí
Pokud máte rádi kulturu a umění, především pak v oblasti pohybu, potom vám jistě neunikla skupina Losers Cirque Company patřící mezi nový cirkus. Jedná se o tým tanečníků, herců, akrobatů a externích spolupracovníků napříč různými obory, kteří vytváří unikátní představení konkurující i obdobným zahraničním projektům. Jak skupina vznikla? Co mají v repertoáru? Jak dlouho cvičí? Nejen na to jsme se zeptali Petra PeeTee Horníčka, jednoho ze zakladatelů tohoto novodobého cirkusu.
Jak vznikla skupina Losers Cirque Company?
Skupina Losers Cirque Company vzešla vlastně z původního dua DaeMen, tzn. z dua, ve kterém působím já a můj kolega Zdeněk Moravec. Oba dva jsme přemýšleli, co v životě dál chceme a jak naše vystupování posunout. Nazkoušeli jsme proto své první větší představení Lidoskop a poté jsme oslovili naše kamarády z řad akrobatů, tanečníků a s nimi uvedli představení The Losers a v tomto složení, které se rozrůstá o nové členy, jsme doteď.
Předpokládám, že název Losers Cirque Company tedy vychází z vašeho představení The Losers?
Ano, je tomu tak. Mnoho lidí, diváků, kteří toto představení viděli, nám tak začali říkat. Byli jsme prostě Losers (lůzři), připojili jsme k tomu už jen Cirque Company a název byl na světě.
Co je to vlastně nový cirkus?
Jedná se zjednodušeně řečeno o novou fázi cirkusu, v zahraničí se také označuje slovem Contemporary cirkus. Když si představíte klasický cirkus se šapito, tak tam máte principála (který propojuje jednotlivá čísla, která jdou za sebou), klauna, zvířata. Nový cirkus je více divadelní, má většinou příběh, od někud někam plyne, pokud jsou zvířata, tak se nedrezurují. Za průkopníka můžeme považovat Cirque du Soleil. V současnosti funguje v České republice několik malých novocirkusových souborů jako třeba Bratři v triku. Z těch větších jsme to pak my a Cirque La Putyka.
Jaký byl nábor členů?
Do původní sestavy, kterou jsem oslovil na představení The Losers se konkurz nedělal. Jak už jsem říkal, kluky i holky jsem oslovil přímo. Jelikož však zvětšujeme soubor, tak jsme na podzim loňského roku uspřádali konkurz´, který se skládal z části taneční, akrobatické a herecké. Z 80 přihlášených jsme pak vybrali 20, kteří s námi teď trénují a čekají je sólo představení.
Kdo vymýšlí choreografii?
Choreografii vymýšlí externista. Já mám nějakou ideu, přizvu k tomu režiséra, choreografa, oslovíme tanečníky a akrobaty, kteří by to dané vystoupení mohli dělat. Teď už choreografii dělá i jeden z našich akrobatů Matyáš Ramba.
Jak dlouho cvičíte jedno vystoupení?
Velké představení cvičíme tak rok a půl, tréninky máme 5x až 6x týdně. Tři měsíce před premiérou pak intenzivně 6x týdně vždy od 10:00 do 17:00 hodin. Do toho hrajeme večerní již nazkoušená představení z našeho repertoáru, případně máme vystoupení komerční pro klienty.
Naše redakce se na jejich trénink šla podívat. Losers trénuji v areálu Bohemka na Vinohradech, v sále sportovní gymnastiky. Každý se na začátku rozcvičil sám a pak už začali trénovat spolu a musíme uznat, že my bychom se po prvních pěti minutách takového tréninku zapotili a ještě dostali závrať. Všelijaké stoje, skoky, salta, no velký respekt. A co teprve, když je vidíte naživo ;-).
Máte někdy vůbec volno?
Máme, ale vždycky záleží na projektech. Pokud se nám jich nakupí hodně, není možné odjet třeba na 3 týdny někam pryč.
Co když se někdo ze souborů zraní nebo onemocní?
V ten moment musíme představení překopat a nacvičit rychle tak, aby se dalo zahrát i bez jednoho člena. Prakticky jsme rušili představení jen párkrát, a to když se zranil jeden ze dvou účinkujících.
Už jste zmiňoval, že máte i komerční vystoupení, jak ty probíhají, v čem se liší?
My máme vlastně dvě společnosti, jedno je divadelní společnost zaměřená na představení v divadle, to je právě Losers Cirque Company a pak společnost, která se zaměřuje na komerční vystoupení, to je United Arts. Komerční představení bývají kratší, kolem 5-8 minut a jsou vytvořeny na míru dané situaci. Někdy se ale stává, že si ale společnost objedná přímo celé naše divadelní představení v celé jeho délce.
Četla jsem, že vás letos čeká velká změna, a to vlastní domovská scéna, a to v Branickém divadle, jak jste se k tomuto prostoru dostali?
Z výběrového řízení. My hostujeme ve Studiu DVA, v La Fabrice, na Jatkách 78, v Divadle Na Fidlovačce, ale chtěli jsme mít vlastní prostor. Když se vypsalo výběrové řízení na Divadlo Braník, zkusili jsme to a vyšlo to. V sobotu 14.3. jsme měli mít takový Den otevřených dětí, chtěli jsme návštěvníkům ukázat prostor, sdělit jim své vize, jaké máme plány. S ohledem na situace se tento posouvá, zatím na neurčité datum. Pak divadlo na půl roku zavřeme, protože jej bude čekat rekonstrukce. Na podzim ho pak v plné parádě otevřeme pod novým názvem BRAVO!
Co vás v letošním roce nějaké novinky?
Tak největší novinkou bude samozřejmě podzimní otevření našeho divadla BRAVO! a s tím spojený Den otevřených dveří (přesné datum upřesníme). Dále nás v blízké době čeká premiéra představení Mimjové. V červnu pak budeme vystupovat na Vyšehradě v rámci Losers Open Air, kdy propojujeme naše vystoupení s živou hudbou- i letos se můžete těšit na Kláru Vytiskovou, Endru nebo Dana Bártu. Bohužel se letos nezúčastníme akce Letní Letná, protože v té době budeme na největším festivalu Fringe v Edinburghu, kam jsme dostali pozvání. Vystupovat tam budeme s představením Heroes. No a v listopadu se pak můžete těšit na premiéru kabaretu v našem divadle BRAVO!
Věříme, že se na našich vystoupeních potkáme s co největším počtem z vás.